Poco X4 GT (128 GB) - Görsel 1

Poco X4 GT (128 GB)

0.0(0 oy)(0 yorum)
79
Çok İyi

Öne Çıkan Özellikler

Ekran Boyutu
6.6 inç
Yonga Seti
MediaTek Dimensity 8100
Bellek (RAM)
8 GB
Dahili Depolama
128 GB
Batarya Kapasitesi
5080 miliamper
Kamera Çözünürlüğü
64 Megapiksel
Paylaş

Poco X4 GT (128 GB) İncelemesi

Sesli İnceleme
--:--
Sesin metin hali aşağıdaki inceleme bölümüdür.

Poco X4 GT, günümüzde 2022'de tanıtılmış bir orta-üst segment cihaz olarak, MediaTek Dimensity 8100 yonga seti ve 8 GB LPDDR5 RAM ile güçlü bir performans sunar. 144 Hz IPS LCD ekranı akıcı bir deneyim sağlarken, 5080 mAh batarya ve 67W hızlı şarj günlük kullanımda yeterlilik hedefler. Ancak plastik gövde, OIS'siz kamera ve suya dayanıklılık olmaması gibi eksikler, 2026 standartlarında rekabet gücünü sınırlar. Özetle bu cihaz, yüksek yenileme hızı ve güçlü işlemci performansını uygun maliyetle arayanlar için idealdir.

Bu değerlendirme kayıtlı teknik özelliklerden yapay zeka ile hazırlanmıştır; fiziksel ürün testi değildir. Puan, kullanıcı oylarından ayrıdır.

Poco X4 GT (128 GB) Teknik Değerlendirmesi (Detaylı)

Poco X4 GT, 2022 lansmanıyla orta-üst segmentte konumlanan bir cihazdır. Günümüzde 2026 standartlarında değerlendirildiğinde, özellikle performans ve ekran akıcılığı ile dikkat çekerken, malzeme kalitesi ve bazı kamera özellikleriyle geride kalır. Tasarım açısından plastik gövde ve metalik/cam görünümlü arka yüzey, premium bir his sunmaz; ancak 200 gram ağırlık ve 8.87 mm kalınlık günlük kullanımda dengeli bir tutuş sağlar. Ekran-gövde oranı %84.76 ile ortalama olup, Corning Gorilla Glass 5 koruması dayanıklılık katmaktadır. Suya dayanıklılık sertifikasının bulunmaması, cihazı zorlu koşullarda kullanacaklar için bir dezavantajdır. Ekran tarafında 6.6 inç IPS LCD panel, 1080x2460 FHD+ çözünürlük ve 144 Hz tazeleme hızı sunar. 407 ppi piksel yoğunluğu ve 1.07 milyar renk desteği ile keskin ve canlı görüntüler elde edilir. Ancak IPS LCD teknolojisi, OLED panellere kıyasla daha düşük kontrast ve siyah seviyesi sunar; bu da özellikle karanlık ortamlarda izleme deneyimini etkiler. 144 Hz tazeleme hızı, kaydırma ve oyunlarda akıcılık sağlarken, batarya tüketimini artırabilir. Ekranın parlaklık değeri belirtilmemiş olsa da, tipik IPS LCD seviyelerinde olduğu varsayılabilir. Performans, cihazın en güçlü yanlarından biridir. MediaTek Dimensity 8100 yonga seti, 4x 2.85 GHz Cortex-A78 ve 4x 2.0 GHz Cortex-A55 çekirdekleriyle 8 çekirdekli bir yapı sunar. Mali-G610 MC6 GPU ve 8 GB LPDDR5 RAM, yüksek ayarlarda oyun ve çoklu görevlerde akıcı bir deneyim vaat eder. UFS 3.1 depolama birimi, uygulama yükleme ve dosya aktarım hızlarını olumlu etkiler. Antutu skoru 747.900 olarak belirtilmiş olup, bu seviye orta-üst segmentte güçlü bir performansa işaret eder. Ancak uzun süreli yoğun kullanımda ısınma ve termal throttling yaşanabileceği unutulmamalıdır; cihazın soğutma sistemi hakkında resmi bir bilgi verilmemiştir. Batarya ve şarj tarafında 5080 mAh kapasite ve 67W hızlı şarj desteği bulunur. Bu kombinasyon, günlük kullanımda yeterli pil ömrü ve hızlı şarj imkanı sunar. Kablosuz şarj desteği yoktur. 67W hızlı şarj, kısa sürede önemli miktarda şarj sağlayabilir; ancak şarj süresiyle ilgili kesin bir veri paylaşılmamıştır. Batarya ömrü, 144 Hz ekran ve güçlü işlemci nedeniyle yoğun kullanımda daha kısa olabilir. Kamera sisteminde 64 megapiksel ana kamera (f/1.89, 1/1.72 inç sensör) ve 16 megapiksel ön kamera (f/2.45) yer alır. Optik imaj sabitleyici (OIS) bulunmaması, özellikle düşük ışıkta ve video çekiminde titremeye bağlı bulanıklığa yol açabilir. Video çözünürlüğü 4K 30 FPS olarak sınırlıdır; ön kamera ise 1080p 60 FPS çekim yapabilir. Kamera yazılımı ve işleme yetenekleri hakkında detaylı bilgi verilmemiştir, ancak donanım seviyesi orta segment beklentilerini karşılar. Yazılım tarafında Android 12 (S) ve MI UI kullanıcı arayüzü ile gelir. MI UI, özelleştirme ve özellik zenginliği sunarken, bazı kullanıcılar tarafından reklam ve bildirim yoğunluğu nedeniyle eleştirilebilir. Güncelleme desteği konusunda net bir taahhüt verilmemiştir; 2026 itibarıyla Android sürümünün eski kalabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bağlantı özellikleri arasında Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC, kızılötesi ve USB Type-C (USB 2.0) bulunur. 3.5 mm kulaklık girişi ve stereo hoparlörler, medya tüketimi için avantaj sağlar. Çift SIM desteği mevcuttur, ancak hafıza kartı yuvası yoktur. Rekabet açısından, 2026'da benzer fiyat aralığında daha yeni yonga setleri ve OLED ekranlar sunan cihazlar bulunabilir. Poco X4 GT, özellikle 144 Hz ekran ve Dimensity 8100 performansıyla hala ilgi çekici olabilir; ancak plastik gövde, OIS eksikliği ve suya dayanıklılık olmaması, uzun vadeli memnuniyeti etkileyebilir. Fiyat/performans dengesi, agresif fiyatlandırma ile desteklenirse güçlü kalabilir.

Poco X4 GT (128 GB) Artıları

• 144 Hz ekran tazeleme hızı ile akıcı görüntü
• Dimensity 8100 ve LPDDR5 RAM sayesinde güçlü performans
• 67W hızlı şarj desteği
• Stereo çift hoparlör ve 3.5 mm kulaklık girişi
• Kızılötesi ve NFC gibi ek bağlantı özellikleri

Poco X4 GT (128 GB) Eksileri

• Plastik gövde ve arka yüzey, premium hissiyat sunmaz
• Optik imaj sabitleyici (OIS) bulunmaması
• Suya dayanıklılık sertifikası yok
• IPS LCD ekran, OLED'e kıyasla kontrast ve siyah seviyesinde geridedir
• Hafıza kartı yuvası yok

Son Değerlendirme

Poco X4 GT, güçlü performansı ve akıcı ekranıyla öne çıkan, ancak malzeme ve kamera eksikleriyle 2026'da orta segmentte dengeli bir seçenek.

Poco X4 GT (128 GB) Değerlendirmesi

  • Tasarım ve Malzeme72 / 100

    Tasarım puanı, plastik gövde ve metalik/cam görünümlü arka yüzeyin premium hissiyat sunmaması, ayrıca suya dayanıklılık sertifikasının bulunmaması nedeniyle 72 olarak belirlendi.

    Kategori ortalaması: 75 / 100
  • Performans85 / 100

    Performans puanı, Dimensity 8100 yonga seti, 8 GB LPDDR5 RAM, UFS 3.1 depolama ve 747.900 Antutu skoru ile güçlü donanımı yansıtacak şekilde 85 olarak değerlendirildi.

    Kategori ortalaması: 70 / 100
  • Teknoloji ve Donanım78 / 100

    Teknoloji puanı, 144 Hz IPS LCD ekran, 67W hızlı şarj, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC ve kızılötesi gibi özelliklerin yanı sıra OIS eksikliği ve kablosuz şarj olmaması nedeniyle 78 olarak belirlendi.

    Kategori ortalaması: 73 / 100
  • Kullanıcı Deneyimi80 / 100

    Kullanıcı deneyimi puanı, MI UI arayüzü, stereo hoparlörler, 3.5 mm kulaklık girişi ve genel ergonomi olumlu; ancak Android 12 sürümünün güncelliğini yitirmesi ve potansiyel yazılım yükü nedeniyle 80 olarak değerlendirildi.

    Kategori ortalaması: 74 / 100
  • Fiyat / Performans82 / 100

    Fiyat/performans puanı, güçlü işlemci ve 144 Hz ekranın sunduğu değer, ancak malzeme ve kamera eksiklikleriyle dengelenerek 82 olarak belirlendi.

    Kategori ortalaması: 73 / 100

Sıralama ve Rekabet Analizi

Bu ürün, değerlendirilen 1683 adet Cep Telefonu arasında 701. sırada yer alıyor.
Kategorinin genel Yapay Zeka puan ortalaması 73 iken, bu ürün 79 puan almıştır.

Poco X4 GT (128 GB) Alınır mı?

Kimler Almalı?
Yüksek yenileme hızlı ekran, güçlü işlemci performansı ve hızlı şarjı uygun fiyatla arayan, plastik gövde ve OIS'siz kamerayı sorun etmeyen kullanıcılar için uygundur.
Kimler Uzak Durmalı?
Suya dayanıklılık, premium malzeme kalitesi, optik sabitleyici veya hafıza kartı desteği gibi özellikleri önceliklendirenler için uygun değildir.

Bilinen Sorunlar / Uyarılar

• Plastik gövde ve arka yüzey, zamanla çizilmelere ve parmak izine karşı hassasiyet gösterebilir.
• Optik imaj sabitleyici (OIS) olmaması, düşük ışıkta ve video çekiminde titremeye bağlı kalite kaybına yol açabilir.
• Suya dayanıklılık sertifikası bulunmadığından, sıvı teması cihaza kalıcı hasar verebilir.
• Hafıza kartı yuvası olmaması, depolama alanının genişletilememesine neden olur.
• Android 12 ve MI UI sürümü, 2026 itibarıyla güncel olmayabilir; yazılım güncelleme desteği sınırlı olabilir.

Kullanım Senaryoları

Oyun/PerformansMükemmel

Dimensity 8100, 8 GB LPDDR5 RAM ve 144 Hz ekran, yüksek ayarlarda akıcı oyun deneyimi sunar.

İş/Ofisİyi

Güçlü işlemci ve hızlı depolama, verimli çoklu görev sağlar; ancak plastik gövde ve suya dayanıklılık eksikliği dayanıklılık beklentisini sınırlar.

Sosyal Medyaİyi

64 MP kamera ve 16 MP ön kamera yeterli kalitede fotoğraf/video sunar, fakat OIS olmaması düşük ışıkta ve videoda titremeye yol açabilir.

Medya Tüketimiİyi

Stereo hoparlörler ve 3.5 mm giriş avantaj sağlar; IPS LCD ekranın kontrast seviyesi OLED kadar iyi değildir.

Sıkça Sorulan Sorular

Poco X4 GT kamerası kaç megapiksel?

Ana kamera 64 megapiksel çözünürlüğe sahiptir ve 1/1.72 inç sensör boyutuyla gelir. Ön kamera ise 16 megapikseldir.

Poco X4 GT su geçiriyor mu?

Hayır, cihazın suya dayanıklılık sertifikası bulunmamaktadır. Bu nedenle suya maruz bırakmaktan kaçınmalısınız.

Poco X4 GT bataryası ne kadar gidiyor?

5080 mAh batarya kapasitesi sunar. Kesin ekran süresi kullanıma bağlı olmakla birlikte, 144 Hz ekran ve güçlü işlemci yoğun kullanımda şarjı hızlı tüketebilir.

Poco X4 GT hızlı şarj kaç watt?

67 watt hızlı şarj desteği bulunmaktadır. Kutudan çıkan şarj adaptörüyle uyumlu hızlı şarj sağlanabilir.

Poco X4 GT oyun performansı nasıl?

MediaTek Dimensity 8100 yonga seti, 8 GB LPDDR5 RAM ve Mali-G610 MC6 GPU ile yüksek ayarlarda akıcı oyun deneyimi sunması beklenir. 144 Hz ekran da avantaj sağlar.

Poco X4 GT ekranı kaç Hz?

Ekran tazeleme hızı 144 Hz'dir. Bu, kaydırma ve oyunlarda akıcılık sağlar.

Poco X4 GT Android sürümü ne?

Cihaz Android 12 (S) işletim sistemi ve MI UI kullanıcı arayüzü ile gelir. Güncelleme durumu bölgeye göre değişebilir.

Poco X4 GT hafıza kartı takılıyor mu?

Hayır, cihazda hafıza kartı yuvası bulunmamaktadır. Dahili depolama 128 GB'dır.

Poco X4 GT NFC var mı?

Evet, NFC özelliği mevcuttur. Temassız ödeme ve veri aktarımı için kullanılabilir.

Poco X4 GT kızılötesi var mı?

Evet, kızılötesi (IR) sensörü bulunur. Bu sayede cihazı ev aletleri için uzaktan kumanda olarak kullanabilirsiniz.

Teknik Özellikler Ne Anlama Geliyor?

Yonga Seti: MediaTek Dimensity 8100

Dimensity 8100, 4x 2.85 GHz Cortex-A78 ve 4x 2.0 GHz Cortex-A55 çekirdekleriyle yüksek performans sunar. Oyun ve çoklu görevlerde akıcılık sağlar; ancak yoğun kullanımda ısınma görülebilir. Bu yonga seti, 2026'da orta-üst segment için hala yeterli güçtedir.

Ekran Tazeleme Hızı: 144 Hz

144 Hz tazeleme hızı, kaydırma ve oyunlarda üstün akıcılık sağlar. Ancak yüksek tazeleme hızı batarya tüketimini artırabilir. Bu özellik, özellikle rekabetçi oyunlar ve hızlı içerik tüketimi için avantajlıdır.

Batarya Kapasitesi: 5080 mAh

5080 mAh batarya, günlük kullanım için yeterli bir kapasite sunar. 144 Hz ekran ve güçlü işlemciyle birlikte yoğun kullanımda daha sık şarj gerektirebilir. Hızlı şarj desteğiyle kısa molalarda şarj edilebilir.

Hızlı Şarj: 67 Watt

67W hızlı şarj, kısa sürede önemli miktarda şarj sağlar. Kablosuz şarj bulunmaması bir eksikliktir. Bu özellik, yoğun kullanıcılar için pratiklik sunar.

Kamera Çözünürlüğü: 64 Megapiksel

64 MP ana kamera, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmeye olanak tanır. 1/1.72 inç sensör boyutu, ışık toplama kapasitesini artırır. Ancak OIS olmaması, düşük ışıkta ve videoda titremeye bağlı bulanıklığa yol açabilir.

Optik İmaj Sabitleyici (OIS): Yok

OIS bulunmaması, özellikle düşük ışık koşullarında ve video çekiminde el titremesinin görüntüye yansımasına neden olabilir. Bu, kamera performansını olumsuz etkileyen önemli bir eksikliktir.

Suya Dayanıklılık: Yok

Suya dayanıklılık sertifikasının olmaması, cihazın suya veya neme maruz kalması durumunda hasar görme riskini artırır. Kullanıcıların cihazı sıvılardan uzak tutması gerekir.

Hafıza Kartı Yuvası: Yok

Hafıza kartı yuvası bulunmaması, depolama alanının genişletilememesi anlamına gelir. 128 GB dahili depolama, yoğun kullanıcılar için yetersiz kalabilir; bulut veya harici çözümlere ihtiyaç duyulabilir.

Teknik Özellikler

DepolamaDepolama

Dahili Depolama
128 GB
Dahili Depolama Standartı
UFS 3.1
Hafıza Kartı Yuvası
Yok

DonanımDonanım

Ana İşlemci (CPU)
4x 2.85 Ghz ARM Cortex-A78
Bellek (RAM)
8 GB
Grafik İşlem Birimi (GPU)
Mali-G610 MC6
İkinci İşlemci
4x 2.0 Ghz ARM Cortex-A55
İşlemci Çekirdek Sayısı
8 Çekirdek
İşlemci Hızı
2.85 Ghz
İşlemci Mimarisi
64 bit
RAM Tipi
LPDDR5

EkranEkran

Ekran / Gövde Oranı
84.76 (yüzde)
Ekran Boyutu
6.6 inç
Ekran Çözünürlüğü
1080x2460 (FHD+) Piksel
Ekran En - Boy Oranı
20.5:9
Ekran Koruma Standartı
Corning Gorilla Glass 5
Ekran Tazeleme Hızı
144 Hz
Ekran Teknolojisi
IPS LCD
Piksel Yoğunluğu
407 Ppi
Renk Sayısı
1.07 Milyar

KameraKamera

Diyafram Aralığı
F1.89
İkinci Kamera
Var
Kamera Çözünürlüğü
64 Megapiksel
Kamera Sensör Boyutu
1/1.72 inç
Optik İmaj Sabitleyici (OIS)
Yok
Ön Kamera Çözünürlüğü
16 Megapiksel
Ön Kamera Diyafram Aralığı
F2.45
Ön Kamera Video Çözünürlüğü
1080p (Full HD)
Ön Kamera Video Kare Hızı
60 FPS
Video Çözünürlüğü
2160p / 4K
Video Kare Hızı (FPS)
30 FPS

Pil ve ŞarjPil ve Şarj

Batarya Kapasitesi
5080 miliamper
Hızlı Şarj
Var
Hızlı Şarj Watt
67 Watt
Kablosuz Şarj
Yok
Şarj Soketi
USB Type-C

YazılımYazılım

İşletim Sistemi
Android
İşletim Sistemi Sürümü
Android 12 (S)
Kullanıcı Arayüzü
MI UI

Kablosuz BağlantılarKablosuz Bağlantılar

Bluetooth Versiyonu
5.3
Kızılötesi
Var
NFC
Var

PortlarPortlar

Ses Çıkış Uç Tipi
3.5 mm
USB Bağlantı Tipi
USB Type-C
USB Özellikleri
USB OTG
USB Versiyonu
2.0

GSMGSM

4.5G
Var
4G
Var
5G
Var
Hat Sayısı
Çift Hat
Sim Türü
Nano-SIM

BoyutlarBoyutlar

Ağırlık
200 gram
Genişlik
74.29 mm
Kalınlık
8.87 mm
Yükseklik
163.64 mm

Diğer ÖzelliklerDiğer Özellikler

Antutu Skoru
747.900
Bildirim Işığı
Yok
Gövde Malzemesi (Arka Yüzey)
Plastik (Cam Görünümlü)
Hoparlör Türü
Stereo Çift Hoparlör
Lansman Tarihi
2022
Parmak izi Okuyucu
Var
Radyo
Var
SAR Değeri
0.596 Watt/kg
Suya Dayanıklılık
Yok

SAR Değeri (Radyasyon)

0.596W/kg

Poco X4 GT (128 GB), SAR değeri bilinen 988 telefon arasında 200. sırada — yani modellerin %80'inden daha düşük bir değere sahip. Kategori ortalaması 0.917 W/kg (ortalamanın altında).

0ABD sınırı 1.6Türkiye sınırı 2

Türkiye ve AB'de baş-gövde sınırı 2 W/kg'dır; satıştaki tüm telefonlar bu sınırın altında olmak zorundadır. ABD'de ölçüm farklı yöntemle yapılır ve sınır 1.6 W/kg'dır. SAR bir uygunluk ölçüsüdür; daha düşük bir değerin sağlık açısından ölçülebilir avantaj sağladığına dair kesinleşmiş bir bulgu bulunmuyor.

Tüm telefonların SAR sıralamasını gör

Varyant farkları

Aşağıda yalnız ürün kayıtlarında birbirinden farklı olan teknik değerler gösterilir.

Poco X4 GT (128 GB) Rakip Cep Telefonu Modelleri

Yorumlar ve Değerlendirmeler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!

Benzer Ürünler