Poco M5s (8 GB / 256 GB) - Görsel 1

Poco M5s (8 GB / 256 GB)

0.0(0 oy)(0 yorum)
73
İyi

Öne Çıkan Özellikler

Ekran Boyutu
6.43 inç
Yonga Seti
MediaTek Helio G95
Bellek (RAM)
8 GB
Dahili Depolama
256 GB
Batarya Kapasitesi
5000 miliamper
Kamera Çözünürlüğü
64 Megapiksel
Paylaş

Poco M5s (8 GB / 256 GB) İncelemesi

Sesli İnceleme
--:--
Sesin metin hali aşağıdaki inceleme bölümüdür.

Poco M5s, günümüzde 60 Hz AMOLED ekranı, stereo hoparlörleri ve 33W hızlı şarjıyla dikkat çeken bir orta segment modelidir. MediaTek Helio G95 yonga seti ve 8 GB RAM, günlük işler ve orta seviye oyunlarda yeterli performans sunar; ancak 5G desteğinin bulunmaması ve 60 Hz tazeleme hızı, 2026 standartlarında önemli eksikliklerdir. 64 MP ana kamera ve 4K video kaydı, ışık koşulları iyiyken tatmin edici sonuçlar verir. UFS 2.2 depolama ve LPDDR4X RAM, veri erişim hızını sınırlar. Suya dayanıklılık ve kızılötesi gibi özellikler artı değer sunar. Özetle bu cihaz, bütçe odaklı, AMOLED ekran ve stereo ses deneyimini önemseyen, 5G ihtiyacı olmayan kullanıcılar için idealdir.

Bu değerlendirme kayıtlı teknik özelliklerden yapay zeka ile hazırlanmıştır; fiziksel ürün testi değildir. Puan, kullanıcı oylarından ayrıdır.

Poco M5s (8 GB / 256 GB) Teknik Değerlendirmesi (Detaylı)

Poco M5s, plastik gövdesi ve metalik görünümlü arka yüzeyiyle standart bir orta segment tasarım çizgisi sunar. 178.8 gram ağırlık ve 8.29 mm kalınlık, elde tutuşu dengeli kılar; ancak malzeme kalitesi premium hissiyat vermez. 6.43 inç AMOLED ekran, 1080x2400 FHD+ çözünürlük ve 409 ppi piksel yoğunluğuyla keskin görüntü sağlar. Corning Gorilla Glass 3 koruması ve %83.17 ekran-gövde oranı makul düzeydedir. Ancak 60 Hz tazeleme hızı, günümüzde yaygınlaşan 90 Hz ve üzeri rakiplerine kıyasla kaydırma ve animasyonlarda daha az akıcılık sunar. AMOLED teknolojisi sayesinde siyahlar derin, kontrast yüksektir; bu da video izleme ve sosyal medya kullanımında keyifli bir deneyim sağlar. Performans tarafında MediaTek Helio G95 yonga seti, 2x 2.05 GHz Cortex-A76 ve 6x 2.0 GHz Cortex-A55 çekirdekleriyle günlük görevlerde akıcı çalışır. 8 GB LPDDR4X RAM, çoklu uygulama kullanımında yeterli bellek sunar; 256 GB UFS 2.2 depolama ise dosya kopyalama ve uygulama yükleme hızlarında daha yavaş kalır. Mali-G76 MC4 GPU, orta seviye oyunlarda tatmin edici kare hızları sağlarken en yüksek ayarlarda ağır oyunlarda düşüşler yaşanabilir. Isınma yönetimi hakkında spesifik veri bulunmamakla birlikte, plastik gövde ve pasif soğutma nedeniyle uzun oyun seanslarında ısınma görülebileceği öngörülebilir. Batarya ve şarj tarafında 5000 mAh Li-ion Polimer batarya, günlük kullanımda tek şarjla bir günü çıkarmaya adaydır. 33W hızlı şarj desteği, bataryayı kısa sürede doldurarak pratiklik sağlar; kablosuz şarj ise yoktur. Stereo çift hoparlör, medya tüketiminde daha geniş ses sahnesi sunar; 3.5 mm kulaklık girişi kablolu ses için hâlâ kullanışlıdır. Kızılötesi ve NFC gibi bağlantı özellikleri, ev kontrolü ve temassız ödeme gibi senaryolarda avantaj sağlar. Ancak 5G desteğinin bulunmaması, önümüzdeki yıllarda bağlantı hızı beklentileri açısından önemli bir sınırlamadır. Kamera tarafında 64 MP ana kamera, 1/1.97 inç sensör ve F1.79 diyaframla iyi ışıkta detaylı fotoğraflar üretir. Optik imaj sabitleyici (OIS) bulunmaması, düşük ışıkta ve video çekiminde titremeye yol açabilir. 4K 30 FPS video kaydı ve 1080p 30 FPS ön kamera video çözünürlüğü mevcuttur. Yazılım tarafında Android 12 ve MIUI arayüzü, zengin özelleştirme ve özellik seti sunar; ancak reklam ve bildirim yoğunluğu bazı kullanıcılar için rahatsız edici olabilir. Güncelleme taahhüdü net değildir; bu da uzun vadeli yazılım desteği konusunda belirsizlik yaratır. Bağlantı seçenekleri arasında Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, USB Type-C 2.0 ve USB OTG bulunur. Çift hat desteği ve nano-SIM yuvası standarttır. Suya dayanıklılık özelliği günlük sıçramalara karşı koruma sağlar; ancak bu, cihazın suya daldırılabileceği anlamına gelmez. Parmak izi okuyucu ve yüz tanıma gibi biyometrik güvenlik önlemleri mevcuttur. Bildirim ışığının olmaması, özellikle eski alışkanlıkları olan kullanıcılar için küçük bir eksikliktir. Fiyat/performans açısından Poco M5s, AMOLED ekran ve stereo hoparlör gibi özellikleri bütçe segmentinde sunmasıyla dikkat çeker. Ancak 60 Hz ekran, 5G eksikliği ve UFS 2.2 depolama, 2026 standartlarında rekabet gücünü azaltır. Benzer fiyat aralığında 5G destekli veya daha yüksek yenileme hızlı rakipler bulunabilir. Bu nedenle cihaz, öncelikli olarak AMOLED ekran ve stereo ses deneyimini önemseyen, 5G ihtiyacı olmayan bütçe bilinçli kullanıcılar için uygun bir seçenektir.

Poco M5s (8 GB / 256 GB) Artıları

• AMOLED ekran canlı renkler ve yüksek kontrast sunar
• Stereo çift hoparlör medya deneyimini güçlendirir
• 33W hızlı şarj 5000 mAh bataryayı kısa sürede doldurur
• Kızılötesi ve NFC gibi bağlantı özellikleri mevcut
• Suya dayanıklılık sertifikası günlük kullanımda güven verir

Poco M5s (8 GB / 256 GB) Eksileri

• 5G desteği yok, geleceğe dönük bağlantı sunmaz
• 60 Hz ekran tazeleme hızı rakiplerine göre geride kalır
• Helio G95 yonga seti ağır oyunlarda zorlanabilir
• UFS 2.2 depolama ve LPDDR4X RAM daha yavaş veri erişimi sağlar
• OIS bulunmayan kamera düşük ışıkta titreme yapabilir

Son Değerlendirme

Poco M5s, AMOLED ekranı ve stereo sesiyle bütçe dostu bir deneyim sunarken 5G ve yüksek yenileme hızı eksiklikleriyle 2026 beklentilerinin gerisinde kalıyor.

Poco M5s (8 GB / 256 GB) Değerlendirmesi

  • Tasarım ve Malzeme78 / 100

    Tasarım puanı, plastik gövdeye rağmen metalik görünüm, makul ekran-gövde oranı ve Gorilla Glass 3 korumasıyla orta segment beklentilerini karşıladığı için 78 verildi.

    Kategori ortalaması: 75 / 100
  • Performans68 / 100

    Performans puanı, Helio G95'in günlük işlerde yeterli olması ancak UFS 2.2 depolama ve LPDDR4X RAM'in veri erişimini sınırlaması nedeniyle 68 olarak belirlendi.

    Kategori ortalaması: 70 / 100
  • Teknoloji ve Donanım72 / 100

    Teknoloji puanı, AMOLED ekran, 33W hızlı şarj, NFC ve kızılötesi gibi özelliklere karşın 5G eksikliği ve 60 Hz tazeleme hızı nedeniyle 72'de kaldı.

    Kategori ortalaması: 73 / 100
  • Kullanıcı Deneyimi75 / 100

    Kullanıcı deneyimi puanı, MIUI arayüzünün zengin özellikleri ve genel akıcılık sunması, ancak potansiyel yazılım güncelleme belirsizliği nedeniyle 75 olarak değerlendirildi.

    Kategori ortalaması: 74 / 100
  • Fiyat / Performans70 / 100

    Fiyat/performans puanı, bütçe segmentinde AMOLED ve stereo hoparlör sunmasına rağmen 2026 standartlarında 5G ve yüksek yenileme hızı eksiklikleriyle rekabet gücünün sınırlı olması nedeniyle 70 verildi.

    Kategori ortalaması: 73 / 100

Sıralama ve Rekabet Analizi

Bu ürün, değerlendirilen 1680 adet Cep Telefonu arasında 923. sırada yer alıyor.
Kategorinin genel Yapay Zeka puan ortalaması 73 iken, bu ürün 73 puan almıştır.

Poco M5s (8 GB / 256 GB) Alınır mı?

Kimler Almalı?
Bütçe odaklı, AMOLED ekran ve stereo hoparlör deneyimini önemseyen, 5G ihtiyacı olmayan ve günlük işler ile orta seviye oyunlar için yeterli performans arayan kullanıcılar.
Kimler Uzak Durmalı?
5G bağlantısı, yüksek yenileme hızlı ekran veya ağır oyunlarda üst düzey performans bekleyen kullanıcılar.

Bilinen Sorunlar / Uyarılar

• 5G desteğinin bulunmaması, geleceğe dönük bağlantı hızı beklentilerini karşılamaz.
• 60 Hz ekran tazeleme hızı, günümüzde yaygın olan 90 Hz ve üzeri rakiplerine göre daha az akıcılık sunar.
• UFS 2.2 depolama ve LPDDR4X RAM, veri erişim hızını sınırlayarak uygulama yükleme ve dosya kopyalama sürelerini uzatabilir.
• Optik imaj sabitleyici (OIS) bulunmaması, düşük ışıkta ve video çekiminde titremeye yol açabilir.
• MIUI arayüzünde reklam ve bildirim yoğunluğu bazı kullanıcılar tarafından rahatsız edici bulunabilir.

Kullanım Senaryoları

Oyun/Performansİyi

Helio G95 ve 8 GB RAM orta seviye oyunlarda yeterli performans sunar, ancak ağır oyunlarda yüksek ayarlarda zorlanabilir.

İş/Ofisİyi

Günlük iş uygulamaları ve çoklu görevler için yeterli performans ve batarya sunar; 5G eksikliği ve yavaş depolama profesyonel yoğun kullanımda sınırlayıcı olabilir.

Sosyal MedyaMükemmel

AMOLED ekran, stereo hoparlörler ve yeterli kamera performansı sosyal medya tüketimi ve paylaşımı için keyifli bir deneyim sağlar.

Medya TüketimiMükemmel

AMOLED ekranın canlı renkleri ve stereo çift hoparlör, video izleme ve müzik dinleme deneyimini üst seviyeye taşır.

Sıkça Sorulan Sorular

Poco M5s 5G destekliyor mu?

Hayır, Poco M5s 5G desteği sunmaz; yalnızca 4G ve 4.5G ağlarında çalışır.

Poco M5s ekranı kaç Hz?

Cihazın ekran tazeleme hızı 60 Hz'dir.

Poco M5s bataryası ne kadar gidiyor?

5000 mAh batarya kapasitesi sunar; kesin ekran süresi kullanıma bağlı olmakla birlikte günlük kullanımda bir günü çıkarabilecek düzeydedir.

Poco M5s hızlı şarj kaç watt?

33W hızlı şarj desteği bulunur.

Poco M5s kamerası kaç megapiksel?

Ana kamera 64 megapiksel, ön kamera ise 13 megapikseldir.

Poco M5s su geçiriyor mu?

Suya dayanıklılık özelliği bulunur; ancak bu, suya tamamen daldırılabileceği anlamına gelmez, günlük sıçramalara karşı koruma sağlar.

Poco M5s oyun performansı nasıl?

MediaTek Helio G95 ve 8 GB RAM ile orta seviye oyunlarda akıcı performans sunar; en yüksek ayarlarda ağır oyunlarda zorlanabilir.

Poco M5s hafıza kartı takılıyor mu?

Evet, 1 TB'a kadar hafıza kartı desteği sunan ayrı bir yuva bulunur.

Poco M5s NFC var mı?

Evet, NFC özelliği mevcuttur.

Poco M5s Android güncellemesi alacak mı?

Android 12 ile gelir; üreticinin güncelleme politikası net olarak belirtilmemiştir, bu nedenle kesin bir sürüm taahhüdü verilemez.

Teknik Özellikler Ne Anlama Geliyor?

Ekran Tazeleme Hızı: 60 Hz

60 Hz, saniyede 60 kez ekran yenilemesi anlamına gelir ve günümüzde temel seviye kabul edilir. Kaydırma ve animasyonlarda 90 Hz veya 120 Hz ekranlara göre daha az akıcılık sunar; bu da özellikle hızlı kaydırma gerektiren sosyal medya ve oyunlarda fark edilir. AMOLED panelin sağladığı canlı renkler bu eksikliği kısmen telafi etse de, hareketli içeriklerde akıcılık beklentisi yüksek olan kullanıcılar için bir sınırlamadır.

Yonga Seti: MediaTek Helio G95

Helio G95, 2x 2.05 GHz Cortex-A76 ve 6x 2.0 GHz Cortex-A55 çekirdekleriyle orta segment performans sunar. Günlük uygulamalar ve orta seviye oyunlarda yeterli hız sağlar; ancak en yüksek ayarlarda ağır oyunlarda kare hızı düşüşleri yaşanabilir. 12 nm üretim teknolojisi, günümüzün daha verimli yonga setlerine göre güç tüketimi ve ısınma açısından dezavantajlı olabilir.

Batarya Kapasitesi: 5000 mAh

5000 mAh, günümüzde orta segment için standart kabul edilen bir kapasitedir ve yoğun olmayan kullanımda bir günü rahatça çıkarabilir. 33W hızlı şarj desteğiyle kısa sürede şarj edilebilir; kablosuz şarj bulunmaz. Batarya ömrü, ekran parlaklığı ve kullanım yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir; kesin ekran süresi vermek için test verisi yoktur.

Kamera Çözünürlüğü: 64 Megapiksel

64 MP ana kamera, iyi ışık koşullarında yüksek detay ve çözünürlük sunar. 1/1.97 inç sensör ve F1.79 diyafram, düşük ışıkta daha fazla ışık toplamaya yardımcı olur; ancak OIS bulunmadığı için düşük ışıkta ve video çekiminde titreme riski vardır. Yüksek çözünürlük, fotoğrafları kırpmak veya büyütmek isteyen kullanıcılar için avantaj sağlar.

Dahili Depolama Standartı: UFS 2.2

UFS 2.2, eMMC'ye göre daha hızlı veri okuma/yazma sunar ancak UFS 3.1 gibi daha yeni standartlara göre yavaştır. Uygulama yükleme, dosya kopyalama ve oyun yükleme sürelerinde hissedilir bir yavaşlık olabilir. 256 GB kapasite geniş depolama alanı sağlar; ancak depolama hızı, yoğun veri işlemleri yapan kullanıcılar için sınırlayıcı olabilir.

Hızlı Şarj: 33 Watt

33W hızlı şarj, 5000 mAh bataryayı makul sürede doldurarak günlük kullanımda pratiklik sağlar. Şarj süresi hakkında kesin veri bulunmamakla birlikte, rakiplerine göre orta seviye bir hızdır. Kablosuz şarj desteği yoktur; bu nedenle kablosuz şarj alışkanlığı olan kullanıcılar için bir eksikliktir.

Suya Dayanıklılık: Var

Suya dayanıklılık özelliği, günlük hayatta su sıçramalarına veya kısa süreli yağmura karşı koruma sağlar. Ancak bu, cihazın suya daldırılabileceği anlamına gelmez; üretici tarafından belirtilen koşullar dışında kullanım garanti kapsamı dışında kalabilir. Havuz veya deniz kenarında dikkatli kullanılması önerilir.

NFC: Var

NFC, temassız ödeme ve hızlı eşleştirme gibi pratiklik sağlar. Günümüzde mobil ödeme yaygınlaştığı için bu özellik önemli bir avantajdır. NFC'nin bulunması, cihazı günlük hayatta daha kullanışlı hale getirir; ancak tüm banka uygulamalarıyla uyumluluk değişebilir.

Teknik Özellikler

DepolamaDepolama

Dahili Depolama
256 GB
Dahili Depolama Standartı
UFS 2.2
Hafıza Kartı Kapasitesi
1 TB
Hafıza Kartı Yuvası
Var

DonanımDonanım

Ana İşlemci (CPU)
2x 2.05 Ghz ARM Cortex-A76
Bellek (RAM)
8 GB
GPU Frekansı
900 MHz
Grafik İşlem Birimi (GPU)
Mali-G76 MC4
İkinci İşlemci
6x 2.0 Ghz ARM Cortex-A55
İşlemci Çekirdek Sayısı
8 Çekirdek
İşlemci Hızı
2.05 Ghz
İşlemci Mimarisi
64 bit
RAM Tipi
LPDDR4X

EkranEkran

Ekran / Gövde Oranı
83.17 (yüzde)
Ekran Boyutu
6.43 inç
Ekran Çözünürlüğü
1080x2400 (FHD+) Piksel
Ekran En - Boy Oranı
20:9
Ekran Koruma Standartı
Corning Gorilla Glass 3
Ekran Tazeleme Hızı
60 Hz
Ekran Teknolojisi
AMOLED
Piksel Yoğunluğu
409 Ppi
Renk Sayısı
16 Milyon

KameraKamera

Diyafram Aralığı
F1.79
İkinci Kamera
Var
Kamera Çözünürlüğü
64 Megapiksel
Kamera Sensör Boyutu
1/1.97 inç
Optik İmaj Sabitleyici (OIS)
Yok
Ön Kamera Çözünürlüğü
13 Megapiksel
Ön Kamera Diyafram Aralığı
F2.45
Ön Kamera Video Çözünürlüğü
1080p (Full HD)
Ön Kamera Video Kare Hızı
30 FPS
Video Çözünürlüğü
2160p / 4K
Video Kare Hızı (FPS)
30 FPS

Pil ve ŞarjPil ve Şarj

Batarya Cinsi
Li-ion Polimer
Batarya Kapasitesi
5000 miliamper
Hızlı Şarj
Var
Hızlı Şarj Watt
33 Watt
Kablosuz Şarj
Yok
Şarj Soketi
USB Type-C

YazılımYazılım

İşletim Sistemi
Android
İşletim Sistemi Sürümü
Android 12 (S)
Kullanıcı Arayüzü
MI UI

Kablosuz BağlantılarKablosuz Bağlantılar

Bluetooth Versiyonu
5.0
Kızılötesi
Var
NFC
Var
Wi-Fi Versiyonları
Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac)

PortlarPortlar

Ses Çıkış Uç Tipi
3.5 mm
USB Bağlantı Tipi
USB Type-C
USB Özellikleri
USB OTG
USB Versiyonu
2.0

GSMGSM

4.5G
Var
4G
Var
5G
Yok
Hat Sayısı
Çift Hat
Sim Türü
Nano-SIM

BoyutlarBoyutlar

Ağırlık
178.8 gram
Genişlik
74.5 mm
Kalınlık
8.29 mm
Yükseklik
160.46 mm

Diğer ÖzelliklerDiğer Özellikler

Bildirim Işığı
Yok
Gövde Malzemesi (Arka Yüzey)
Plastik
Hoparlör Türü
Stereo Çift Hoparlör
Lansman Tarihi
2022
Parmak izi Okuyucu
Var
Radyo
Var
SAR Değeri
0.597 Watt/kg
Suya Dayanıklılık
Var

SAR Değeri (Radyasyon)

0.597W/kg

Poco M5s (8 GB / 256 GB), SAR değeri bilinen 986 telefon arasında 215. sırada — yani modellerin %78'inden daha düşük bir değere sahip. Kategori ortalaması 0.917 W/kg (ortalamanın altında).

0ABD sınırı 1.6Türkiye sınırı 2

Türkiye ve AB'de baş-gövde sınırı 2 W/kg'dır; satıştaki tüm telefonlar bu sınırın altında olmak zorundadır. ABD'de ölçüm farklı yöntemle yapılır ve sınır 1.6 W/kg'dır. SAR bir uygunluk ölçüsüdür; daha düşük bir değerin sağlık açısından ölçülebilir avantaj sağladığına dair kesinleşmiş bir bulgu bulunmuyor.

Tüm telefonların SAR sıralamasını gör

Poco M5s (8 GB / 256 GB) Rakip Cep Telefonu Modelleri

Yorumlar ve Değerlendirmeler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!

Benzer Ürünler