Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 16 GB RAM / 256 GB) - Görsel 1

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 16 GB RAM / 256 GB)

0.0(0 oy)(0 yorum)
80
Çok İyi

Öne Çıkan Özellikler

Ekran Boyutu
13,3" (34 Ekran)
RAM
16 GB
Dahili Hafıza
256 GB
Batarya Kapasitesi
49,9 Wh
Ağırlık
1,29 kg
Paylaş

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 16 GB RAM / 256 GB) İncelemesi

Apple MacBook Air (2020) 13" modeli, Apple M1 çipi ve 16 GB RAM ile günümüzde hâlâ günlük işler ve hafif üretkenlik için akıcı bir performans sunar. 13,3 inç IPS ekranı 2560x1600 çözünürlük ve 400 nit parlaklıkla net görüntü sağlar; fansız soğutma sayesinde tamamen sessiz çalışır. 49,9 Wh batarya ve 11 saate kadar pil ömrü, taşınabilirliği güçlendirir. Ancak Wi-Fi 5, Thunderbolt 3 ve 60 Hz ekran gibi özellikler günümüz standartlarının gerisinde kalır. 256 GB depolama ve yükseltilemeyen 16 GB RAM, uzun vadeli kullanımda kısıt oluşturur. Özetle bu cihaz, sessiz, hafif ve macOS ekosisteminde temel işlerini yapmak isteyen kullanıcılar için idealdir.

Bu değerlendirme kayıtlı teknik özelliklerden yapay zeka ile hazırlanmıştır; fiziksel ürün testi değildir. Puan, kullanıcı oylarından ayrıdır.

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 16 GB RAM / 256 GB) Teknik Değerlendirmesi (Detaylı)

Apple MacBook Air (2020) 13" modeli, Apple M1 çipiyle tanıştığımız ilk büyük adımlardan biri olarak teknik açıdan önemli bir yere sahip. Günümüzde bu cihaz, hâlâ birçok günlük görevi akıcı şekilde yerine getirebiliyor. Tasarım tarafında, 1,29 kg ağırlık ve 1,6 cm kalınlıkla son derece taşınabilir bir gövde sunuyor. Alüminyum unibody yapı, premium bir his veriyor ve genel olarak sağlam bir izlenim bırakıyor. Fansız soğutma sistemi sayesinde cihaz tamamen sessiz çalışıyor; bu da özellikle kütüphane, ofis veya sessiz ortamlarda büyük avantaj sağlıyor. Ancak fansız yapı, uzun süreli yoğun işlemlerde performansın düşmesine neden olabiliyor. Ekran tarafında 13,3 inç IPS panel, 2560x1600 çözünürlük ve 400 nit parlaklık sunuyor. Renk doğruluğu ve netlik günlük kullanım için oldukça iyi; fakat 60 Hz yenileme hızı, günümüzde 90 Hz ve üzeri panelere alışan kullanıcılar için akıcılık hissini sınırlayabilir. Ayrıca ekran parlaklığı, doğrudan güneş ışığı altında yeterli olmayabilir. Yine de sRGB renk gamı ve genel görüntü kalitesi, medya tüketimi ve ofis işleri için tatmin edici. Performans açısından M1 çipi, 16 GB RAM ile birlikte günlük işlerde, web tarayıcıda çok sayıda sekme açmada, ofis uygulamalarında ve hafif fotoğraf/video düzenlemede oldukça başarılı. 256 GB NVMe SSD, sistem ve uygulama açılışlarını hızlı kılıyor. Ancak depolama kapasitesi sınırlı ve yükseltilemiyor; bu da uzun vadede harici depolama ihtiyacını doğurabilir. 16 GB RAM de lehimli olduğu için sonradan artırılamıyor. Bu, cihazın ömrünü sınırlayan önemli bir faktör. Batarya tarafında 49,9 Wh kapasite ve 11 saate kadar pil ömrü vaadi, günlük kullanımda iyi bir denge sunuyor. Gerçek kullanımda parlaklık ve uygulamalara bağlı olarak bu süre değişebilir; ancak genel olarak tam gün ofis işleri için yeterli olabilir. Şarj için 29 W maksimum güç tüketimi ve USB-C üzerinden şarj desteği mevcut. MagSafe bulunmaması, şarj sırasında portlardan birini kullanmanız gerektiği anlamına gelir; bu da yalnızca 2 Thunderbolt 3 portu olan bir cihazda bağlantı esnekliğini azaltır. Kamera ve ses tarafında 720p ön kamera, günümüz görüntülü görüşme standartları için düşük çözünürlükte kalıyor. Üç mikrofon ve Dolby Atmos destekli stereo hoparlörler, sesli görüşmelerde ve medya tüketiminde tatmin edici bir deneyim sunar. Yazılım tarafında macOS, stabil ve kullanıcı dostu bir deneyim sunar; ancak bazı eski uygulamalar veya oyunlar uyumluluk sorunu yaşatabilir. Apple ekosistemiyle entegrasyon (AirPlay, Handoff vb.) güçlüdür. Bağlantı noktaları sınırlıdır: 2 adet Thunderbolt 3, Wi-Fi 5 ve Bluetooth 5. Günümüzde Wi-Fi 6/6E ve Thunderbolt 4 yaygınlaşırken bu özellikler geride kalmıştır. Ethernet, HDMI veya SD kart girişi bulunmaması, adaptör ihtiyacını doğurur. Ayrıca 60 Hz ekran ve Wi-Fi 5, cihazın teknoloji ömrünü kısaltan unsurlar arasında. Değer açısından, cihazın günümüzdeki fiyatına bakıldığında, benzer fiyat aralığında daha yeni çipler, Wi-Fi 6E ve daha yüksek yenileme hızlı ekranlar sunan alternatifler mevcut. Yine de macOS ekosistemine bağlı kullanıcılar için hâlâ cazip bir seçenek olabilir. Sonuç olarak MacBook Air M1, sessizliği, taşınabilirliği ve yeterli günlük performansıyla öne çıkarken; sınırlı bağlantı, düşük yenileme hızı ve yükseltilemeyen donanımıyla geleceğe dönük beklentileri karşılamakta zorlanıyor.

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 16 GB RAM / 256 GB) Artıları

• Apple M1 çipi ve 16 GB RAM ile günlük kullanımda akıcı performans
• Fansız soğutma sayesinde tamamen sessiz çalışma
• 1,29 kg ağırlık ve 1,6 cm kalınlıkla yüksek taşınabilirlik
• 2560x1600 çözünürlüklü IPS ekran ve 400 nit parlaklık
• 11 saate kadar pil ömrü ve verimli enerji tüketimi

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 16 GB RAM / 256 GB) Eksileri

• Wi-Fi 5 desteği, günümüz Wi-Fi 6/6E standartlarının gerisinde
• Yalnızca 2 adet Thunderbolt 3 portu ve MagSafe bulunmaması
• 60 Hz ekran yenileme hızı, akıcılık beklentisini karşılamaz
• 256 GB depolama ve yükseltilemeyen RAM/SSD
• 720p ön kamera ve Wi-Fi 5 gibi eski bağlantı özellikleri

Son Değerlendirme

MacBook Air M1, günümüzde hâlâ sessiz ve taşınabilir bir macOS deneyimi sunar; ancak eski bağlantı standartları ve sınırlı depolama ile geleceğe dönük beklentileri karşılamaz.

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 16 GB RAM / 256 GB) Değerlendirmesi

  • Tasarım ve Malzeme88 / 100

    Tasarım: Alüminyum unibody gövde, 1,29 kg ağırlık ve 1,6 cm kalınlıkla premium ve taşınabilir bir yapı sunar; bu yönüyle 88 puanı hak ediyor.

    Kategori ortalaması: 80 / 100
  • Performans82 / 100

    Performans: M1 çipi ve 16 GB RAM günlük işlerde akıcıdır, ancak fansız soğutma ve entegre GPU ağır yüklerde sınırlar; bu nedenle 82 puan.

    Kategori ortalaması: 69 / 100
  • Teknoloji ve Donanım70 / 100

    Teknoloji: 60 Hz IPS ekran, Wi-Fi 5, Thunderbolt 3 ve 720p kamera gibi özellikler günümüz standartlarının gerisinde kaldığı için 70 puan.

    Kategori ortalaması: 72 / 100
  • Kullanıcı Deneyimi90 / 100

    Kullanıcı Deneyimi: macOS'un stabilitesi, sessiz çalışma ve ergonomik klavye deneyimi üst düzeydir; bu da 90 puanı getirir.

    Kategori ortalaması: 75 / 100
  • Fiyat / Performans68 / 100

    Fiyat/Performans: Günümüzde benzer fiyata daha yeni bağlantı ve ekran özellikleri sunan alternatifler bulunduğundan 68 puanla sınırlı kalıyor.

    Kategori ortalaması: 68 / 100

Sıralama ve Rekabet Analizi

Bu ürün, değerlendirilen 270 adet Laptop arasında 92. sırada yer alıyor.
Kategorinin genel Yapay Zeka puan ortalaması 73 iken, bu ürün 80 puan almıştır.

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 16 GB RAM / 256 GB) Alınır mı?

Kimler Almalı?
Sessiz, hafif ve taşınabilir bir macOS deneyimi arayan; günlük ofis işleri, web, e-posta ve hafif medya tüketimi yapan kullanıcılar için uygundur.
Kimler Uzak Durmalı?
Yüksek performanslı oyun, ağır video kurgu, 3D modelleme veya geleceğe dönük yükseltme ve yeni bağlantı standartları (Wi-Fi 6E, Thunderbolt 4) arayan kullanıcılar için uygun değildir.

Bilinen Sorunlar / Uyarılar

• Fansız soğutma nedeniyle uzun süreli yoğun işlemlerde performans düşüşü (thermal throttling) yaşanabilir.
• Wi-Fi 5 desteği, günümüz Wi-Fi 6/6E standartlarına göre daha yavaş bağlantı hızı sunar.
• Yalnızca 2 adet Thunderbolt 3 portu ve MagSafe bulunmaması, aynı anda şarj ve harici cihaz kullanımını kısıtlar.
• 256 GB depolama ve yükseltilemeyen RAM/SSD, uzun vadede kapasite yetersizliğine yol açabilir.
• 720p ön kamera, günümüz görüntülü görüşme standartlarına göre düşük çözünürlüktedir.

Kullanım Senaryoları

Öğrenci/TaşınabilirlikMükemmel

Hafifliği, sessiz çalışması ve uzun pil ömrü sayesinde ders notu alma, araştırma ve sunum hazırlama gibi işler için idealdir.

Ofis/İşİyi

Günlük ofis uygulamaları, e-posta ve web tabanlı işler için yeterli performans sunar; ancak çoklu harici ekran ve yoğun veri aktarımı için port sayısı sınırlıdır.

Yaratıcı/MedyaOrta

Hafif fotoğraf düzenleme ve 1080p video kurgu yapılabilir; ancak 4K çok katmanlı projelerde fansız yapı ve depolama sınırı zorlayıcı olabilir.

OyunYetersiz

Entegre GPU ve fansız soğutma nedeniyle ağır oyunlarda performans düşer; ayrıca macOS'ta oyun uyumluluğu sınırlıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

MacBook Air M1 bataryası ne kadar gidiyor?

Apple'ın belirttiği pil ömrü 11 saate kadardır. Gerçek kullanımda bu süre; parlaklık, çalıştırılan uygulamalar ve Wi-Fi kullanımına bağlı olarak değişebilir.

MacBook Air M1 16 GB RAM yeterli mi?

Günlük işler, ofis uygulamaları, web tarayıcı ve hafif fotoğraf/video düzenleme için 16 GB RAM yeterlidir. Ağır profesyonel iş akışlarında (örneğin 4K çok katmanlı video kurgu) sınırda kalabilir.

MacBook Air M1 kaç inç ekrana sahip?

13,3 inç (34 ekran) boyutunda, 2560 x 1600 piksel çözünürlüklü IPS ekrana sahiptir.

MacBook Air M1 fansız mı?

Evet, fansız soğutma sistemine sahiptir. Bu sayede tamamen sessiz çalışır; ancak uzun süreli yoğun yüklerde performans düşüşü yaşanabilir.

MacBook Air M1 Thunderbolt 3 kaç port var?

Cihazda 2 adet Thunderbolt 3 (USB-C) portu bulunur. Harici ekran, şarj ve veri aktarımı için bu portlar kullanılır.

MacBook Air M1 Wi-Fi 6 destekliyor mu?

Hayır, Wi-Fi 5 (802.11ac) ve Wi-Fi 4 (802.11n) destekler. Wi-Fi 6/6E desteği yoktur.

MacBook Air M1 ekranı kaç Hz?

Ekran yenileme hızı 60 Hz'dir. Günümüzde 90 Hz ve üzeri panel yaygınlaşsa da bu model 60 Hz sunar.

MacBook Air M1 parmak izi okuyucu var mı?

Evet, klavyenin sağ üst köşesinde Touch ID parmak izi okuyucu bulunur.

MacBook Air M1 ile oyun oynanır mı?

Apple M1'in entegre GPU'su hafif ve orta seviye oyunları oynatabilir; ancak fansız yapı ve sınırlı GPU gücü nedeniyle ağır oyunlarda yetersiz kalır. Ayrıca macOS'ta oyun uyumluluğu sınırlıdır.

MacBook Air M1 256 GB depolama yeterli mi?

Temel belge, fotoğraf ve uygulamalar için yeterli olabilir; ancak video arşivi veya büyük yazılım projeleri için 256 GB kısa sürede dolabilir. Harici depolama kullanmak gerekebilir.

Teknik Özellikler Ne Anlama Geliyor?

Apple M1 Çip (8 çekirdek CPU, 7 çekirdek GPU)

M1, düşük güç tüketimiyle yüksek verimlilik sunan bir SoC'dir. Günlük işlerde hızlıdır; ancak entegre GPU ve fansız soğutma nedeniyle sürekli yüksek performans gerektiren işlerde (örneğin 3D render) yetersiz kalabilir. Bu çip, taşınabilirlik ve sessizlik öncelikli kullanıcılar için uygundur.

16 GB RAM (LPDDR4X, 3733 MHz)

16 GB RAM, çoklu görevlerde ve hafif içerik üretiminde rahatlık sağlar. Lehimli olduğu için sonradan yükseltilemez; bu da cihazın ömrünü sınırlar. Ağır sanal makine veya profesyonel video kurgu için yeterli olmayabilir.

256 GB NVMe SSD

NVMe SSD hızlı okuma/yazma sunar, sistem açılışını ve uygulama yüklemelerini hızlandırır. Ancak 256 GB kapasite, büyük medya arşivleri veya yazılım projeleri için kısa sürede dolabilir; harici depolama gerekebilir.

13,3 inç IPS Ekran (2560x1600, 60 Hz, 400 nit)

Yüksek çözünürlük ve IPS panel, net görüntü ve iyi renk doğruluğu sağlar. 60 Hz yenileme hızı, günümüzde akıcılık beklentisi yüksek kullanıcılar için yetersiz kalabilir. 400 nit parlaklık, kapalı ortamlarda iyidir; doğrudan güneş ışığında zorlanabilir.

49,9 Wh Batarya / 11 Saat Pil Ömrü

Batarya kapasitesi ve verimli M1 çipi sayesinde 11 saate kadar pil ömrü vaat edilir. Gerçek kullanımda parlaklık ve uygulamalara bağlı olarak bu süre değişir. Günlük ofis işleri için genellikle yeterlidir.

2x Thunderbolt 3 (USB-C)

Thunderbolt 3, yüksek hızlı veri aktarımı ve harici ekran bağlantısı sunar. Ancak yalnızca 2 port bulunması ve MagSafe olmaması, şarj sırasında portlardan birini kullanmanızı gerektirir; bu da bağlantı esnekliğini azaltır.

Wi-Fi 5 (802.11ac) ve Bluetooth 5

Wi-Fi 5, günümüz Wi-Fi 6/6E standartlarına göre daha düşük hız ve verimlilik sunar. Bluetooth 5 ise hâlâ yeterlidir. Bu bağlantı özellikleri, cihazın teknoloji ömrünü kısaltan unsurlardandır.

Fansız Soğutma

Fansız tasarım, tamamen sessiz çalışma sağlar ve toz birikmesi gibi sorunları ortadan kaldırır. Ancak uzun süreli yoğun yüklerde ısınma nedeniyle performans düşüşü yaşanabilir; bu da sürekli yüksek performans gerektiren işler için uygun olmadığı anlamına gelir.

Teknik Özellikler

DepolamaDepolama

Dahili Hafıza
256 GB
DDR Tipi
DDR4
Harici Bellek Yuvası
Yok
Maksimum Hafıza
16 GB
NVMe SSD
Var
RAM Hızı
3.733 MHz
Flash Depolama
Var

EkranEkran

Dokunmatik Ekran
Yok
Ekran Boyutu
13,3" (34 Ekran)
Ekran Çözünürlüğü
2560 x 1600 px
Ekran Teknolojisi
LCD, LED-backlit, IPS
Ekran Yenileme Hızı
60 Hz
Mat Ekran Özelliği
Yok
Parlaklık
400 Nit
Piksel Yoğunluğu
227 ppi

Grafik / Ekran KartıGrafik / Ekran Kartı

DLSS
Yok
Işın İzleme Teknolojisi
Yok
XeSS (XMX)
Yok

DonanımDonanım

Optik Disk Sürücü
Yok
Parmak İzi Okuyucu
Var
PCI Express Versiyonu
4
Ön Kamera
Var
Klavye Aydınlatması
Var
Mikrofon Sayısı
3 adet
Fansız Soğutma
Var
L2 çekirdeği
1,5 MB/core
L3 çekirdeği
1 MB/core
Transistör
16.000 milyon

Giriş / Çıkış PortlarıGiriş / Çıkış Portları

3.5 mm Kulaklık Girişi
Var
DisplayPort
0
Ethernet (RJ45) Girişi
0 adet
HDMI Çıkışı
Yok
HDMI Girişi
0 adet
Mini DisplayPort
0
S/PDIF Çıkışı
Yok
Thunderbolt 3
2
Thunderbolt 4
0
Thunderbolt 5
0
USB (Type-C)
Var
USB 2.0
0
USB 3.2 Gen 1 (USB-A)
0
USB 3.2 Gen 1 (USB-C)
0
USB 3.2 Gen 2 (USB-A)
0
USB 3.2 Gen 2 (USB-C)
0
USB 4 (20 Gbps)
0
USB 4 (40 Gbps)
2
VGA Girişi
Yok

Kablosuz BağlantılarKablosuz Bağlantılar

Bluetooth Versiyonu
5
Dahili Wi-Fi
Var
AirPlay
Var

SensörlerSensörler

İvmeölçer
Yok
Jiroskop
Yok
Pusula
Yok
GPS
Yok

Pil ve ŞarjPil ve Şarj

Batarya Kapasitesi
49,9 Wh
MagSafe
Yok
Pil Ömrü
11 Saat

BoyutlarBoyutlar

Ağırlık
1,29 kg
Genişlik
30,4 cm
Hacim
1.031,17 cm³
Kalınlık
1,6 cm
Uzunluk
21,2 cm

Diğer ÖzelliklerDiğer Özellikler

3D Yüz Tanıma
Yok
Dolby Atmos
Var
HMP
Var
Lansman Tarihi
Kasım 2020
Maksimum güç tüketimi
29 Watt
Ön-uç genişiliği
8
Sesli Komut
Var
Stereo Hoparlör
Var
Suya Dayanıklılık
Yok
Temel güç tüketimi
10 Watt
TrustZone
Var
Yapay zeka hızlandırıcı performansı
11 TOPS

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 16 GB RAM / 256 GB) YouTube İnceleme Videosu

MacBook Air M1 Alınır mı? - 4 Yıllık Deneyimim! — Ramazan Özdoğan

2025’te MacBook Air M1 Hâlâ Alınır mı? Herkese merhaba. Bugün MacBook Air M1 hakkında 4-5 yıllık deneyimlerimi paylaşıyorum. 2025 yılında hâlâ alınır mı? Yoksa M4 işlemcili yeni modellere geçmeli misiniz bu soruları cevaplıyorum. ✅ MacBook Air M1’in 4-5 yıllık performansı ✅ Günlük kullanımda hâlâ yeterli mi? ✅ Kimler MacBook Air M1 almalı, kimler uzak durmalı? ✅ M4 işlemcili MacBook Air’e geçmeye değer mi? ✅ Pil ömrü, hız, tasarım ve uzun vadeli kullanım deneyimleri Sizce M1 hâlâ alınır mı?

Videoyu YouTube'da aç ·

Varyant farkları

Aşağıda yalnız ürün kayıtlarında birbirinden farklı olan teknik değerler gösterilir.

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 16 GB RAM / 256 GB) Rakip Laptop Modelleri

Yorumlar ve Değerlendirmeler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!

Benzer Ürünler