Poco M4 Pro 5G (128 GB) - Görsel 1

Poco M4 Pro 5G (128 GB)

0.0(0 oy)(0 yorum)
71
İyi

Öne Çıkan Özellikler

Ekran Boyutu
6.6 inç
Yonga Seti
MediaTek Dimensity 810
Bellek (RAM)
6 GB
Dahili Depolama
128 GB
Batarya Kapasitesi
5000 miliamper
Kamera Çözünürlüğü
50 Megapiksel
Paylaş

Poco M4 Pro 5G (128 GB) İncelemesi

Sesli İnceleme
--:--
Sesin metin hali aşağıdaki inceleme bölümüdür.

Poco M4 Pro 5G, 2021 lansmanlı bir orta segment telefon olarak günümüzde 90 Hz IPS LCD ekranı, 50 MP ana kamerası, 33 W hızlı şarjı ve stereo hoparlörleriyle dikkat çekiyor. MediaTek Dimensity 810 yonga seti ve 6 GB RAM, günlük kullanım ve orta seviye oyunlar için yeterli performans sunarken, UFS 2.2 depolama ve LPDDR4X bellek standartları itibarıyla güncel rakiplerinin gerisinde kalıyor. 5000 mAh batarya uzun süreli kullanım sağlasa da, Android 11 tabanlı MIUI arayüzü ve güncelleme desteğinin sona ermiş olması önemli bir dezavantaj. Suya dayanıklılık ve kızılötesi gibi özellikler artı puan kazandırırken, OIS eksikliği ve plastik gövde maliyet odaklı tercihleri yansıtıyor. Özetle bu cihaz, bütçe dostu, temel ihtiyaçları karşılayan ve marka takıntısı olmayan kullanıcılar için idealdir.

Bu değerlendirme kayıtlı teknik özelliklerden yapay zeka ile hazırlanmıştır; fiziksel ürün testi değildir. Puan, kullanıcı oylarından ayrıdır.

Poco M4 Pro 5G (128 GB) Teknik Değerlendirmesi (Detaylı)

Poco M4 Pro 5G, 2021 yılında tanıtılan ve o dönemde fiyat/performans dengesiyle öne çıkan bir orta segment akıllı telefondur. Günümüzde ise teknolojik gelişmeler ışığında değerlendirildiğinde, bazı özellikleriyle hâlâ günlük ihtiyaçları karşılayabilirken, özellikle yazılım ve performans tarafında ciddi sınırlamalar barındırıyor. Tasarım açısından plastik gövde ve metalik görünümlü arka yüzey, cihazı hafif ve dayanıklı kılıyor; ancak premium bir his sunmuyor. 195 gram ağırlık ve 8.75 mm kalınlık, elde tutuşu kolaylaştırırken, 6.6 inçlik ekran gövde oranı %84.53 ile makul bir seviyede. Corning Gorilla Glass 3 koruması, günlük çizilmelere karşı bir miktar güvence sağlıyor. Suya dayanıklılık özelliği bulunsa da, resmi bir IP sertifikası olmadığı için sıvı temasına karşı temkinli olmak gerekiyor. Ekran tarafında 6.6 inç IPS LCD panel, 1080x2400 piksel çözünürlük ve 90 Hz yenileme hızı sunuyor. 399 ppi piksel yoğunluğu ile metinler ve görseller net görünüyor. 90 Hz yenileme hızı, kaydırma ve geçişlerde akıcılık sağlasa da, IPS LCD teknolojisi OLED'e kıyasla daha düşük kontrast ve siyah seviyeleri sunuyor. Bu durum, özellikle karanlık ortamlarda izleme deneyimini etkileyebilir. Ekranın 16 milyon renk desteği ve 20:9 en-boy oranı, medya tüketimi için yeterli. Ancak günümüzde birçok rakip, OLED panellerle daha üstün görüntü kalitesi sunuyor. Performans açısından MediaTek Dimensity 810 yonga seti, 2x 2.4 GHz Cortex-A76 ve 6x 2.0 GHz Cortex-A55 çekirdekleriyle birlikte geliyor. 6 GB LPDDR4X RAM ve 128 GB UFS 2.2 depolama, günlük uygulamalar ve orta seviye oyunlar için yeterli olsa da, ağır oyunlarda ve çoklu görevlerde zaman zaman yavaşlamalar görülebilir. Antutu skoru 359.100, günümüz orta segment rakiplerinin oldukça altında. Isınma konusunda ise, yoğun kullanımda gövdenin ısındığına dair kullanıcı geri bildirimleri bulunmakla birlikte, bu konuda kesin bir test verisi sunulmamıştır. UFS 2.2 depolama, uygulama açılış hızlarını olumsuz etkileyebilir. Batarya ve şarj, cihazın en güçlü yanlarından biri. 5000 mAh kapasiteli batarya, tipik kullanımda bir günü rahatlıkla çıkarabilir. 33 W hızlı şarj desteği, bataryayı kısa sürede doldurmaya yardımcı olur. Kablosuz şarj bulunmaması ise bir eksiklik olarak öne çıkıyor. Kamera tarafında 50 MP ana kamera, F1.8 diyafram ve 1080p 60 FPS video kaydı sunuyor. Gün ışığında tatmin edici fotoğraflar çekilebilirken, düşük ışıkta OIS eksikliği nedeniyle titreme ve gürültü artabiliyor. Ön kamera 16 MP ve 1080p 30 FPS video kaydı yapabiliyor. Kamera performansı, günümüz standartlarında orta seviyenin altında kalıyor. Yazılım tarafında Android 11 tabanlı MIUI arayüzü, günümüzde oldukça eski kalmış durumda. Güvenlik yamaları ve yeni özellikler açısından destek sona ermiş olabilir. Bu durum, uzun vadeli kullanım için önemli bir risk oluşturuyor. Bağlantı özellikleri arasında 5G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, NFC ve kızılötesi bulunuyor. 3.5 mm kulaklık girişi ve USB Type-C portu standart. Stereo hoparlörler, medya tüketiminde daha iyi bir ses deneyimi sunuyor. Parmak izi okuyucu yan tarafta konumlandırılmış ve hızlı çalışıyor. Sonuç olarak Poco M4 Pro 5G, günümüzde bütçe dostu bir seçenek arayanlar için temel özellikleri bir arada sunuyor. Ancak güncel yazılım, daha yüksek performans ve daha iyi kamera bekleyenler için uygun değil. Fiyat/performans dengesi, cihazın en güçlü yanı; ancak teknolojik ömrünü büyük ölçüde tamamlamış durumda.

Poco M4 Pro 5G (128 GB) Artıları

• 90 Hz yenileme hızlı IPS LCD ekran akıcı bir görüntü sunar.
• 5000 mAh batarya ve 33 W hızlı şarj kombinasyonu uzun kullanım ve hızlı dolum sağlar.
• Stereo çift hoparlör, medya tüketiminde daha iyi ses deneyimi verir.
• Kızılötesi ve NFC gibi bağlantı özellikleri rakiplerine göre avantajlıdır.
• Suya dayanıklılık sertifikası ve Gorilla Glass 3 koruma dayanıklılık sunar.

Poco M4 Pro 5G (128 GB) Eksileri

• Android 11 tabanlı MIUI arayüzü günümüzde güncel değildir ve güvenlik yamaları sınırlıdır.
• MediaTek Dimensity 810 ve UFS 2.2 depolama, güncel orta segment rakiplerine göre daha yavaştır.
• Optik imaj sabitleyici (OIS) bulunmaması düşük ışıkta video ve fotoğraf kalitesini olumsuz etkiler.
• Plastik gövde ve metalik görünüm, premium hissiyat sunmaz.
• Ekran IPS LCD olduğundan OLED'e kıyasla daha düşük kontrast ve renk doygunluğu sağlar.

Son Değerlendirme

Poco M4 Pro 5G, günümüzde bütçe odaklı kullanıcılar için temel özellikleri bir arada sunan, ancak yazılım ve performans açısından geride kalan bir orta segment telefondur.

Poco M4 Pro 5G (128 GB) Değerlendirmesi

  • Tasarım ve Malzeme72 / 100

    Tasarım puanı, plastik gövde ve metalik görünüme rağmen makul ekran-gövde oranı ve Gorilla Glass 3 korumasına dayanarak 72 verildi.

    Kategori ortalaması: 75 / 100
  • Performans68 / 100

    Performans puanı, Dimensity 810 yonga seti, 6 GB LPDDR4X RAM ve UFS 2.2 depolamanın günümüz standartlarının altında kalması nedeniyle 68 olarak belirlendi.

    Kategori ortalaması: 70 / 100
  • Teknoloji ve Donanım74 / 100

    Teknoloji puanı, 90 Hz ekran, 33 W hızlı şarj, NFC, kızılötesi ve 5G gibi özelliklerin varlığına karşın OIS eksikliği ve eski Android sürümü nedeniyle 74'e çekildi.

    Kategori ortalaması: 73 / 100
  • Kullanıcı Deneyimi65 / 100

    Kullanıcı deneyimi puanı, MIUI arayüzünün eski sürümü ve potansiyel güncelleme yetersizliği nedeniyle 65 olarak değerlendirildi.

    Kategori ortalaması: 74 / 100
  • Fiyat / Performans78 / 100

    Fiyat/performans puanı, sunulan özelliklere göre uygun fiyatlı olması ve temel ihtiyaçları karşılaması nedeniyle 78 verildi.

    Kategori ortalaması: 73 / 100

Sıralama ve Rekabet Analizi

Bu ürün, değerlendirilen 1690 adet Cep Telefonu arasında 1041. sırada yer alıyor.
Kategorinin genel Yapay Zeka puan ortalaması 73 iken, bu ürün 71 puan almıştır.

Poco M4 Pro 5G (128 GB) Alınır mı?

Kimler Almalı?
Bütçesi kısıtlı olan, temel akıllı telefon ihtiyaçlarını karşılamak isteyen, 90 Hz ekran ve stereo hoparlör gibi özellikleri önemseyen kullanıcılar için uygundur.
Kimler Uzak Durmalı?
Güncel yazılım ve güvenlik güncellemeleri isteyen, yüksek performanslı oyun oynayan veya düşük ışıkta üstün kamera kalitesi bekleyen kullanıcılar için uygun değildir.

Bilinen Sorunlar / Uyarılar

• Android 11 tabanlı MIUI arayüzü güncel değildir ve güvenlik güncellemeleri sınırlı olabilir.
• Dimensity 810 yonga seti, ağır oyunlarda ve yoğun çoklu görevlerde performans düşüşü yaşatabilir.
• Optik imaj sabitleyici (OIS) bulunmaması, düşük ışıkta video ve fotoğraf kalitesini olumsuz etkiler.
• Plastik gövde, zamanla çizilmelere ve aşınmaya karşı daha hassastır.

Kullanım Senaryoları

Oyun/PerformansYetersiz

Dimensity 810 ve UFS 2.2 depolama, güncel ağır oyunlarda düşük kare hızlarına ve uzun yükleme sürelerine neden olabilir.

İş/Ofisİyi

Temel ofis uygulamaları, e-posta ve mesajlaşma için yeterli performans sunar; ancak ağır çoklu görevlerde zorlanabilir.

Sosyal Medyaİyi

90 Hz ekran ve stereo hoparlörler sosyal medya tüketimini keyifli kılar, ancak kamera kalitesi düşük ışıkta sınırlıdır.

Günlük KullanımMükemmel

Uzun batarya ömrü, hızlı şarj ve temel özellikler günlük ihtiyaçları sorunsuz karşılar.

Sıkça Sorulan Sorular

Poco M4 Pro 5G kamerası kaç megapiksel?

Ana kamera 50 megapiksel çözünürlüğündedir ve F1.8 diyafram aralığına sahiptir. Ön kamera ise 16 megapikseldir.

Poco M4 Pro 5G su geçiriyor mu?

Suya dayanıklılık özelliği bulunmaktadır, ancak resmi bir IP sertifikası belirtilmemiştir. Yine de sıvı temasına karşı dikkatli olunması önerilir.

Poco M4 Pro 5G bataryası ne kadar gidiyor?

5000 mAh batarya kapasitesiyle tipik kullanımda bir günü rahatlıkla çıkarabilir. Yoğun kullanımda ise gün sonunda şarj ihtiyacı doğabilir.

Poco M4 Pro 5G hızlı şarj destekliyor mu?

Evet, 33 Watt hızlı şarj desteği sunar. Kutudan çıkan şarj adaptörüyle hızlı dolum sağlanabilir.

Poco M4 Pro 5G oyun performansı nasıl?

MediaTek Dimensity 810 ve Mali-G57 MC2 GPU ile orta seviye oyunlarda akıcı performans sunar. Yüksek ayarlı ağır oyunlarda ise ayar düşürmek gerekebilir.

Poco M4 Pro 5G Android güncellemesi alacak mı?

Cihaz Android 11 ile piyasaya sürülmüştür ve resmi olarak daha yeni Android sürümü alması beklenmemektedir. MIUI güncellemeleri de sınırlı olabilir.

Poco M4 Pro 5G ekranı kaç inç?

6.6 inç boyutunda, 1080x2400 piksel çözünürlüklü ve 90 Hz yenileme hızlı IPS LCD ekrana sahiptir.

Poco M4 Pro 5G hafıza kartı takılıyor mu?

Evet, 1 TB'a kadar microSD hafıza kartı desteği bulunmaktadır. Ancak kart yuvası SIM 2 ile paylaşımlı olabilir.

Poco M4 Pro 5G NFC var mı?

Evet, NFC özelliği mevcuttur; temassız ödeme ve hızlı eşleştirme için kullanılabilir.

Poco M4 Pro 5G kızılötesi var mı?

Evet, kızılötesi (IR) sensörü sayesinde ev aletlerini uzaktan kumanda edebilirsiniz.

Teknik Özellikler Ne Anlama Geliyor?

Yonga Seti

MediaTek Dimensity 810, 8 çekirdekli bir işlemcidir ve günlük görevler ile orta seviye oyunlar için yeterli performans sunar. Ancak güncel yonga setlerine kıyasla daha düşük verimlilik ve grafik performansı sağlar; ağır oyunlarda ayar düşürmek gerekebilir.

Batarya Kapasitesi

5000 mAh batarya, uzun süreli kullanım imkanı tanır ve tipik bir günde şarj ihtiyacını azaltır. Yoğun kullanımda ise akşam saatlerinde şarj gerektirebilir; ancak 33 W hızlı şarj ile kısa sürede dolum yapılabilir.

Ekran Tazeleme Hızı

90 Hz yenileme hızı, kaydırma ve animasyonlarda daha akıcı bir deneyim sunar. Ancak IPS LCD panel olması nedeniyle OLED ekranlardaki gibi derin siyahlar ve yüksek kontrast elde edilemez; bu da özellikle video izlerken fark edilir.

Kamera Çözünürlüğü

50 MP ana kamera, gün ışığında detaylı fotoğraflar çekebilir. F1.8 diyafram ve OIS eksikliği, düşük ışık koşullarında bulanıklık ve gürültüye yol açabilir; gece çekimlerinde performans sınırlıdır.

Dahili Depolama Standartı

UFS 2.2 depolama, uygulama yükleme ve dosya aktarım hızlarını etkiler. Güncel UFS 3.1 standartlarına göre daha yavaş olan bu teknoloji, özellikle büyük uygulamaların açılışında gecikmelere neden olabilir.

İşletim Sistemi Sürümü

Android 11 tabanlı MIUI, günümüzde eski bir sürümdür ve yeni güvenlik yamaları ile özellik güncellemelerini almayabilir. Bu durum, uzun vadeli kullanımda güvenlik riskleri ve uygulama uyumsuzluklarına yol açabilir.

Suya Dayanıklılık

Suya dayanıklılık özelliği, cihazın hafif sıçramalara karşı korunabileceğini gösterir; ancak resmi bir IP sertifikası belirtilmemiştir. Bu nedenle suya batırma veya yoğun temaslardan kaçınılmalıdır.

Hoparlör Türü

Stereo çift hoparlör, medya tüketiminde daha geniş ve dengeli bir ses sunar. Tek hoparlörlü rakiplere göre video izleme ve oyun oynamada daha iyi bir deneyim sağlar; ancak yüksek seste bozulma görülebilir.

Teknik Özellikler

DepolamaDepolama

Dahili Depolama
128 GB
Dahili Depolama Standartı
UFS 2.2
Hafıza Kartı Kapasitesi
1 TB
Hafıza Kartı Yuvası
Var

DonanımDonanım

Ana İşlemci (CPU)
2x 2.4 Ghz ARM Cortex-A76
Bellek (RAM)
6 GB
Grafik İşlem Birimi (GPU)
Mali-G57 MC2
İkinci İşlemci
6x 2.0 Ghz ARM Cortex-A55
İşlemci Çekirdek Sayısı
8 Çekirdek
İşlemci Hızı
2.4 Ghz
İşlemci Mimarisi
64 bit
RAM Tipi
LPDDR4X

EkranEkran

Ekran / Gövde Oranı
84.53 (yüzde)
Ekran Boyutu
6.6 inç
Ekran Çözünürlüğü
1080x2400 (FHD+) Piksel
Ekran En - Boy Oranı
20:9
Ekran Koruma Standartı
Corning Gorilla Glass 3
Ekran Tazeleme Hızı
90 Hz
Ekran Teknolojisi
IPS LCD
Piksel Yoğunluğu
399 Ppi
Renk Sayısı
16 Milyon

KameraKamera

Diyafram Aralığı
F1.8
İkinci Kamera
Var
Kamera Çözünürlüğü
50 Megapiksel
Optik İmaj Sabitleyici (OIS)
Yok
Ön Kamera Çözünürlüğü
16 Megapiksel
Ön Kamera Diyafram Aralığı
F2.45
Ön Kamera Video Çözünürlüğü
1080p (Full HD)
Ön Kamera Video Kare Hızı
30 FPS
Video Çözünürlüğü
1080p (Full HD)
Video Kare Hızı (FPS)
60 FPS

Pil ve ŞarjPil ve Şarj

Batarya Kapasitesi
5000 miliamper
Hızlı Şarj
Var
Hızlı Şarj Watt
33 Watt
Kablosuz Şarj
Yok
Şarj Soketi
USB Type-C

YazılımYazılım

İşletim Sistemi
Android
İşletim Sistemi Sürümü
Android 11 (R)
Kullanıcı Arayüzü
MI UI

Kablosuz BağlantılarKablosuz Bağlantılar

Bluetooth Versiyonu
5.1
Kızılötesi
Var
NFC
Var
Wi-Fi Versiyonları
Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac)

PortlarPortlar

Ses Çıkış Uç Tipi
3.5 mm
USB Bağlantı Tipi
USB Type-C
USB Özellikleri
USB OTG
USB Versiyonu
2.0

GSMGSM

4.5G
Var
4G
Var
5G
Var
Hat Sayısı
Çift Hat
Sim Türü
Nano-SIM

BoyutlarBoyutlar

Ağırlık
195 gram
Genişlik
75.78 mm
Kalınlık
8.75 mm
Yükseklik
163.56 mm

Diğer ÖzelliklerDiğer Özellikler

Antutu Skoru
359.100
Bildirim Işığı
Yok
Gövde Malzemesi (Arka Yüzey)
Plastik
Hoparlör Türü
Stereo Çift Hoparlör
Lansman Tarihi
2021
Parmak izi Okuyucu
Var
Radyo
Var
SAR Değeri
0.594 Watt/kg
Suya Dayanıklılık
Var

Poco M4 Pro 5G (128 GB) YouTube İnceleme Videosu

POCO M4 Pro 5G kutusundan çıkıyor! - Türkiye'ye gelecek mi? — ShiftDelete.Net

Fiyat performans akıllı telefonları ile tanıdığımız POCO markasının yeni modeli POCO M4 Pro 5G, SDN ofisinde kutusundan çıkıyor. POCO M4 Pro 5G kutu açılışı Sözü fazla uzatmadan sizleri videomuz ile baş başa bırakalım. İyi seyirler. Xiaomi’nin alt markası POCO’nun yeni akıllı telefonu 6 nm fabrikasyon sürecine sahip MediaTek Dimensity 810 5G işlemcisinden gücünü alıyor.

Videoyu YouTube'da aç ·

SAR Değeri (Radyasyon)

0.594W/kg

Poco M4 Pro 5G (128 GB), SAR değeri bilinen 992 telefon arasında 189. sırada — yani modellerin %81'inden daha düşük bir değere sahip. Kategori ortalaması 0.916 W/kg (ortalamanın altında).

0ABD sınırı 1.6Türkiye sınırı 2

Türkiye ve AB'de baş-gövde sınırı 2 W/kg'dır; satıştaki tüm telefonlar bu sınırın altında olmak zorundadır. ABD'de ölçüm farklı yöntemle yapılır ve sınır 1.6 W/kg'dır. SAR bir uygunluk ölçüsüdür; daha düşük bir değerin sağlık açısından ölçülebilir avantaj sağladığına dair kesinleşmiş bir bulgu bulunmuyor.

Tüm telefonların SAR sıralamasını gör

Poco M4 Pro 5G (128 GB) Rakip Cep Telefonu Modelleri

Yorumlar ve Değerlendirmeler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!

Benzer Ürünler