Poco M8 Pro 5G - Görsel 1

Poco M8 Pro 5G

0.0(0 oy)(0 yorum)
76
Çok İyi
En düşük fiyat

₺33.599,04

Hepsiburada· Ada iletisim mersin

Öne Çıkan Özellikler

Ekran Boyutu
6.83 inç
Yonga Seti
Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 (SM7635-AC)
Bellek (RAM)
8 GB
Dahili Depolama
256 GB
Batarya Kapasitesi
6500 miliamper
Kamera Çözünürlüğü
50 Megapiksel
Paylaş

Fiyat Geçmişi

34.271 ₺33.815 ₺33.360 ₺32.904 ₺32.448 ₺27 Eki: 33.120 ₺3 Kas: 33.599 ₺4 Kas: 33.599 ₺27 Eki3 Kas4 Kas

Poco M8 Pro 5G İncelemesi

Sesli İnceleme
--:--
Sesin metin hali aşağıdaki inceleme bölümüdür.

Poco M8 Pro 5G, günümüzde 6.83 inç AMOLED ekranı, 120 Hz tazeleme hızı ve Corning Gorilla Glass Victus 2 korumasıyla dikkat çeken bir orta segment telefondur. Snapdragon 7s Gen 4 yonga seti, 8 GB LPDDR4X RAM ve 256 GB UFS 2.2 depolama ile günlük kullanım ve orta seviye oyunlarda yeterli performans sunar. 6500 mAh batarya ve 100 W hızlı şarj, uzun pil ömrü ve hızlı dolum sağlar. 50 MP OIS destekli ana kamera ve 32 MP ön kamera, iyi ışıkta başarılı sonuçlar verir. IP68 sertifikası, stereo hoparlörler, NFC ve kızılötesi gibi özellikler çeşitlilik katar. Ancak plastik gövde, UFS 2.2 depolama ve LPDDR4X RAM gibi unsurlar, günümüz standartlarında rakiplerine göre geride kalmasına neden olur. Özetle bu cihaz, uzun pil ömrü, hızlı şarj ve dayanıklı ekran arayan bütçe bilinçli kullanıcılar için idealdir.

Bu değerlendirme kayıtlı teknik özelliklerden yapay zeka ile hazırlanmıştır; fiziksel ürün testi değildir. Puan, kullanıcı oylarından ayrıdır.

Poco M8 Pro 5G Teknik Değerlendirmesi (Detaylı)

Poco M8 Pro 5G, günümüzde orta segment telefon pazarında dikkat çeken bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Tasarım açısından 163.34 mm yükseklik, 78.31 mm genişlik ve 8.31 mm kalınlık ile büyük bir ekranı barındırırken, 205.9 gram ağırlığıyla elde tutulduğunda ağırlığını hissettiriyor. Gövde malzemesi plastik ancak metalik görünümlü kaplama ile premium bir izlenim verilmeye çalışılmış. Ekran/gövde oranı %89.36 ile ön yüzün büyük bölümünün ekran olduğunu gösteriyor. Corning Gorilla Glass Victus 2 koruması, ekranın çizilme ve darbelere karşı dayanıklılığını artırıyor. IP68 sertifikası ise suya ve toza karşı önemli bir koruma sağlıyor; bu, aynı fiyat aralığındaki birçok cihazda bulunmayan bir avantaj. Ekran tarafında 6.83 inç AMOLED panel, 1280x2772 piksel çözünürlük ve 447 ppi piksel yoğunluğu ile keskin görüntüler sunuyor. 120 Hz tazeleme hızı, kaydırma ve animasyonlarda akıcılık sağlarken, 68 milyar renk desteği ile renk geçişleri oldukça başarılı. AMOLED teknolojisi sayesinde siyahlar gerçek siyah olarak görüntülenir ve kontrast oranı yüksektir. Ancak ekranın parlaklık değeri spesifikasyonlarda belirtilmemiş; bu nedenle doğrudan güneş ışığı altında görünürlük konusunda kesin bir yorum yapılamaz. Yine de AMOLED panelin genel olarak iyi bir açık hava performansı sunduğu bilinmektedir. Performans açısından Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 (SM7635-AC) yonga seti, 1x 2.7 GHz Cortex-A720, 3x 2.4 GHz Cortex-A720 ve 4x 1.8 GHz Cortex-A520 çekirdeklerinden oluşan 8 çekirdekli bir yapıya sahip. Adreno GPU, günlük görevler ve orta seviye oyunlar için yeterli grafik performansı sunar. 8 GB LPDDR4X RAM ve 256 GB UFS 2.2 depolama, çoklu görevlerde ve uygulama açılışlarında makul bir hız sağlar; ancak UFS 2.2, günümüzde UFS 3.1 ve üzeri depolama birimlerinin yaygınlaştığı düşünüldüğünde veri okuma/yazma hızlarında geride kalır. Bu durum, büyük dosya kopyalama veya ağır oyun yüklemelerinde kendini gösterebilir. Isınma konusunda ise Snapdragon 7s Gen 4'ün genel olarak verimli bir yonga olduğu, ancak uzun süreli yoğun kullanımlarda plastik gövdenin ısıyı bir miktar daha fazla hissettirebileceği söylenebilir. Batarya ve şarj, cihazın en güçlü yanlarından biri. 6500 mAh Li-ion Polimer batarya, 60 saat 47 dakikalık batarya süresi ile uzun ömür vaat ediyor. 100 W hızlı şarj desteği, bataryanın kısa sürede doldurulmasını sağlar; ancak kutudan çıkan adaptörün 100 W olup olmadığı belirtilmemiş, bu nedenle tam hızda şarj için uyumlu bir adaptör gerekebilir. Kablosuz şarj desteğinin bulunmaması, bu segmentte yaygın bir eksiklik olsa da bazı rakiplerinde görülebiliyor. Enerji sınıfı B olarak belirtilmiş; bu, enerji verimliliğinin orta seviyede olduğunu gösterir. Kamera tarafında 50 MP ana kamera, 1/1.55 inç sensör boyutu ve F1.6 diyafram aralığı ile iyi ışık koşullarında detaylı ve canlı fotoğraflar çekebilir. OIS (optik imaj sabitleyici) desteği, düşük ışıkta ve video çekiminde titremeyi azaltarak daha net sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur. Video çözünürlüğü 2160p (4K) ve 30 FPS olarak sınırlı; 4K video çekimi yapılabilirken 60 FPS desteği sunulmamış. Ön kamera 32 MP ve F2.2 diyafram ile selfie'lerde yeterli performans sunar; 1080p 60 FPS video kaydı yapabilir. Ancak kamera yazılımı ve işleme yetenekleri hakkında spesifik bilgi verilmemiş, bu nedenle genel kamera deneyimi için kesin bir yargıya varmak güç. Yazılım tarafında Android 15 işletim sistemi ve HyperOS kullanıcı arayüzü bulunuyor. HyperOS, akıcı animasyonlar ve zengin özelleştirme seçenekleri sunar; ancak bazı kullanıcılar tarafından reklam içeren sistem uygulamaları nedeniyle eleştirilebiliyor. Güncelleme taahhüdü hakkında spesifikasyonlarda bilgi yok; bu nedenle uzun vadeli yazılım desteği konusunda kesin bir şey söylenemez. Bağlantı özellikleri oldukça kapsamlı: 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.4, NFC ve USB Type-C (USB 2.0) mevcut. Kızılötesi sensör sayesinde ev aletlerini uzaktan kumanda edebilme gibi ek bir işlevsellik sunuyor. Stereo çift hoparlör, medya tüketiminde daha iyi bir ses deneyimi sağlar. Parmak izi okuyucu ve yüz tanıma gibi biyometrik güvenlik önlemleri de mevcut. Değer açısından bakıldığında, Poco M8 Pro 5G'nin fiyatı henüz açıklanmamış olsa da orta segmentte konumlanması bekleniyor. 6500 mAh batarya, 100 W şarj, IP68 ve Victus 2 gibi özellikler, fiyat/performans oranını yukarı çekiyor. Ancak plastik gövde, UFS 2.2 depolama ve LPDDR4X RAM gibi unsurlar, rakiplerine göre geride kalmasına neden oluyor. Özellikle aynı fiyat aralığında UFS 3.1 depolama ve daha güçlü yonga setleri sunan alternatifler bulunabiliyor. Bu nedenle cihaz, batarya ve dayanıklılık odaklı kullanıcılar için cazip olacaktır.

Poco M8 Pro 5G Artıları

• 6500 mAh batarya ve 100 W hızlı şarj ile uzun kullanım ve hızlı dolum
• 6.83 inç AMOLED ekran, 120 Hz tazeleme ve Gorilla Glass Victus 2 koruma
• IP68 suya/toza dayanıklılık sertifikası
• 50 MP OIS destekli ana kamera ve 32 MP ön kamera
• Stereo hoparlör, NFC ve kızılötesi gibi ek özellikler

Poco M8 Pro 5G Eksileri

• Plastik gövde malzemesi, premium hissiyatı düşürüyor
• UFS 2.2 depolama ve LPDDR4X RAM, günümüz standartlarının gerisinde
• Snapdragon 7s Gen 4, ağır oyunlarda üst düzey performans sunmaz
• Kablosuz şarj desteği yok
• Hafıza kartı yuvası bulunmuyor

Son Değerlendirme

Poco M8 Pro 5G, uzun pil ömrü ve hızlı şarjı bir araya getiren, ancak plastik gövde ve yavaş depolama ile taviz veren bir orta segment telefonudur.

Poco M8 Pro 5G Değerlendirmesi

  • Tasarım ve Malzeme78 / 100

    Tasarım puanı 78: Plastik gövde ve metalik görünüm, Victus 2 korumalı ekran ve IP68 sertifikası ile dengeli bir görünüm sunar; ancak premium malzeme eksikliği puanı sınırlar.

    Kategori ortalaması: 75 / 100
  • Performans72 / 100

    Performans puanı 72: Snapdragon 7s Gen 4 ve 8 GB LPDDR4X RAM günlük işler için yeterli, ancak UFS 2.2 depolama ve orta seviye GPU, ağır oyunlarda ve veri transferinde geride kalır.

    Kategori ortalaması: 71 / 100
  • Teknoloji ve Donanım81 / 100

    Teknoloji puanı 81: AMOLED 120 Hz ekran, 100 W şarj, 6500 mAh batarya, IP68, NFC ve kızılötesi gibi zengin özellikler öne çıkarır; kablosuz şarj eksikliği ve UFS 2.2 depolama puanı düşürür.

    Kategori ortalaması: 73 / 100
  • Kullanıcı Deneyimi76 / 100

    Kullanıcı Deneyimi puanı 76: HyperOS akıcı ve özelleştirilebilir bir arayüz sunar, ancak reklam içeren sistem uygulamaları ve plastik gövdenin verdiği his deneyimi bir miktar olumsuz etkiler.

    Kategori ortalaması: 74 / 100
  • Fiyat / Performans74 / 100

    Fiyat/Performans puanı 74: Uzun pil ömrü, hızlı şarj ve dayanıklılık gibi özellikler fiyatına değer; ancak rakiplerinde UFS 3.1 ve daha güçlü yonga setleri bulunabildiğinden VFM puanı orta seviyede kalır.

    Kategori ortalaması: 73 / 100

Sıralama ve Rekabet Analizi

Bu ürün, değerlendirilen 1766 adet Cep Telefonu arasında 863. sırada yer alıyor.
Kategorinin genel Yapay Zeka puan ortalaması 73 iken, bu ürün 76 puan almıştır.

Poco M8 Pro 5G Alınır mı?

Kimler Almalı?
Uzun pil ömrü, hızlı şarj, dayanıklı ekran ve suya dayanıklılık arayan; günlük kullanım ve orta seviye oyunlar için bütçe dostu bir telefon arayan kullanıcılar.
Kimler Uzak Durmalı?
En yüksek performansı, UFS 3.1+ depolama hızını, kablosuz şarjı veya premium metal gövdeyi önemseyen kullanıcılar.

Bilinen Sorunlar / Uyarılar

• Plastik gövde malzemesi, premium hissiyatı düşürür ve ısıyı daha fazla hissettirebilir.
• UFS 2.2 depolama ve LPDDR4X RAM, günümüz standartlarında daha yavaş veri transferi ve uygulama açılış süreleri anlamına gelir.
• Kablosuz şarj desteğinin bulunmaması, bu özelliği arayan kullanıcılar için bir eksikliktir.
• Hafıza kartı yuvası yoktur; depolama artırılamaz.
• HyperOS'ta reklam içeren sistem uygulamaları, bazı kullanıcılar tarafından rahatsız edici bulunabilir.

Kullanım Senaryoları

Oyun/Performansİyi

Snapdragon 7s Gen 4 ve Adreno GPU, orta seviye oyunlarda akıcı performans sunar; ancak ağır oyunlarda yüksek ayarlarda zorlanabilir.

İş/OfisMükemmel

Uzun pil ömrü, hızlı şarj, geniş AMOLED ekran ve IP68 dayanıklılık, iş günü boyunca güvenilir bir deneyim sağlar.

Sosyal Medyaİyi

32 MP ön kamera ve 50 MP OIS'li ana kamera, sosyal medya paylaşımları için yeterli kalitede fotoğraf ve video çekimi sunar.

Medya TüketimiMükemmel

6.83 inç AMOLED ekran, stereo hoparlörler ve 120 Hz tazeleme hızı, video izleme ve oyun oynamayı keyifli hale getirir.

Sıkça Sorulan Sorular

Poco M8 Pro 5G bataryası ne kadar gidiyor?

6500 mAh batarya kapasitesi ve verilen 60 saat 47 dakikalık batarya süresi, yoğun kullanımda bile uzun ömür vaat ediyor. Gerçek kullanım süresi kullanım alışkanlıklarına göre değişebilir.

Poco M8 Pro 5G su geçiriyor mu?

Evet, IP68 sertifikası sayesinde suya ve toza dayanıklıdır. Ancak tuzlu su veya yüksek basınçlı su gibi durumlarda dikkatli kullanılması önerilir.

Poco M8 Pro 5G kamerası kaç megapiksel?

Ana kamera 50 megapiksel, ön kamera ise 32 megapikseldir. Ana kamerada OIS (optik imaj sabitleyici) bulunur.

Poco M8 Pro 5G hızlı şarj kaç watt?

100 watt hızlı şarj desteği sunar. Kutudan çıkan şarj adaptörünün 100 W olup olmadığı belirtilmemiştir; ancak cihaz 100 W'a kadar hızlı şarjı destekler.

Poco M8 Pro 5G oyun performansı nasıl?

Snapdragon 7s Gen 4 yonga seti ve Adreno GPU, orta seviye oyunlarda akıcı performans sunar. Ağır oyunlarda yüksek ayarlarda beklenen performansı vermeyebilir.

Poco M8 Pro 5G ekranı kaç inç?

6.83 inç AMOLED ekran, 1280x2772 piksel çözünürlük ve 120 Hz tazeleme hızına sahiptir.

Poco M8 Pro 5G Android sürümü ne?

Android 15 işletim sistemi ve HyperOS kullanıcı arayüzü ile gelir.

Poco M8 Pro 5G hafıza kartı takılıyor mu?

Hayır, hafıza kartı yuvası bulunmamaktadır. Dahili depolama 256 GB'dır.

Poco M8 Pro 5G kablosuz şarj var mı?

Hayır, kablosuz şarj desteği bulunmamaktadır. Sadece kablolu 100 W hızlı şarj desteklenir.

Poco M8 Pro 5G ağırlığı ne kadar?

205.9 gram ağırlığındadır. Bu ağırlık, büyük batarya kapasitesine bağlı olarak orta-yüksek seviyededir.

Teknik Özellikler Ne Anlama Geliyor?

Batarya Kapasitesi (6500 mAh)

6500 mAh, günümüzde orta segment telefonlar için oldukça yüksek bir kapasitedir. Uzun süreli kullanım, oyun ve video izleme gibi senaryolarda cihazın günü rahatça çıkarmasını sağlar. Ancak yüksek kapasite, 205.9 gram ağırlığa ve 8.31 mm kalınlığa katkıda bulunarak taşınabilirliği bir miktar azaltır.

Hızlı Şarj (100 W)

100 W hızlı şarj, büyük bataryanın kısa sürede doldurulmasını sağlar. Bu özellik, yoğun kullanımda bile hızlıca şarj olması gereken kullanıcılar için büyük kolaylık sunar. Ancak 100 W hızında şarj için uyumlu bir adaptör gerekebilir; kutudan çıkan adaptörün gücü belirtilmemiştir.

Ekran Teknolojisi (AMOLED, 120 Hz)

AMOLED ekran, yüksek kontrast ve canlı renkler sunar; 120 Hz tazeleme hızı ise kaydırma ve animasyonlarda akıcılık sağlar. Bu kombinasyon, medya tüketimi ve oyunlarda üstün bir görsel deneyim sunar. Ancak AMOLED panellerde uzun süreli statik görüntülerde ekran yanması riski teorik olarak vardır; yine de modern panellerde bu risk azaltılmıştır.

Yonga Seti (Snapdragon 7s Gen 4)

Snapdragon 7s Gen 4, 8 çekirdekli bir yapıya sahip orta segment bir yonga setidir. Günlük görevler, sosyal medya ve orta seviye oyunlarda akıcı performans sunar. Ancak en yüksek ayarlarda ağır oyunlar için tasarlanmamıştır; bu tür kullanımlarda FPS düşüşleri yaşanabilir.

Depolama (UFS 2.2)

UFS 2.2 depolama, günümüzde orta segmentte yaygın olsa da UFS 3.1 ve üzeri depolamaya göre daha yavaş veri okuma/yazma hızları sunar. Bu durum, büyük uygulama yüklemeleri ve dosya kopyalamada daha uzun bekleme sürelerine yol açabilir. Oyun yükleme süreleri de UFS 3.1'li cihazlara göre daha uzun olabilir.

Suya/Toza Dayanıklılık (IP68)

IP68 sertifikası, cihazın toza tamamen dayanıklı olduğunu ve belirli bir derinlikte suya batırılmaya karşı korunduğunu gösterir. Bu özellik, yağmur, su sıçraması veya kısa süreli suya düşme gibi durumlarda cihazın güvenliğini artırır. Ancak tuzlu su veya yüksek basınçlı su gibi durumlarda üretici talimatlarına uyulması önerilir.

Ana Kamera (50 MP, OIS)

50 megapiksel ana kamera, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmenizi sağlar. OIS (optik imaj sabitleyici) desteği, özellikle düşük ışıkta ve video çekiminde titremeyi azaltarak daha net görüntüler elde etmenize yardımcı olur. 1/1.55 inç sensör boyutu, rakiplerine göre iyi bir ışık toplama kapasitesi sunar.

Ön Kamera (32 MP)

32 megapiksel ön kamera, selfie ve video görüşmelerde yüksek çözünürlük sunar. F2.2 diyafram aralığı, iyi ışık koşullarında başarılı sonuçlar verir; ancak düşük ışıkta gürültü artabilir. 1080p 60 FPS video kaydı, akıcı görüntülü görüşme imkanı tanır.

Bağlantı (Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.4, NFC)

Wi-Fi 6E, daha hızlı ve daha az gecikmeli kablosuz bağlantı sunar; özellikle kalabalık ağlarda ve çevrimiçi oyunlarda avantaj sağlar. Bluetooth 5.4, daha verimli ve stabil bağlantı sağlar. NFC ise temassız ödeme ve hızlı eşleştirme gibi pratik kullanım imkanları sunar.

Teknik Özellikler

DepolamaDepolama

Dahili Depolama
256 GB
Dahili Depolama Standartı
UFS 2.2
Hafıza Kartı Yuvası
Yok

DonanımDonanım

Ana İşlemci (CPU)
1x 2.7 Ghz ARM Cortex-A720
Bellek (RAM)
8 GB
Grafik İşlem Birimi (GPU)
Adreno (Snapdragon 7s Gen 4)
İşlemci Çekirdek Sayısı
8 Çekirdek
İşlemci Hızı
2.7 Ghz
İşlemci Mimarisi
64 bit
RAM Tipi
LPDDR4X
Üçüncü İşlemci
4x 1.8 Ghz ARM Cortex-A520

EkranEkran

Ekran / Gövde Oranı
89.36 (yüzde)
Ekran Boyutu
6.83 inç
Ekran Çözünürlüğü
1280x2772 (FHD+) Piksel
Ekran En - Boy Oranı
19.5:9
Ekran Koruma Standartı
Corning Gorilla Glass Victus 2
Ekran Tazeleme Hızı
120 Hz
Ekran Teknolojisi
AMOLED
Piksel Yoğunluğu
447 Ppi
Renk Sayısı
68 Milyar

KameraKamera

Diyafram Aralığı
F1.6
İkinci Kamera
Var
Kamera Çözünürlüğü
50 Megapiksel
Kamera Sensör Boyutu
1/1.55 inç
Optik İmaj Sabitleyici (OIS)
Var
Ön Kamera Çözünürlüğü
32 Megapiksel
Ön Kamera Diyafram Aralığı
F2.2
Ön Kamera Video Çözünürlüğü
1080p (Full HD)
Ön Kamera Video Kare Hızı
60 FPS
Video Çözünürlüğü
2160p / 4K
Video Kare Hızı (FPS)
30 FPS

Pil ve ŞarjPil ve Şarj

Batarya Cinsi
Li-ion Polimer
Batarya Kapasitesi
6500 miliamper
Batarya Süresi
60 saat 47 dakika
Hızlı Şarj
Var
Hızlı Şarj Watt
100 Watt
Kablosuz Şarj
Yok
Şarj Soketi
USB Type-C
Enerji Sınıfı
B

YazılımYazılım

İşletim Sistemi
Android
İşletim Sistemi Sürümü
Android 15
Kullanıcı Arayüzü
HyperOS

Kablosuz BağlantılarKablosuz Bağlantılar

Bluetooth Versiyonu
5.4
Kızılötesi
Var
NFC
Var

PortlarPortlar

Ses Çıkış Uç Tipi
USB Type-C
USB Bağlantı Tipi
USB Type-C
USB Özellikleri
USB OTG
USB Versiyonu
2.0

GSMGSM

4.5G
Var
4G
Var
5G
Var
Hat Sayısı
Çift Hat
Sim Türü
Nano-SIM

BoyutlarBoyutlar

Ağırlık
205.9 gram
Genişlik
78.31 mm
Kalınlık
8.31 mm
Yükseklik
163.34 mm

Diğer ÖzelliklerDiğer Özellikler

Bildirim Işığı
Yok
Hoparlör Türü
Stereo Çift Hoparlör
Lansman Tarihi
2026
Parmak izi Okuyucu
Var
Radyo
Yok
SAR Değeri
0.978 Watt/kg
Suya / Toza Dayanıklılık Sertifikası
IP68
Suya Dayanıklılık
Var

Poco M8 Pro 5G YouTube İnceleme Videosu

POCO M8 ve M8 Pro Türkiye'de | İşte öne çıkan özellikleri ve fiyatları — Selim Öztürk

Bu video tanıtım içerir, ücretli ya da sponsorlu işbirliği yoktur

Videoyu YouTube'da aç ·

SAR Değeri (Radyasyon)

0.978W/kg

Poco M8 Pro 5G, SAR değeri bilinen 1017 telefon arasında 511. sırada — yani modellerin %50'inden daha düşük bir değere sahip. Kategori ortalaması 0.920 W/kg (ortalamanın üstünde).

0ABD sınırı 1.6Türkiye sınırı 2

Türkiye ve AB'de baş-gövde sınırı 2 W/kg'dır; satıştaki tüm telefonlar bu sınırın altında olmak zorundadır. ABD'de ölçüm farklı yöntemle yapılır ve sınır 1.6 W/kg'dır. SAR bir uygunluk ölçüsüdür; daha düşük bir değerin sağlık açısından ölçülebilir avantaj sağladığına dair kesinleşmiş bir bulgu bulunmuyor.

Tüm telefonların SAR sıralamasını gör

Varyant farkları

Aşağıda yalnız ürün kayıtlarında birbirinden farklı olan teknik değerler gösterilir.

Poco M8 Pro 5G Rakip Cep Telefonu Modelleri

Yorumlar ve Değerlendirmeler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!

Benzer Ürünler