Casper VIA X30 Plus İncelemesi
Casper VIA X30 Plus, günümüzde orta segmentte konumlanan ancak teknik olarak bazı ödünler içeren bir akıllı telefondur. MediaTek Helio G99 yonga seti, 8 GB RAM ve 256 GB UFS 2.1 depolama ile günlük işler ve orta seviye oyunlarda yeterli performans sunar. 6.5 inç FHD+ IPS LCD ekranı 90 Hz tazeleme hızına sahiptir; ancak günümüzde AMOLED ve daha yüksek yenileme hızları standartlaşmıştır. 50 MP ana kamera ve 13 MP ön kamera, 1080p 30 FPS video kaydı yapabilir; OIS bulunmaması düşük ışıkta ve videoda dezavantaj yaratır. 4600 mAh batarya ve 30 W hızlı şarj makul bir kombinasyon olsa da kablosuz şarj yoktur. Plastik gövde, mono hoparlör, Wi-Fi 5 ve Android 12 gibi özellikler cihazın güncel rakiplerine kıyasla geride kaldığı noktalardır. Özetle bu cihaz, bütçesini zorlamadan geniş depolama alanı, çift hat ve NFC gibi temel özellikleri bir arada arayanlar için idealdir.
Bu değerlendirme kayıtlı teknik özelliklerden yapay zeka ile hazırlanmıştır; fiziksel ürün testi değildir. Puan, kullanıcı oylarından ayrıdır.
Casper VIA X30 Plus Teknik Değerlendirmesi (Detaylı)
Casper VIA X30 Plus Artıları
Casper VIA X30 Plus Eksileri
Son Değerlendirme
Casper VIA X30 Plus, geniş depolama ve temel özellikleri uygun bütçeyle sunan ancak güncel teknoloji standartlarının gerisinde kalan bir orta segment telefonudur.
Casper VIA X30 Plus Değerlendirmesi
- Tasarım ve Malzeme68 / 100
- Performans72 / 100
- Teknoloji ve Donanım65 / 100
- Kullanıcı Deneyimi70 / 100
- Fiyat / Performans74 / 100
Sıralama ve Rekabet Analizi
Bu ürün, değerlendirilen 1731 adet Cep Telefonu arasında 1082. sırada yer alıyor.
Kategorinin genel Yapay Zeka puan ortalaması 73 iken, bu ürün 70 puan almıştır.
Casper VIA X30 Plus Alınır mı?
Bilinen Sorunlar / Uyarılar
Kullanım Senaryoları
Helio G99 ve Mali-G57 MC2, ağır oyunlarda yüksek ayarlarda akıcı kare hızı sunamaz; Antutu skoru da orta segmentin alt sınırındadır.
8 GB RAM ve 256 GB depolama, çoklu görev ve belge saklama için yeterlidir; ancak Android 12 ve Wi-Fi 5 güncel iş uygulamalarında bazı sınırlamalar yaratabilir.
90 Hz ekran ve 13 MP ön kamera temel sosyal medya kullanımı için yeterli; ancak OIS'siz kamera ve 1080p 30 FPS video, içerik kalitesini sınırlar.
IPS LCD panel, mono hoparlör ve 90 Hz tazeleme hızı, film ve video izleme deneyimini AMOLED ve stereo hoparlörlü rakiplere göre zayıflatır.
Sıkça Sorulan Sorular
Casper VIA X30 Plus 5G destekliyor mu?
Hayır, cihazda 5G desteği bulunmamaktadır. Yalnızca 4G ve 4.5G ağlarında çalışır.
Casper VIA X30 Plus kamerası kaç megapiksel?
Ana kamera 50 megapiksel, ön kamera ise 13 megapikseldir. Video kaydı her iki kamerada da 1080p 30 FPS ile sınırlıdır.
Casper VIA X30 Plus bataryası ne kadar gidiyor?
4600 mAh batarya kapasitesi sunar. Kesin ekran süresi kullanıma bağlı olmakla birlikte, orta yoğunlukta bir günü çıkarması beklenir.
Casper VIA X30 Plus su geçiriyor mu?
Hayır, cihazın suya dayanıklılık sertifikası bulunmamaktadır. Su ve sıvı temasına karşı dikkatli kullanılmalıdır.
Casper VIA X30 Plus hafıza kartı takılıyor mu?
Evet, microSD kart yuvası mevcuttur ve 512 GB'a kadar hafıza kartı desteği sunar.
Casper VIA X30 Plus kaç Hz ekran?
Ekran tazeleme hızı 90 Hz'dir. 6.5 inç IPS LCD panel, 1080x2400 FHD+ çözünürlük ve 405 PPI piksel yoğunluğu sunar.
Casper VIA X30 Plus işlemcisi ne?
MediaTek Helio G99 (MT6789) yonga seti kullanılır. 8 çekirdekli yapıda 2x 2.2 GHz Cortex-A76 ve 6x 2.0 GHz Cortex-A55 çekirdekleri ile Mali-G57 MC2 GPU bulunur.
Casper VIA X30 Plus hızlı şarj var mı?
Evet, 30 W hızlı şarj desteği vardır. Kablosuz şarj özelliği ise bulunmamaktadır.
Casper VIA X30 Plus NFC var mı?
Evet, NFC desteği mevcuttur; temassız ödeme ve NFC etiketleriyle etkileşim gibi işlevler kullanılabilir.
Casper VIA X30 Plus Android sürümü kaç?
Cihaz Android 12 (S) işletim sistemiyle gelir. Güncel sürüm yükseltmesi hakkında resmi bilgi bulunmamaktadır.
Teknik Özellikler Ne Anlama Geliyor?
Yonga Seti: MediaTek Helio G99 (MT6789)
Helio G99, 6 nm üretim teknolojisiyle gelen orta segment bir işlemcidir. 2x 2.2 GHz Cortex-A76 ve 6x 2.0 GHz Cortex-A55 çekirdekleri, günlük uygulamalarda akıcılık sağlar; ancak ağır oyunlarda ve yoğun çoklu görevlerde üst segment yonga setlerine göre daha çabuk zorlanır. Bu yonga seti, performans ile maliyet arasında denge arayan kullanıcılar için uygundur.
Ekran: 6.5 inç IPS LCD, 90 Hz, FHD+
IPS LCD panel, geniş görüş açısı ve doğal renkler sunar; ancak siyah seviyeleri ve kontrast AMOLED'e göre daha zayıftır. 90 Hz tazeleme hızı, kaydırma ve menü geçişlerini akıcı hale getirir; fakat günümüzde 120 Hz standartlaşmıştır. FHD+ çözünürlük ve 405 PPI, keskin bir görüntü sağlar; medya tüketimi ve günlük kullanım için yeterlidir.
Batarya: 4600 mAh, 30 W hızlı şarj
4600 mAh, orta segment için makul bir kapasitedir ve orta yoğunlukta bir günü çıkarması beklenir. 30 W hızlı şarj, bataryayı makul sürede doldurur; ancak kablosuz şarj desteği yoktur. Bu kombinasyon, şarj süresinden çok batarya ömrüne önem veren kullanıcılar için uygundur.
Kamera: 50 MP ana, 13 MP ön, 1080p 30 FPS video
50 MP ana kamera, gün ışığında detaylı fotoğraflar için yeterli çözünürlük sunar; ancak OIS bulunmaması düşük ışıkta ve videoda titremeye yol açar. 13 MP ön kamera, sosyal medya ve görüntülü görüşme için temel düzeydedir. Video kaydı 1080p 30 FPS ile sınırlıdır; 4K veya yüksek kare hızı desteği yoktur.
Depolama: 256 GB UFS 2.1, microSD 512 GB
256 GB dahili depolama, çok sayıda uygulama, fotoğraf ve video saklamak için geniştir. UFS 2.1 standardı, eMMC'ye göre daha hızlı okuma-yazma sunar; ancak UFS 3.1/4.0 rakiplerinin gerisindedir. 512 GB'a kadar microSD kart desteği, depolama alanını daha da genişletme esnekliği tanır.
Bağlantı: Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, USB 2.0
Wi-Fi 5, günümüzde Wi-Fi 6/6E'ye göre daha düşük hız ve verimlilik sunar; yoğun ağlarda ve büyük dosya aktarımlarında fark yaratır. Bluetooth 5.0, standart kablosuz kulaklık ve aksesuar bağlantısı için yeterlidir. NFC, temassız ödeme için önemli bir artıdır. USB 2.0, veri aktarım hızını sınırlar; büyük dosya kopyalarken daha yavaş kalır.
İşletim Sistemi: Android 12 (S)
Android 12, günümüzde Android 14 ve üzeri sürümlere göre eski kalmıştır. Yeni özellikler, güvenlik yamaları ve uygulama uyumluluğu açısından geride kalabilir. Casper'ın güncelleme taahhüdü hakkında resmi bilgi bulunmamaktadır; bu nedenle uzun vadeli yazılım desteği belirsizdir.
Ağırlık ve Kalınlık: 185 gram, 8.1 mm
185 gram ağırlık ve 8.1 mm kalınlık, orta segment için makul bir ergonomi sunar. Tek elle kullanımı zorlaştırmaz; ancak 167.7 mm yükseklik, küçük elli kullanıcılar için biraz uzun gelebilir. Plastik gövde, ağırlığı dengelerken premium hissiyatı sınırlar.
Teknik Özellikler
Depolama
Donanım
Ekran
Kamera
Pil ve Şarj
Yazılım
Kablosuz Bağlantılar
Portlar
GSM
Boyutlar
Diğer Özellikler
SAR Değeri (Radyasyon)
Casper VIA X30 Plus, SAR değeri bilinen 1008 telefon arasında 766. sırada — yani modellerin %24'inden daha düşük bir değere sahip. Kategori ortalaması 0.920 W/kg (ortalamanın üstünde).
Türkiye ve AB'de baş-gövde sınırı 2 W/kg'dır; satıştaki tüm telefonlar bu sınırın altında olmak zorundadır. ABD'de ölçüm farklı yöntemle yapılır ve sınır 1.6 W/kg'dır. SAR bir uygunluk ölçüsüdür; daha düşük bir değerin sağlık açısından ölçülebilir avantaj sağladığına dair kesinleşmiş bir bulgu bulunmuyor.
Tüm telefonların SAR sıralamasını gör

















Yorumlar (0)
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!
Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
Giriş Yap