Poco M4 Pro 5G - Görsel 1

Poco M4 Pro 5G

0.0(0 oy)(0 yorum)
72
İyi

Öne Çıkan Özellikler

Ekran Boyutu
6.6 inç
Yonga Seti
MediaTek Dimensity 810
Bellek (RAM)
4 GB
Dahili Depolama
64 GB
Batarya Kapasitesi
5000 miliamper
Kamera Çözünürlüğü
50 Megapiksel
Paylaş

Poco M4 Pro 5G İncelemesi

Sesli İnceleme
--:--
Sesin metin hali aşağıdaki inceleme bölümüdür.

Poco M4 Pro 5G, günümüzde giriş-orta segmentte konumlanan, MediaTek Dimensity 810 yonga seti ve 90 Hz IPS LCD ekranıyla dikkat çeken bir akıllı telefondur. 5000 mAh bataryası ve 33W hızlı şarj desteğiyle uzun kullanım süreleri sunar; stereo hoparlör, 3.5 mm kulaklık girişi ve kızılötesi gibi pratik özellikler barındırır. Ancak 4 GB RAM ve UFS 2.2 depolama, çoklu görevlerde ve ağır uygulamalarda sınırlayıcı olabilir. 50 MP ana kamera gündüz iyi sonuçlar verirken, OIS eksikliği ve düşük ışık performansı rakiplerinin gerisinde kalabilir. Android 11 tabanlı MIUI arayüzü, güncel sürüm desteği açısından belirsizlik taşır. Plastik gövde ve Corning Gorilla Glass 3 koruma, segment standartlarına uygundur. Özetle bu cihaz, bütçe dostu, temel ihtiyaçları karşılayan ve batarya ömrüne önem veren kullanıcılar için idealdir.

Bu değerlendirme kayıtlı teknik özelliklerden yapay zeka ile hazırlanmıştır; fiziksel ürün testi değildir. Puan, kullanıcı oylarından ayrıdır.

Poco M4 Pro 5G Teknik Değerlendirmesi (Detaylı)

Poco M4 Pro 5G, giriş-orta segmentte konumlanan ve özellikle batarya odaklı kullanıcıları hedefleyen bir akıllı telefondur. Tasarım açısından plastik gövde ve metalik görünümlü arka yüzey, segment standartlarına uygun bir hissiyat sunar. 195 gram ağırlık ve 8.75 mm kalınlık, tek elle kullanımı zorlaştırabilir ancak 6.6 inçlik ekranla büyük içerik tüketimi için uygundur. Ekran, 1080x2400 çözünürlüklü IPS LCD panel ve 90 Hz tazeleme hızıyla akıcı bir kaydırma deneyimi sağlar; ancak LCD teknolojisi nedeniyle siyah seviyeleri ve kontrast, OLED rakiplerine göre daha zayıftır. Corning Gorilla Glass 3 koruma, günlük çizilmelere karşı makul bir dayanıklılık sunar. Performans tarafında MediaTek Dimensity 810 yonga seti, 2.4 GHz hızında iki Cortex-A76 ve 2.0 GHz hızında altı Cortex-A55 çekirdeğiyle günlük görevlerde akıcı bir deneyim vaat eder. Mali-G57 MC2 GPU, orta seviye oyunlarda yeterli kare hızları sunabilir; ancak 4 GB RAM, özellikle çoklu uygulama kullanımında ve arka planda çalışan uygulamalarda sınırlayıcı olabilir. UFS 2.2 depolama standardı, uygulama yükleme ve dosya aktarım hızlarını etkiler; daha yeni UFS 3.x standartlarına göre daha yavaş kalır. Isınma yönetimi hakkında spesifik veri bulunmamakla birlikte, bu segmentte uzun süreli yoğun kullanımda ısınma görülebileceği unutulmamalıdır. Batarya ve şarj, cihazın en güçlü yanlarından biridir. 5000 mAh kapasite, orta düzey kullanımda uzun süre dayanabilir; 33W hızlı şarj desteğiyle dolum süresi segment ortalamasının üzerindedir. Kablosuz şarj bulunmaması, bu fiyat aralığında beklenen bir eksikliktir. Kamera tarafında 50 MP ana kamera, gündüz iyi detaylar yakalayabilir; ancak OIS eksikliği ve F1.8 diyafram, düşük ışık koşullarında titreme ve gürültüye yol açabilir. 16 MP ön kamera, video görüşmeleri ve selfie'ler için yeterlidir. Video kaydı 1080p 60 FPS ile sınırlıdır; 4K desteği yoktur. Yazılım tarafında Android 11 tabanlı MIUI, günümüzde güncel olmayan bir sürümdür ve güvenlik yamaları açısından risk taşıyabilir. Kullanıcı arayüzü özelleştirme sunar ancak reklam ve bildirim yoğunluğu bazı kullanıcılar için rahatsız edici olabilir. Bağlantı özellikleri arasında Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, USB Type-C 2.0 ve USB OTG bulunur; 5G desteği mevcuttur. Kızılötesi ve 3.5 mm kulaklık girişi, pratik kullanım açısından artı değer katar. Stereo hoparlörler, medya tüketimini iyileştirir. Sonuç olarak Poco M4 Pro 5G, günümüzde giriş-orta segmentte rekabetçi bir seçenek olmakla birlikte, 4 GB RAM ve eski Android sürümü gibi dezavantajlara sahiptir. Bütçesi kısıtlı ve önceliği batarya ömrü olan kullanıcılar için mantıklı bir tercih olabilir; ancak performans ve yazılım güncelliği bekleyenler için alternatiflere yönelmek daha doğru olacaktır.

Poco M4 Pro 5G Artıları

• 5000 mAh batarya ve 33W hızlı şarj ile uzun pil ömrü ve hızlı dolum
• 90 Hz yenileme hızlı IPS LCD ekran, akıcı kaydırma deneyimi sunar
• Stereo çift hoparlör, 3.5 mm kulaklık girişi ve kızılötesi gibi pratik özellikler
• Dimensity 810 yonga seti, günlük kullanım ve orta seviye oyunlarda yeterli performans
• Hafıza kartı desteği (1 TB'a kadar) ile depolama genişletilebilir

Poco M4 Pro 5G Eksileri

• 4 GB RAM, günümüzde çoklu görevlerde ve ağır uygulamalarda yetersiz kalabilir
• UFS 2.2 depolama, daha hızlı UFS 3.x standartlarına göre yavaş veri aktarımı sunar
• OIS eksikliği ve düşük ışık performansı, kamera deneyimini sınırlar
• Android 11 tabanlı MIUI, güncel yazılım ve güvenlik yamaları açısından geride
• Plastik gövde ve 195 gram ağırlık, premium hissiyat ve taşınabilirlik açısından zayıf

Son Değerlendirme

Poco M4 Pro 5G, günümüzde bütçe dostu bir seçenek olup, batarya ömrü ve pratik özellikleriyle öne çıkar; ancak performans ve yazılım güncelliği konusunda beklentileri düşük tutmak gerekir.

Poco M4 Pro 5G Değerlendirmesi

  • Tasarım ve Malzeme72 / 100

    Tasarım puanı, plastik gövde ve metalik görünüme rağmen 195 gram ağırlık ve ortalama ekran-gövde oranı nedeniyle 72 olarak belirlendi.

    Kategori ortalaması: 75 / 100
  • Performans68 / 100

    Performans puanı, Dimensity 810 ve 4 GB RAM'in günlük kullanımda yeterli ancak ağır görevlerde sınırlı kalması ve UFS 2.2 depolamanın etkisiyle 68 verildi.

    Kategori ortalaması: 70 / 100
  • Teknoloji ve Donanım74 / 100

    Teknoloji puanı, 90 Hz IPS LCD, 5G, 33W şarj ve 50 MP kamera gibi özelliklerin segment ortalamasının hafif üzerinde olmasıyla 74 olarak değerlendirildi.

    Kategori ortalaması: 73 / 100
  • Kullanıcı Deneyimi70 / 100

    Kullanıcı deneyimi puanı, MIUI'nin özelleştirme sunması ancak Android 11'in eski kalması ve potansiyel yazılım yükü nedeniyle 70 olarak belirlendi.

    Kategori ortalaması: 74 / 100
  • Fiyat / Performans78 / 100

    Fiyat/performans puanı, sunduğu batarya, ekran ve pratik özelliklere göre bütçe dostu konumu nedeniyle 78 ile en yüksek alt puan oldu.

    Kategori ortalaması: 73 / 100

Sıralama ve Rekabet Analizi

Bu ürün, değerlendirilen 1690 adet Cep Telefonu arasında 966. sırada yer alıyor.
Kategorinin genel Yapay Zeka puan ortalaması 73 iken, bu ürün 72 puan almıştır.

Poco M4 Pro 5G Alınır mı?

Kimler Almalı?
Bütçe odaklı, uzun pil ömrü ve temel akıllı telefon ihtiyaçlarını karşılamak isteyen, 3.5 mm kulaklık girişi ve kızılötesi gibi pratik özellikleri önemseyen kullanıcılar için uygundur.
Kimler Uzak Durmalı?
Yüksek performans bekleyen, ağır oyunlar oynayan, güncel yazılım ve uzun süreli güncelleme desteği isteyen veya profesyonel kamera deneyimi arayan kullanıcılar için uygun değildir.

Bilinen Sorunlar / Uyarılar

• 4 GB RAM, arka planda çok sayıda uygulama açıkken uygulamaların yeniden başlamasına ve çoklu görev performansının düşmesine neden olabilir.
• Android 11 tabanlı MIUI, güncel güvenlik yamalarını almayabilir ve uzun vadede uygulama uyumluluk sorunları yaşanabilir.
• OIS eksikliği nedeniyle düşük ışıkta çekilen fotoğraflarda ve video kayıtlarında titreme ve bulanıklık görülebilir.
• Plastik gövde ve 195 gram ağırlık, premium hissiyatı azaltır ve uzun süreli kullanımda el yorgunluğuna yol açabilir.
• UFS 2.2 depolama, büyük uygulama ve oyun yüklemelerinde daha yavaş açılış sürelerine neden olabilir.

Kullanım Senaryoları

Oyun/PerformansYetersiz

4 GB RAM ve Dimensity 810, ağır oyunlarda yüksek ayarlarda akıcı performans sunamaz; orta seviye oyunlarda kabul edilebilir.

İş/Ofisİyi

Temel ofis uygulamaları, e-posta ve web tarayıcı için yeterli performans sunar; ancak çoklu görevlerde RAM sınırı hissedilebilir.

Sosyal Medyaİyi

90 Hz ekran ve yeterli kamera ile sosyal medya kullanımı akıcıdır; ancak düşük ışıkta kamera performansı zayıflayabilir.

Medya TüketimiMükemmel

Stereo hoparlörler, 3.5 mm kulaklık girişi ve büyük ekran, video izleme ve müzik dinleme için keyifli bir deneyim sunar.

Sıkça Sorulan Sorular

Poco M4 Pro 5G bataryası ne kadar gidiyor?

5000 mAh batarya kapasitesiyle, orta düzey kullanımda genellikle 1.5-2 gün dayanabilir; ancak yoğun kullanımda bu süre kısalabilir. Kesin süre kullanım alışkanlıklarına bağlıdır.

Poco M4 Pro 5G su geçiriyor mu?

Suya dayanıklılık özelliği bulunur, ancak resmi IP sertifikası belirtilmemiştir. Sıçramalara karşı koruma sağlayabilir; suya daldırmaktan kaçının.

Poco M4 Pro 5G kamerası kaç megapiksel?

Ana kamera 50 megapiksel çözünürlüğündedir. Ön kamera ise 16 megapikseldir.

Poco M4 Pro 5G oyun performansı nasıl?

MediaTek Dimensity 810 ve Mali-G57 MC2 GPU ile orta seviye oyunlarda akıcı performans sunar; ancak en yüksek ayarlarda ağır oyunlarda zorlanabilir. 4 GB RAM sınırlayıcı olabilir.

Poco M4 Pro 5G hızlı şarj destekliyor mu?

Evet, 33W hızlı şarj desteği vardır. Kutudan çıkan şarj adaptörüyle hızlı dolum sağlanır.

Poco M4 Pro 5G ekran tazeleme hızı kaç Hz?

Ekran 90 Hz tazeleme hızına sahiptir. Bu, standart 60 Hz'e göre daha akıcı bir deneyim sunar.

Poco M4 Pro 5G Android sürümü ne?

Android 11 (R) işletim sistemiyle gelir ve MIUI kullanıcı arayüzüne sahiptir. Güncel sürüm desteği üretici politikalarına bağlıdır.

Poco M4 Pro 5G hafıza kartı takılıyor mu?

Evet, 1 TB'a kadar hafıza kartı desteği sunan bir yuvası vardır. Çift SIM kullanırken hafıza kartı için ayrı yuva bulunur.

Poco M4 Pro 5G ağırlığı ne kadar?

195 gram ağırlığındadır. Bu, segment ortalamasına göre biraz yüksek olup uzun süreli tutuşlarda yorgunluk yaratabilir.

Poco M4 Pro 5G kızılötesi var mı?

Evet, kızılötesi (IR) özelliği bulunur. Bu sayede ev aletlerini uzaktan kumanda edebilirsiniz.

Teknik Özellikler Ne Anlama Geliyor?

Yonga Seti: MediaTek Dimensity 810

Bu yonga seti, 2.4 GHz hızında iki güçlü ve 2.0 GHz hızında altı verimli çekirdek içerir. Günlük uygulamalar ve orta seviye oyunlar için yeterli performans sunar; ancak en yüksek ayarlarda ağır oyunlarda zorlanabilir. 5G bağlantı desteği, geleceğe dönük bir avantaj sağlar.

Bellek (RAM): 4 GB

4 GB RAM, temel görevler ve tek uygulama kullanımı için yeterlidir. Ancak çoklu görevlerde ve arka planda çok sayıda uygulama açıkken bellek yetersizliği yaşanabilir, bu da uygulamaların yeniden yüklenmesine yol açar. Günümüzde orta segment için alt sınırdadır.

Dahili Depolama: 64 GB (UFS 2.2)

64 GB depolama, temel kullanım için başlangıç seviyesindedir ve yüksek çözünürlüklü fotoğraf/video ile oyunlarla hızla dolabilir. UFS 2.2 standardı, dosya kopyalama ve uygulama yükleme hızlarını etkiler; daha yeni UFS 3.x'e göre daha yavaştır. Hafıza kartı yuvası ile depolama artırılabilir.

Batarya Kapasitesi: 5000 mAh

5000 mAh, segment ortalamasının üzerinde bir kapasitedir ve orta düzey kullanımda uzun süreli pil ömrü sağlar. Yoğun kullanımda bile günü çıkarabilir. Ancak ağır oyunlar ve sürekli ekran açık kullanımda şarj daha hızlı tükenebilir.

Hızlı Şarj: 33 Watt

33W hızlı şarj, 5000 mAh bataryayı segment ortalamasına göre makul sürede doldurur. Kutudan çıkan adaptörle uyumlu çalışır. Kablosuz şarj desteği yoktur, bu da bazı kullanıcılar için eksiklik olabilir.

Ekran: 6.6 inç IPS LCD, 90 Hz, 1080x2400

IPS LCD panel, geniş görüş açıları ve doğal renkler sunar; ancak OLED'e göre daha düşük kontrast ve siyah seviyeleri sağlar. 90 Hz tazeleme hızı, kaydırma ve animasyonlarda akıcılık katar. FHD+ çözünürlük, keskin bir görüntü sunar.

Ana Kamera: 50 MP, F1.8, OIS yok

50 MP çözünürlük, iyi ışıkta detaylı fotoğraflar çekmeye olanak tanır. F1.8 diyafram, düşük ışıkta bir miktar ışık toplar ancak OIS (optik imaj sabitleyici) bulunmaması, özellikle düşük ışıkta ve video çekiminde titremeye yol açabilir. Gündüz performansı tatmin edicidir.

İşletim Sistemi: Android 11 (MIUI)

Android 11, günümüzde eski bir sürümdür ve yeni güvenlik yamalarını almayabilir. MIUI arayüzü özelleştirme ve ek özellikler sunar ancak reklam içerebilir. Güncel yazılım desteği bekleyen kullanıcılar için olumsuz bir faktördür.

Ağırlık: 195 gram

195 gram, 6.6 inçlik bir telefon için ortalamanın biraz üzerindedir. Uzun süreli kullanımlarda el yorgunluğuna neden olabilir ve tek elle kullanımı zorlaştırabilir. Ancak büyük batarya kapasitesinin bir sonucu olarak değerlendirilebilir.

Bağlantı: Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, USB 2.0

Wi-Fi 5, günümüzde temel standarttır ve yeterli hız sunar; Wi-Fi 6 desteği yoktur. Bluetooth 5.1, stabil bağlantı sağlar. USB 2.0, dosya aktarım hızını sınırlar; USB 3.x'e göre daha yavaştır. USB OTG desteği ile harici cihazlar bağlanabilir.

Teknik Özellikler

DepolamaDepolama

Dahili Depolama
64 GB
Dahili Depolama Standartı
UFS 2.2
Hafıza Kartı Kapasitesi
1 TB
Hafıza Kartı Yuvası
Var

DonanımDonanım

Ana İşlemci (CPU)
2x 2.4 Ghz ARM Cortex-A76
Bellek (RAM)
4 GB
Grafik İşlem Birimi (GPU)
Mali-G57 MC2
İkinci İşlemci
6x 2.0 Ghz ARM Cortex-A55
İşlemci Çekirdek Sayısı
8 Çekirdek
İşlemci Hızı
2.4 Ghz
İşlemci Mimarisi
64 bit
RAM Tipi
LPDDR4X

EkranEkran

Ekran / Gövde Oranı
84.53 (yüzde)
Ekran Boyutu
6.6 inç
Ekran Çözünürlüğü
1080x2400 (FHD+) Piksel
Ekran En - Boy Oranı
20:9
Ekran Koruma Standartı
Corning Gorilla Glass 3
Ekran Tazeleme Hızı
90 Hz
Ekran Teknolojisi
IPS LCD
Piksel Yoğunluğu
399 Ppi
Renk Sayısı
16 Milyon

KameraKamera

Diyafram Aralığı
F1.8
İkinci Kamera
Var
Kamera Çözünürlüğü
50 Megapiksel
Optik İmaj Sabitleyici (OIS)
Yok
Ön Kamera Çözünürlüğü
16 Megapiksel
Ön Kamera Diyafram Aralığı
F2.45
Ön Kamera Video Çözünürlüğü
1080p (Full HD)
Ön Kamera Video Kare Hızı
30 FPS
Video Çözünürlüğü
1080p (Full HD)
Video Kare Hızı (FPS)
60 FPS

Pil ve ŞarjPil ve Şarj

Batarya Kapasitesi
5000 miliamper
Hızlı Şarj
Var
Hızlı Şarj Watt
33 Watt
Kablosuz Şarj
Yok
Şarj Soketi
USB Type-C

YazılımYazılım

İşletim Sistemi
Android
İşletim Sistemi Sürümü
Android 11 (R)
Kullanıcı Arayüzü
MI UI

Kablosuz BağlantılarKablosuz Bağlantılar

Bluetooth Versiyonu
5.1
Kızılötesi
Var
Wi-Fi Versiyonları
Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac)

PortlarPortlar

Ses Çıkış Uç Tipi
3.5 mm
USB Bağlantı Tipi
USB Type-C
USB Özellikleri
USB OTG
USB Versiyonu
2.0

GSMGSM

4.5G
Var
4G
Var
5G
Var
Hat Sayısı
Çift Hat
Sim Türü
Nano-SIM

BoyutlarBoyutlar

Ağırlık
195 gram
Genişlik
75.78 mm
Kalınlık
8.75 mm
Yükseklik
163.56 mm

Diğer ÖzelliklerDiğer Özellikler

Bildirim Işığı
Yok
Gövde Malzemesi (Arka Yüzey)
Plastik
Hoparlör Türü
Stereo Çift Hoparlör
Lansman Tarihi
2021
Parmak izi Okuyucu
Var
Radyo
Var
SAR Değeri
0.594 Watt/kg
Suya Dayanıklılık
Var

SAR Değeri (Radyasyon)

0.594W/kg

Poco M4 Pro 5G, SAR değeri bilinen 992 telefon arasında 189. sırada — yani modellerin %81'inden daha düşük bir değere sahip. Kategori ortalaması 0.916 W/kg (ortalamanın altında).

0ABD sınırı 1.6Türkiye sınırı 2

Türkiye ve AB'de baş-gövde sınırı 2 W/kg'dır; satıştaki tüm telefonlar bu sınırın altında olmak zorundadır. ABD'de ölçüm farklı yöntemle yapılır ve sınır 1.6 W/kg'dır. SAR bir uygunluk ölçüsüdür; daha düşük bir değerin sağlık açısından ölçülebilir avantaj sağladığına dair kesinleşmiş bir bulgu bulunmuyor.

Tüm telefonların SAR sıralamasını gör

Varyant farkları

Aşağıda yalnız ürün kayıtlarında birbirinden farklı olan teknik değerler gösterilir.

Poco M4 Pro 5G Rakip Cep Telefonu Modelleri

Yorumlar ve Değerlendirmeler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!

Benzer Ürünler