Motorola Edge 70 Fusion (XT2605-2) - Görsel 1

Motorola Edge 70 Fusion (XT2605-2)

0.0(0 oy)(0 yorum)
80
Çok İyi

Öne Çıkan Özellikler

Ekran Boyutu
6.78 inç
Yonga Seti
Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 (SM7635)
Bellek (RAM)
12 GB
Dahili Depolama
256 GB
Batarya Kapasitesi
7000 miliamper
Kamera Çözünürlüğü
50 Megapiksel
Paylaş

Motorola Edge 70 Fusion (XT2605-2) İncelemesi

Sesli İnceleme
--:--
Sesin metin hali aşağıdaki inceleme bölümüdür.

Motorola Edge 70 Fusion, 2026 standartlarında üst-orta segmentte konumlanan, 6.78 inç AMOLED ekranı, 144 Hz tazeleme hızı ve 1272x2772 çözünürlüğüyle dikkat çeken bir akıllı telefondur. Snapdragon 7s Gen 3 yonga seti, 12 GB RAM ve 256 GB depolama ile günlük kullanım ve orta seviye oyunlarda akıcı performans sunar. 7000 mAh bataryası ve 68W hızlı şarj desteği uzun pil ömrü vaat ederken, 50 MP OIS'li ana kamera ve 32 MP ön kamera fotoğraf ve video çekimlerinde tatmin edici sonuçlar verir. IP68 sertifikası, stereo hoparlörler ve Wi-Fi 6E gibi özelliklerle donatılan cihaz, plastik gövdesine rağmen metalik ve cam görünümlü arka yüzeyiyle şık bir tasarım sunar. Ancak kablosuz şarj olmaması, microSD desteğinin bulunmaması ve USB 2.0 gibi eksikler, fiyat/performans dengesini etkileyebilir. Özetle bu cihaz, uzun pil ömrü, geniş ve akıcı ekranı ve dengeli performansı bir arada arayan kullanıcılar için idealdir.

Bu değerlendirme kayıtlı teknik özelliklerden yapay zeka ile hazırlanmıştır; fiziksel ürün testi değildir. Puan, kullanıcı oylarından ayrıdır.

Motorola Edge 70 Fusion (XT2605-2) Teknik Değerlendirmesi (Detaylı)

Motorola Edge 70 Fusion, 2026 yılında üst-orta segmentte rekabet eden bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Tasarım açısından 162.76 x 75.60 x 7.21 mm boyutları ve 193 gram ağırlığıyla büyük ekranına rağmen taşınabilir bir profil çiziyor. Plastik gövde metalik görünümlü, arka yüzey ise cam görünümlü plastikten üretilmiş; bu da premium hissiyatı bir miktar sınırlasa da elde tutuşu hafifletiyor. IP68 sertifikası sayesinde suya ve toza karşı dayanıklılık sunması, günlük hayatta beklenmedik durumlara karşı önemli bir avantaj. Ekran, 6.78 inç AMOLED panel, 1272x2772 piksel çözünürlük ve 144 Hz tazeleme hızıyla geliyor. 450 ppi piksel yoğunluğu ve 1.07 milyar renk desteğiyle görsel deneyim oldukça zengin. Corning Gorilla Glass 7i koruması ise çizilmelere karşı ekstra güvence sağlıyor. Ekran/gövde oranı %91.16 ile modern bir görünüm sunuyor. Performans tarafında Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 yonga seti, 12 GB RAM ve 256 GB dahili depolama (uMCP standardı) ile karşılaşıyoruz. Sekiz çekirdekli CPU yapısı (1x2.5 GHz Cortex-A720, 3x2.4 GHz Cortex-A720, 4x1.8 GHz Cortex-A520) ve Adreno 810 GPU, günlük uygulamalar, sosyal medya ve orta seviye oyunlarda akıcı bir deneyim vaat ediyor. Ancak yoğun oyunlarda ayarları düşürmek gerekebilir. Isınma konusunda ise yonga setinin verimliliği sayesinde uzun süreli kullanımlarda makul sıcaklıklar korunabilir; yine de test ortamı verisi olmadan kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Batarya, cihazın en güçlü yanlarından biri: 7000 mAh kapasite, 68W hızlı şarj desteğiyle birleşerek uzun süreli kullanım sunuyor. Üretici verilerine göre 70 saat 53 dakika batarya ömrü belirtilmiş; bu, yoğun kullanımda bile günü rahatça çıkarabileceğine işaret ediyor. Ancak kablosuz şarjın olmaması, bu segmentte bazı rakiplerde bulunan bir özellikten mahrum bırakıyor. Şarj süresi hakkında net bir veri verilmemiş olsa da 68W adaptörün kutudan çıkıp çıkmadığı bölgeye göre değişebilir. Kamera sistemine gelince: 50 MP ana kamera, 1/1.56 inç sensör boyutu ve F1.8 diyafram ile iyi ışık koşullarında başarılı kareler yakalayabilir. OIS desteği sayesinde düşük ışıkta ve videoda titremeyi azaltır. 4K 30 FPS video çekimi mevcut. Ön kamera 32 MP ve F2.2 diyaframla selfie'lerde yeterli detayı sunar. Ancak ikinci kamera ve üçüncü kamera çözünürlükleri belirtilmemiş; muhtemelen yardımcı sensörler (ultra geniş ve makro) daha düşük çözünürlükte olacaktır. Radyo bulunmaması ve USB 2.0 gibi eksikler, multimedya ve veri transferi açısından sınırlayıcı olabilir. Yazılım tarafında Android 16 ve Hello UI arayüzü, temiz ve akıcı bir deneyim sunmayı hedefliyor. Motorola'nın yazılım desteği genellikle 2-3 büyük Android güncellemesi ve düzenli güvenlik yamaları şeklinde oluyor; ancak bu cihaz için resmi bir güncelleme takvimi verilmemiş. Kullanıcı arayüzü, özelleştirme seçenekleri ve kullanım kolaylığı açısından olumlu değerlendirilebilir. Bağlantı tarafında Wi-Fi 6E, Bluetooth 6.0, NFC ve çift hat (eSIM + Nano-SIM) desteği mevcut. 5G, 4G ve 4.5G destekleri de belirtilmiş. USB Type-C üzerinden OTG desteği var ancak USB 2.0 hızlarıyla sınırlı. Fiyat/performans açısından değerlendirildiğinde, Motorola Edge 70 Fusion'ın 7000 mAh batarya, 144 Hz AMOLED ekran ve 12 GB RAM gibi güçlü özelliklerle donatıldığını görüyoruz. Ancak kablosuz şarj, hafıza kartı yuvası ve USB 3.x gibi eksikler, rakiplerine göre geride kalmasına neden olabilir. Özellikle aynı fiyat aralığında daha iyi kamera sistemleri veya daha hızlı şarj sunan modeller bulunabilir. Yine de uzun pil ömrü ve geniş ekranı bir arada arayanlar için cazip bir seçenek olmayı sürdürüyor.

Motorola Edge 70 Fusion (XT2605-2) Artıları

• 7000 mAh batarya ve 68W hızlı şarj ile uzun kullanım süresi
• 6.78 inç AMOLED ekran, 144 Hz tazeleme hızı ve yüksek çözünürlük
• Snapdragon 7s Gen 3 ve 12 GB RAM ile akıcı günlük performans
• 50 MP OIS'li ana kamera ve 32 MP ön kamera
• IP68 suya/toza dayanıklılık ve stereo hoparlörler

Motorola Edge 70 Fusion (XT2605-2) Eksileri

• Kablosuz şarj desteği yok
• Hafıza kartı yuvası bulunmuyor
• USB 2.0 bağlantı standardı (yavaş veri transferi)
• Plastik gövde malzemesi (metalik/cam görünümlü olsa da)
• Radyo alıcısı yok

Son Değerlendirme

Motorola Edge 70 Fusion, uzun pil ömrü ve akıcı ekranıyla günlük kullanımda güçlü bir denge sunan, ancak kablosuz şarj ve hafıza kartı gibi eksiklerle gelen bir üst-orta segment telefonudur.

Motorola Edge 70 Fusion (XT2605-2) Değerlendirmesi

  • Tasarım ve Malzeme82 / 100

    Tasarım puanı: Plastik gövdeye rağmen metalik/cam görünüm, ince profil ve IP68 sertifikası ile şık ve dayanıklı bir izlenim sunuyor; ancak malzeme kalitesi premium değil.

    Kategori ortalaması: 75 / 100
  • Performans76 / 100

    Performans puanı: Snapdragon 7s Gen 3, 12 GB RAM ve uMCP depolama günlük işler ve orta seviye oyunlar için yeterli; üst düzey oyunlarda sınırlı kalıyor.

    Kategori ortalaması: 70 / 100
  • Teknoloji ve Donanım85 / 100

    Teknoloji puanı: 144 Hz AMOLED ekran, 7000 mAh batarya, 68W şarj, Wi-Fi 6E ve Bluetooth 6.0 gibi güncel özellikler öne çıkıyor; kablosuz şarj ve USB 2.0 eksikleri puanı düşürüyor.

    Kategori ortalaması: 73 / 100
  • Kullanıcı Deneyimi80 / 100

    Kullanıcı deneyimi puanı: Android 16 ve Hello UI akıcı ve temiz bir yazılım deneyimi sunuyor; ancak güncelleme taahhüdü belirsiz ve plastik gövde hissiyatı bir miktar etkiliyor.

    Kategori ortalaması: 74 / 100
  • Fiyat / Performans78 / 100

    Fiyat/performans puanı: Sunulan özellikler fiyatına göre dengeli, ancak rakiplerinde bulunan kablosuz şarj ve hafıza kartı gibi eksikler değer algısını bir miktar zayıflatıyor.

    Kategori ortalaması: 73 / 100

Sıralama ve Rekabet Analizi

Bu ürün, değerlendirilen 1858 adet Cep Telefonu arasında 711. sırada yer alıyor.
Kategorinin genel Yapay Zeka puan ortalaması 73 iken, bu ürün 80 puan almıştır.

Motorola Edge 70 Fusion (XT2605-2) Alınır mı?

Kimler Almalı?
Uzun pil ömrü, geniş ve akıcı AMOLED ekran, dengeli performans ve suya dayanıklılık arayan kullanıcılar için uygundur. Özellikle yoğun günlük kullanımda şarj derdi yaşamak istemeyenler ve orta seviye oyunları oynayanlar tercih edebilir.
Kimler Uzak Durmalı?
Kablosuz şarj, hafıza kartı desteği veya USB 3.x hızları gibi özellikleri önemseyenler ile en yüksek kamera performansını arayan profesyonel kullanıcılar için uygun değildir. Ayrıca plastik gövde malzemesini tercih etmeyenler başka modellere yönelebilir.

Bilinen Sorunlar / Uyarılar

• Kablosuz şarj desteğinin bulunmaması, bu segmentteki bazı rakiplerde standart hale gelen bir özellikten mahrum bırakıyor.
• Hafıza kartı yuvası olmadığı için depolama alanı genişletilemiyor; 256 GB yeterli olmayabilir.
• USB 2.0 bağlantı standardı, veri transfer hızlarını sınırlayarak büyük dosya aktarımlarında zaman kaybına yol açabilir.
• Plastik gövde malzemesi, rakiplerinde metal çerçeve bulunan modellere göre daha az premium hissiyat sunabilir.
• Radyo alıcısının olmaması, FM radyo dinlemeyi tercih eden kullanıcılar için bir eksikliktir.

Kullanım Senaryoları

Oyun/Performansİyi

Snapdragon 7s Gen 3 ve 12 GB RAM, orta seviye oyunlarda akıcı performans sunar; ancak en yüksek ayarlarda zorlanabilir.

İş/OfisMükemmel

Uzun pil ömrü, geniş ekran ve çift hat desteği sayesinde iş günü boyunca verimli çalışma imkanı tanır.

Sosyal MedyaMükemmel

144 Hz AMOLED ekran, yüksek çözünürlüklü kameralar ve akıcı performans sosyal medya kullanımı için idealdir.

Fotoğraf/Videoİyi

50 MP OIS'li ana kamera ve 4K video çekimi iyi sonuçlar verir; ancak yardımcı kameraların çözünürlükleri belirtilmemiş, bu da çok yönlülüğü sınırlayabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Motorola Edge 70 Fusion bataryası ne kadar gidiyor?

7000 mAh batarya kapasitesi ve verimli yonga seti sayesinde yoğun kullanımda bile günü rahatça çıkarabileceği öngörülmektedir. Üretici verilerine göre 70 saat 53 dakika gibi bir batarya süresi belirtilmiştir; ancak gerçek kullanım süresi kullanım alışkanlıklarına göre değişebilir.

Motorola Edge 70 Fusion su geçiriyor mu?

Evet, cihaz IP68 sertifikasına sahiptir. Bu, belirli koşullar altında toza ve suya karşı korumalı olduğunu gösterir; ancak yine de su altında uzun süre kullanılmaması önerilir.

Motorola Edge 70 Fusion kamerası kaç megapiksel?

Ana kamera 50 megapiksel çözünürlüğe sahiptir ve optik imaj sabitleyici (OIS) içerir. Ön kamera ise 32 megapikseldir.

Motorola Edge 70 Fusion 5G destekliyor mu?

Evet, cihaz 5G ağlarını desteklemektedir (spesifikasyonlarda 5G: Var olarak belirtilmiştir).

Motorola Edge 70 Fusion hızlı şarj kaç watt?

Cihaz 68 watt hızlı şarjı desteklemektedir. Kutudan çıkan şarj adaptörünün bu gücü destekleyip desteklemediği ülkeye/bölgeye göre değişebilir; satın almadan önce kontrol edilmesi önerilir.

Motorola Edge 70 Fusion ekranı kaç inç?

Ekran boyutu 6.78 inçtir. AMOLED teknolojisi, 144 Hz tazeleme hızı ve 1272x2772 piksel çözünürlük sunar.

Motorola Edge 70 Fusion işlemcisi nedir?

Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 (SM7635) yonga seti kullanılmaktadır. 8 çekirdekli CPU (1x2.5 GHz Cortex-A720, 3x2.4 GHz Cortex-A720, 4x1.8 GHz Cortex-A520) ve Adreno 810 GPU içerir.

Motorola Edge 70 Fusion hafıza kartı takılıyor mu?

Hayır, cihazda hafıza kartı yuvası bulunmamaktadır. Dahili depolama 256 GB'dır.

Motorola Edge 70 Fusion kablosuz şarj var mı?

Hayır, kablosuz şarj desteği bulunmamaktadır. Sadece kablolu 68W hızlı şarj desteklenir.

Motorola Edge 70 Fusion Android sürümü ne?

Cihaz Android 16 işletim sistemi ve Hello UI kullanıcı arayüzü ile gelmektedir.

Teknik Özellikler Ne Anlama Geliyor?

Batarya Kapasitesi: 7000 mAh

Yüksek batarya kapasitesi, yoğun kullanımda bile uzun süre şarj ihtiyacını azaltır. 7000 mAh, günümüzde üst-orta segmentte nadir görülen bir değerdir ve özellikle seyahat veya yoğun iş günlerinde büyük avantaj sağlar. Ancak bu kapasite cihazın ağırlığını 193 grama çıkararak taşınabilirliği bir miktar etkileyebilir.

Ekran Tazeleme Hızı: 144 Hz

144 Hz tazeleme hızı, ekrandaki hareketlerin daha akıcı görünmesini sağlar; kaydırma, oyun ve video izleme deneyimini iyileştirir. AMOLED panel ile birleşince renkler canlı ve kontrast yüksektir. Ancak yüksek tazeleme hızı batarya tüketimini artırabilir; cihaz muhtemelen uyarlanabilir bir sistemle bunu dengeler.

Yonga Seti: Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3

Snapdragon 7s Gen 3, üst-orta segment için tasarlanmış 8 çekirdekli bir yonga setidir. Günlük uygulamalar ve orta seviye oyunlarda akıcı performans sunar; ayrıca 5G ve Wi-Fi 6E gibi bağlantıları destekler. Ancak en yüksek grafik ayarlarında amiral gemisi performansı beklenmemelidir.

Kamera Çözünürlüğü: 50 Megapiksel (OIS'li)

50 MP ana kamera, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmenizi sağlar ve iyi ışıkta detaylı sonuçlar verir. OIS (optik imaj sabitleyici) sayesinde düşük ışıkta ve videoda titremeyi azaltır. Ancak megapiksel tek başına kaliteyi belirlemez; sensör boyutu (1/1.56 inç) ve yazılım işleme de önemlidir.

IP68 Sertifikası

IP68, cihazın toza karşı tamamen korumalı ve belirli bir derinliğe kadar suya dayanıklı olduğunu gösterir. Günlük hayatta yağmur, su sıçraması veya kısa süreli suya düşme gibi durumlara karşı güvence sağlar. Ancak su altında uzun süre kullanım için garanti kapsamında değildir; yine de dikkatli olmak gerekir.

Hızlı Şarj: 68 Watt

68W hızlı şarj, büyük bataryayı kısa sürede doldurabilir; özellikle yoğun günlerde hızlıca şarj olma imkanı tanır. Ancak kutudan çıkan adaptörün 68W destekleyip desteklemediği bölgeye göre değişebilir; ayrıca kablosuz şarj olmaması bir eksikliktir.

Dahili Depolama: 256 GB (uMCP)

256 GB depolama, çoğu kullanıcı için yeterli alan sunar; fotoğraf, video ve uygulamalar için geniş kapasite sağlar. uMCP standardı, depolama ve RAM'in tek bir pakette birleşerek yer tasarrufu sağladığı bir teknolojidir. Ancak hafıza kartı yuvası olmadığı için depolama genişletilemez.

Bluetooth Versiyonu: 6.0

Bluetooth 6.0, daha stabil ve enerji verimli kablosuz bağlantı sunar; yeni nesil kulaklık ve aksesuarlarla uyumludur. Önceki sürümlere göre daha düşük gecikme ve daha iyi menzil sağlayabilir. Ancak bu sürümü destekleyen aksesuarlar henüz yaygın değildir.

Teknik Özellikler

DepolamaDepolama

Dahili Depolama
256 GB
Dahili Depolama Standartı
uMCP
Hafıza Kartı Yuvası
Yok

DonanımDonanım

Ana İşlemci (CPU)
1x 2.5 Ghz ARM Cortex-A720
Bellek (RAM)
12 GB
Grafik İşlem Birimi (GPU)
Adreno 810
İşlemci Çekirdek Sayısı
8 Çekirdek
İşlemci Hızı
2.5 Ghz
İşlemci Mimarisi
64 bit
Üçüncü İşlemci
4x 1.8 Ghz ARM Cortex-A520

EkranEkran

Ekran / Gövde Oranı
91.16 (yüzde)
Ekran Boyutu
6.78 inç
Ekran Çözünürlüğü
1272x2772 (FHD+) Piksel
Ekran En - Boy Oranı
19.59:9
Ekran Koruma Standartı
Corning Gorilla Glass 7i
Ekran Tazeleme Hızı
144 Hz
Ekran Teknolojisi
AMOLED
Piksel Yoğunluğu
450 Ppi
Renk Sayısı
1.07 Milyar

KameraKamera

Diyafram Aralığı
F1.8
İkinci Kamera
Var
Kamera Çözünürlüğü
50 Megapiksel
Kamera Sensör Boyutu
1/1.56 inç
Optik İmaj Sabitleyici (OIS)
Var
Ön Kamera Çözünürlüğü
32 Megapiksel
Ön Kamera Diyafram Aralığı
F2.2
Ön Kamera Video Çözünürlüğü
2160p / 4K
Ön Kamera Video Kare Hızı
30 FPS
Video Çözünürlüğü
2160p / 4K
Video Kare Hızı (FPS)
30 FPS

Pil ve ŞarjPil ve Şarj

Batarya Kapasitesi
7000 miliamper
Batarya Süresi
70 saat 53 dakika
Hızlı Şarj
Var
Hızlı Şarj Watt
68 Watt
Kablosuz Şarj
Yok
Şarj Soketi
USB Type-C
Enerji Sınıfı
A

YazılımYazılım

İşletim Sistemi
Android
İşletim Sistemi Sürümü
Android 16
Kullanıcı Arayüzü
Hello UI

Kablosuz BağlantılarKablosuz Bağlantılar

Bluetooth Versiyonu
6.0
NFC
Var

PortlarPortlar

Ses Çıkış Uç Tipi
USB Type-C
USB Bağlantı Tipi
USB Type-C
USB Özellikleri
USB OTG
USB Versiyonu
2.0

GSMGSM

4.5G
Var
4G
Var
5G
Var
Hat Sayısı
Çift Hat
Sim Türü
eSIM Nano-SIM

BoyutlarBoyutlar

Ağırlık
193 gram
Genişlik
75.60 mm
Kalınlık
7.21 mm
Yükseklik
162.76 mm

Diğer ÖzelliklerDiğer Özellikler

Gövde Malzemesi (Arka Yüzey)
Plastik (Cam Görünümlü)
Hoparlör Türü
Stereo Çift Hoparlör
Lansman Tarihi
2026
Parmak izi Okuyucu
Var
Radyo
Yok
Suya / Toza Dayanıklılık Sertifikası
IP68
Suya Dayanıklılık
Var

Varyant farkları

Aşağıda yalnız ürün kayıtlarında birbirinden farklı olan teknik değerler gösterilir.

Motorola Edge 70 Fusion (XT2605-2) Rakip Cep Telefonu Modelleri

Yorumlar ve Değerlendirmeler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!

Benzer Ürünler