Casper VIA M30 Plus - Görsel 1

Casper VIA M30 Plus

0.0(0 oy)(0 yorum)
55
İyi

Öne Çıkan Özellikler

Ekran Boyutu
6.5 inç
Yonga Seti
MediaTek Helio G25
Bellek (RAM)
4 GB
Dahili Depolama
128 GB
Batarya Kapasitesi
5000 miliamper
Kamera Çözünürlüğü
13 Megapiksel
Paylaş

Casper VIA M30 Plus İncelemesi

Sesli İnceleme
--:--
Sesin metin hali aşağıdaki inceleme bölümüdür.

Casper VIA M30 Plus, günümüzde giriş seviyesi bir akıllı telefon olarak konumlanıyor. MediaTek Helio G25 yonga seti, 4 GB RAM ve 128 GB depolama ile temel görevleri yerine getirebilir. 6.5 inç HD+ IPS LCD ekranı 60 Hz tazeleme hızına sahip; 5000 mAh batarya uzun süre dayanabilir ancak hızlı şarj yok. 13 MP arka kamera ve 8 MP ön kamera günlük çekimler için yeterli. Plastik gövde, 203.8 gram ağırlık ve 8.8 mm kalınlık ile taşınabilirlik sınırlı. NFC, 5G ve kızılötesi bulunmuyor; Wi-Fi 5 ve Bluetooth 5.0 mevcut. Parmak izi okuyucu ve 3.5 mm kulaklık girişi artıları arasında. Özetle bu cihaz, temel iletişim ve medya tüketimi için uygun fiyatlı bir çözüm arayanlar için idealdir.

Bu değerlendirme kayıtlı teknik özelliklerden yapay zeka ile hazırlanmıştır; fiziksel ürün testi değildir. Puan, kullanıcı oylarından ayrıdır.

Casper VIA M30 Plus Teknik Değerlendirmesi (Detaylı)

Casper VIA M30 Plus, günümüzde giriş seviyesi akıllı telefon pazarında yer alan bir model. Tasarım açısından plastik gövde ve arka yüzey tercih edilmiş; 203.8 gram ağırlık ve 8.8 mm kalınlık, cihazın elde tutulduğunda hissedilir bir ağırlık yarattığını gösteriyor. 6.5 inçlik ekran, 720x1600 HD+ çözünürlük ve 60 Hz tazeleme hızına sahip IPS LCD panel ile geliyor. Bu ekran, temel medya tüketimi ve günlük kullanım için yeterli olsa da, günümüzde yaygınlaşan yüksek çözünürlük ve yüksek tazeleme hızı standartlarının gerisinde kalıyor. Piksel yoğunluğu 270 PPI seviyesinde; metin okuma ve genel kullanımda belirgin bir sorun oluşturmasa da, keskinlik açısından sınırlı. Performans tarafında MediaTek Helio G25 yonga seti, 4x 2.0 GHz ve 4x 1.5 GHz ARM Cortex-A53 çekirdekleri ile birlikte PowerVR GE8320 GPU'ya sahip. 4 GB RAM ve 128 GB dahili depolama, temel uygulamalar ve orta düzey oyunlar için yeterli olabilir; ancak ağır oyunlar ve yoğun çoklu görevlerde yetersiz kalması muhtemel. Isınma konusunda kesin bir veri bulunmamakla birlikte, bu sınıftaki yonga setlerinin uzun süreli yük altında performans düşüşü yaşayabileceği biliniyor. Cihazın 4.5G ve 4G destekleri değişkenlik gösterebilir; 5G desteği ise bulunmuyor. Batarya kapasitesi 5000 mAh olup, hızlı şarj özelliği yok. Bu, uzun pil ömrü sunma potansiyeli taşırken, şarj sürelerinin uzun olabileceği anlamına geliyor. Kablosuz şarj da desteklenmiyor. Kamera tarafında 13 MP arka kamera ve 8 MP ön kamera bulunuyor; optik imaj sabitleyici yok. Günlük çekimler için temel düzeyde sonuçlar vermesi beklenir, ancak düşük ışık performansı ve video kalitesi hakkında kesin bir değerlendirme yapmak için yeterli veri yok. Yazılım tarafında Android 12 işletim sistemi yüklü. Güncelleme politikası hakkında bilgi verilmemiş; ancak giriş seviyesi cihazlarda genellikle sınırlı sayıda büyük güncelleme alındığı biliniyor. Bağlantı özellikleri arasında Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, USB Type-C 2.0 ve 3.5 mm kulaklık girişi bulunuyor. NFC, kızılötesi ve 5G yok. Çift SIM ve 256 GB'a kadar hafıza kartı desteği mevcut. Parmak izi okuyucu, güvenlik açısından artı bir özellik. Fiyat/performans açısından değerlendirildiğinde, cihazın sunduğu özellikler giriş seviyesi beklentilerini karşılıyor. Ancak günümüzde aynı fiyat aralığında daha iyi ekran, daha güçlü işlemci veya hızlı şarj sunan rakipler bulunabiliyor. Bu nedenle, özellikle performans ve ekran kalitesi öncelikliyse alternatiflere yönelmek mantıklı olabilir. Cihazın güçlü yönleri arasında uzun pil ömrü potansiyeli, geniş depolama ve kullanışlı ek özellikler (parmak izi, kulaklık girişi) yer alıyor. Zayıf yönleri ise sınırlı performans, düşük ekran çözünürlüğü, hızlı şarj eksikliği ve güncel bağlantı teknolojilerinin yokluğu. Sonuç olarak Casper VIA M30 Plus, temel ihtiyaçlara odaklanan ve bütçesini zorlamak istemeyen kullanıcılar için tasarlanmış bir cihaz. Günlük iletişim, sosyal medya ve hafif uygulamalar için yeterli olabilir; ancak yüksek performans, üstün kamera veya güncel teknolojiler bekleyenler için uygun değil.

Casper VIA M30 Plus Artıları

• 5000 mAh batarya kapasitesi ile uzun pil ömrü potansiyeli
• Parmak izi okuyucu ve 3.5 mm kulaklık girişi gibi kullanışlı özellikler
• Çift SIM ve 256 GB'a kadar hafıza kartı desteği
• 128 GB dahili depolama ile geniş saklama alanı
• Android 12 işletim sistemi

Casper VIA M30 Plus Eksileri

• MediaTek Helio G25 ve PowerVR GE8320 gibi giriş seviyesi donanım
• HD+ çözünürlük (720x1600) ve 60 Hz ekran, günümüz standartlarının altında
• Hızlı şarj desteğinin olmaması
• NFC, 5G ve kızılötesi gibi bağlantı özelliklerinin bulunmaması
• 203.8 gram ağırlık ve plastik gövde ile premium hissiyattan uzak

Son Değerlendirme

Casper VIA M30 Plus, temel ihtiyaçlara odaklanan ve bütçe dostu bir giriş seviyesi telefon arayanlar için dengeli bir seçenek.

Casper VIA M30 Plus Değerlendirmesi

  • Tasarım ve Malzeme62 / 100

    Tasarım puanı: Plastik gövde, 203.8 gram ağırlık ve kalın çerçeveler nedeniyle 62.

    Kategori ortalaması: 75 / 100
  • Performans45 / 100

    Performans puanı: Helio G25, 4 GB RAM ve PowerVR GE8320 gibi giriş seviyesi bileşenler nedeniyle 45.

    Kategori ortalaması: 71 / 100
  • Teknoloji ve Donanım52 / 100

    Teknoloji puanı: HD+ 60 Hz ekran, hızlı şarj eksikliği, NFC/5G yokluğu ve temel kamera özellikleri nedeniyle 52.

    Kategori ortalaması: 73 / 100
  • Kullanıcı Deneyimi58 / 100

    Kullanıcı Deneyimi puanı: Android 12, parmak izi okuyucu ve 3.5 mm girişi artı; ancak yavaş performans ve düşük ekran kalitesi eksi; 58.

    Kategori ortalaması: 74 / 100
  • Fiyat / Performans60 / 100

    Fiyat/Performans puanı: Bütçe dostu fiyatına rağmen rakiplerin daha iyi özellikler sunması nedeniyle 60.

    Kategori ortalaması: 73 / 100

Sıralama ve Rekabet Analizi

Bu ürün, değerlendirilen 1733 adet Cep Telefonu arasında 1497. sırada yer alıyor.
Kategorinin genel Yapay Zeka puan ortalaması 73 iken, bu ürün 55 puan almıştır.

Casper VIA M30 Plus Alınır mı?

Kimler Almalı?
Temel akıllı telefon ihtiyaçlarını (arama, mesajlaşma, sosyal medya, hafif oyunlar) karşılamak isteyen, bütçesi kısıtlı ve uzun pil ömrüne önem veren kullanıcılar için uygundur.
Kimler Uzak Durmalı?
Yüksek performans bekleyen, 5G, NFC veya hızlı şarj gibi güncel özellikleri arayan, kaliteli ekran ve kamera deneyimi isteyen kullanıcılar için uygun değildir.

Bilinen Sorunlar / Uyarılar

• Hızlı şarj desteğinin olmaması nedeniyle şarj süreleri uzun olabilir.
• HD+ çözünürlük ve 60 Hz ekran, günümüz standartlarına göre düşük kalabilir.
• MediaTek Helio G25 yonga seti, ağır oyunlarda ve yoğun çoklu görevlerde yetersiz kalabilir.
• NFC ve 5G gibi güncel bağlantı özelliklerinin bulunmaması, bazı kullanıcılar için önemli bir eksikliktir.

Kullanım Senaryoları

Temel İletişim ve Sosyal Medyaİyi

Günlük arama, mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarını sorunsuz çalıştırabilir; ancak ağır uygulamalarda yavaşlayabilir.

Hafif OyunYetersiz

Helio G25 ve PowerVR GE8320, günümüz oyunları için düşük performans sunar; sadece basit oyunlar oynanabilir.

Medya Tüketimi (Video, Müzik)İyi

6.5 inç ekran ve 3.5 mm kulaklık girişi ile temel medya tüketimi yapılabilir; ancak HD+ çözünürlük sınırlı.

İş/Ofis KullanımıYetersiz

NFC ve 5G gibi iş hayatında faydalı olabilecek bağlantı özellikleri yok; performans da yoğun iş uygulamaları için sınırlı.

Sıkça Sorulan Sorular

Casper VIA M30 Plus kamerası kaç megapiksel?

Arka kamera 13 megapiksel, ön kamera ise 8 megapiksel çözünürlüğe sahiptir.

Casper VIA M30 Plus bataryası ne kadar gidiyor?

5000 mAh batarya kapasitesi sunar; ancak kesin ekran süresi kullanıma bağlıdır. Günlük orta düzey kullanımda uzun süre dayanması beklenir.

Casper VIA M30 Plus su geçiriyor mu?

Suya dayanıklılık özelliği bulunmamaktadır.

Casper VIA M30 Plus 5G destekliyor mu?

Hayır, 5G desteği yoktur.

Casper VIA M30 Plus hafıza kartı takılıyor mu?

Evet, 256 GB'a kadar hafıza kartı desteği sunar.

Casper VIA M30 Plus hızlı şarj var mı?

Hayır, hızlı şarj özelliği bulunmamaktadır.

Casper VIA M30 Plus ekranı kaç inç?

6.5 inç boyutunda, 720x1600 (HD+) çözünürlüklü IPS LCD ekrana sahiptir.

Casper VIA M30 Plus işlemcisi ne?

MediaTek Helio G25 yonga seti, 4x 2.0 GHz ARM Cortex-A53 ve 4x 1.5 GHz ARM Cortex-A53 çekirdekleri ile birlikte PowerVR GE8320 GPU bulunur.

Casper VIA M30 Plus parmak izi okuyucu var mı?

Evet, parmak izi okuyucu bulunmaktadır.

Casper VIA M30 Plus Android sürümü kaç?

Android 12 (S) işletim sistemi ile gelir.

Teknik Özellikler Ne Anlama Geliyor?

Yonga Seti: MediaTek Helio G25

Helio G25, sekiz çekirdekli (4x2.0 GHz + 4x1.5 GHz Cortex-A53) ve PowerVR GE8320 GPU'lu giriş seviyesi bir işlemcidir. Temel görevler ve hafif uygulamalar için yeterlidir; ancak ağır oyunlar ve yoğun çoklu görevlerde performans düşüşü yaşanabilir. Günlük kullanımda akıcılık sınırlı olabilir.

Ekran: 6.5 inç IPS LCD, 720x1600 HD+, 60 Hz

6.5 inçlik IPS LCD ekran, 720x1600 piksel çözünürlük ve 60 Hz tazeleme hızı sunar. HD+ çözünürlük, metin ve görsellerde yeterli keskinlik sağlar ancak Full HD+ kadar net değildir. 60 Hz, günümüzde akıcılık açısından geride kalmıştır; özellikle kaydırma ve oyunlarda daha az akıcı bir deneyim sunar.

Batarya: 5000 mAh, hızlı şarj yok

5000 mAh batarya, uzun süreli kullanım potansiyeli sunar; ancak hızlı şarj desteği olmadığı için şarj süreleri uzun olabilir. Kablosuz şarj da yoktur. Yoğun kullanımda bile günü çıkarabilir, ancak şarj süresi kullanıcıyı bekletebilir.

Kamera: 13 MP arka, 8 MP ön

13 megapiksel arka kamera, günlük çekimler için temel düzeyde sonuç verir; ancak düşük ışıkta ve video çekiminde sınırlı performans gösterebilir. 8 megapiksel ön kamera, selfie ve görüntülü görüşmeler için yeterlidir. Optik imaj sabitleyici bulunmaz.

Bağlantı: Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC yok, 5G yok

Wi-Fi 5 ve Bluetooth 5.0, günlük kablosuz bağlantı ihtiyaçlarını karşılar. Ancak NFC olmadığı için temassız ödeme yapılamaz; 5G desteği yoktur, bu da gelecekteki ağ hızlarından yararlanamayacağı anlamına gelir. USB Type-C 2.0 ve 3.5 mm kulaklık girişi mevcuttur.

Depolama: 128 GB dahili, 256 GB'a kadar microSD

128 GB dahili depolama, çoğu kullanıcı için yeterli alan sunar. Ayrıca 256 GB'a kadar microSD kart desteği ile depolama genişletilebilir. Bu, özellikle medya dosyaları ve uygulamalar için avantaj sağlar.

Ağırlık: 203.8 gram

203.8 gram ağırlık, günümüz akıllı telefonları arasında ortalamanın üzerindedir. Uzun süreli kullanımlarda elde yorgunluk yaratabilir ve taşınabilirliği azaltır. Ancak büyük batarya kapasitesinin bir sonucu olarak görülebilir.

Teknik Özellikler

DepolamaDepolama

Dahili Depolama
128 GB
Hafıza Kartı Kapasitesi
256 GB
Hafıza Kartı Yuvası
Var

DonanımDonanım

Ana İşlemci (CPU)
4x 2.0 Ghz ARM Cortex-A53
Bellek (RAM)
4 GB
GPU Frekansı
650 MHz
Grafik İşlem Birimi (GPU)
PowerVR GE8320
İkinci İşlemci
4x 1.5 Ghz ARM Cortex-A53
İşlemci Çekirdek Sayısı
8 Çekirdek
İşlemci Hızı
2.0 Ghz
İşlemci Mimarisi
64 bit

EkranEkran

Ekran Boyutu
6.5 inç
Ekran Çözünürlüğü
720x1600 (HD+) Piksel
Ekran En - Boy Oranı
20:9
Ekran Tazeleme Hızı
60 Hz
Ekran Teknolojisi
IPS LCD
Piksel Yoğunluğu
270 Ppi
Renk Sayısı
16 Milyon

KameraKamera

İkinci Kamera
Var
Kamera Çözünürlüğü
13 Megapiksel
Optik İmaj Sabitleyici (OIS)
Yok
Ön Kamera Çözünürlüğü
8 Megapiksel

Pil ve ŞarjPil ve Şarj

Batarya Kapasitesi
5000 miliamper
Hızlı Şarj
Yok
Kablosuz Şarj
Yok
Şarj Soketi
USB Type-C

YazılımYazılım

İşletim Sistemi
Android
İşletim Sistemi Sürümü
Android 12 (S)

Kablosuz BağlantılarKablosuz Bağlantılar

Bluetooth Versiyonu
5.0
Kızılötesi
Yok
NFC
Yok
Wi-Fi Versiyonları
Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac)

PortlarPortlar

Ses Çıkış Uç Tipi
3.5 mm
USB Bağlantı Tipi
USB Type-C
USB Versiyonu
2.0

GSMGSM

4.5G
Var
4G
Var
5G
Yok
Hat Sayısı
Çift Hat
Sim Türü
Nano-SIM

BoyutlarBoyutlar

Ağırlık
203.8 gram
Genişlik
76.5 mm
Kalınlık
8.8 mm
Yükseklik
165 mm

Diğer ÖzelliklerDiğer Özellikler

Gövde Malzemesi
Plastik
Gövde Malzemesi (Arka Yüzey)
Plastik
Lansman Tarihi
2023
Parmak izi Okuyucu
Var
SAR Değeri
0.803 Watt/kg
Suya Dayanıklılık
Yok

SAR Değeri (Radyasyon)

0.803W/kg

Casper VIA M30 Plus, SAR değeri bilinen 1009 telefon arasında 328. sırada — yani modellerin %68'inden daha düşük bir değere sahip. Kategori ortalaması 0.920 W/kg (ortalamanın altında).

0ABD sınırı 1.6Türkiye sınırı 2

Türkiye ve AB'de baş-gövde sınırı 2 W/kg'dır; satıştaki tüm telefonlar bu sınırın altında olmak zorundadır. ABD'de ölçüm farklı yöntemle yapılır ve sınır 1.6 W/kg'dır. SAR bir uygunluk ölçüsüdür; daha düşük bir değerin sağlık açısından ölçülebilir avantaj sağladığına dair kesinleşmiş bir bulgu bulunmuyor.

Tüm telefonların SAR sıralamasını gör

Casper VIA M30 Plus Rakip Cep Telefonu Modelleri

Yorumlar ve Değerlendirmeler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!

Benzer Ürünler