Apple MacBook Air (2020) 13.3" Apple M1 SSD (8 GB RAM / 256 GB) - Görsel 1

Apple MacBook Air (2020) 13.3" Apple M1 SSD (8 GB RAM / 256 GB)

0.0(0 oy)(0 yorum)
82
Çok İyi

Öne Çıkan Özellikler

Ekran Boyutu
13,3" (34 Ekran)
RAM
8 GB
Dahili Hafıza
256 GB
Batarya Kapasitesi
49,9 Wh
Ağırlık
1,29 kg
Paylaş

Apple MacBook Air (2020) 13.3" Apple M1 SSD (8 GB RAM / 256 GB) İncelemesi

Apple MacBook Air (2020) 13.3" M1, günümüzde hâlâ kompakt ve sessiz bir taşınabilir olarak dikkat çekiyor. 8 GB RAM ve 256 GB SSD, temel günlük işler ve hafif üretkenlik için yeterli. 2560x1600 IPS ekran, 400 nit parlaklık ve 227 ppi piksel yoğunluğuyla net görüntü sunar. Fansız soğutma sayesinde tamamen sessiz çalışır; ancak uzun süreli yüksek yüklerde performans düşebilir. 18 saate kadar pil ömrü ve 1,29 kg ağırlık, taşınabilirliği güçlendirir. Thunderbolt 3 ve USB 4 desteği, harici bağlantıda esneklik sağlar. Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5 ile modern kablosuz bağlantı standartlarını karşılar. 720p FaceTime kamera ve üç mikrofon, görüntülü görüşmelerde kabul edilebilir kalite sunar. Günümüzde 8 GB RAM, ağır çoklu görevler ve gelecekteki yazılımlar için sınırlayıcı olabilir. Özetle bu cihaz, hafiflik, sessizlik ve uzun pil ömrü arayanlar için idealdir.

Bu değerlendirme kayıtlı teknik özelliklerden yapay zeka ile hazırlanmıştır; fiziksel ürün testi değildir. Puan, kullanıcı oylarından ayrıdır.

Apple MacBook Air (2020) 13.3" Apple M1 SSD (8 GB RAM / 256 GB) Teknik Değerlendirmesi (Detaylı)

Apple MacBook Air (2020) 13.3" M1, Apple'ın kendi tasarladığı M1 çipiyle gelen ilk Air modeli olarak dikkat çekiyor. Günümüzde hâlâ birçok hafif dizüstüyle rekabet edebilecek düzeyde. Tasarım açısından 1,29 kg ağırlık ve 1,61 cm kalınlık, onu sınıfının en taşınabilir cihazlarından biri yapıyor. Alüminyum gövde, premium bir his verirken, fansız soğutma sistemi tamamen sessiz bir deneyim sunar. Bu sessizlik, kütüphane, ofis veya ev ortamında rahatsızlık vermeden çalışmak isteyenler için büyük avantaj. Ancak fansız tasarım, uzun süreli yüksek işlemci yüklerinde termal kısıtlamaya yol açabilir; bu da performansın bir miktar düşmesine neden olur. Ekran tarafında 13,3 inç IPS LCD panel, 2560 x 1600 çözünürlük ve 227 ppi piksel yoğunluğu sunar. 400 nit parlaklık, kapalı ortamlarda oldukça iyi, ancak doğrudan güneş ışığı altında yansımalar görülebilir. Mat ekran özelliği bulunmadığı için parlak yüzey, bazı kullanıcılar için rahatsız edici olabilir. Renk doğruluğu ve görüş açıları IPS panel sayesinde tatmin edicidir. 60 Hz yenileme hızı, günümüzde 120 Hz ekranlara alışanlar için akıcılık hissini bir miktar sınırlayabilir; ancak günlük kullanım ve medya tüketimi için yeterlidir. Performans açısından M1 çipi, 8 çekirdekli CPU ve 7 çekirdekli GPU'ya sahiptir (bu spesifik modelde 8 GB RAM ve 256 GB SSD bulunur). Günlük web tarama, ofis uygulamaları, video izleme ve hafif fotoğraf düzenleme gibi işlerde akıcı bir deneyim sunar. 8 GB RAM, bu tür işler için yeterli olsa da, çok sayıda sekme açmak, sanal makine çalıştırmak veya profesyonel video düzenleme gibi senaryolarda yetersiz kalabilir. RAM lehimli olduğu için sonradan yükseltilemez; bu da satın alma kararında önemli bir kısıt. 256 GB SSD, işletim sistemi ve temel uygulamalar için yeterli olsa da, büyük medya arşivleri veya oyunlar için sınırlı olabilir. Harici depolama kullanmak gerekebilir. Batarya ömrü, Apple'ın belirttiğine göre 18 saate kadar çıkabilir. Gerçek kullanımda bu süre, parlaklık ve kullanılan uygulamalara bağlı olarak değişir. 49,9 Wh batarya kapasitesi ve verimli M1 çipi sayesinde, gün boyu şarj etmeden çalışmak mümkündür. Şarj için 29 W maksimum güç tüketimi ve 10 W temel güç tüketimi değerleri, enerji verimliliğini gösterir. Ancak hızlı şarj desteği sınırlıdır; tam şarj süresi resmi olarak belirtilmemiştir. Kamera ve mikrofon tarafında 720p FaceTime HD kamera bulunur. Günümüzde birçok dizüstü 1080p kameraya geçmişken, 720p görüntülü görüşmelerde kabul edilebilir ancak çok net değildir. Üç adet mikrofon, sesli görüşmelerde ve sesli komutlarda iyi performans gösterir. Dolby Atmos destekli stereo hoparlörler, medya tüketiminde tatmin edici bir ses sunar. Yazılım tarafında macOS, düzenli güncellemeler alır ve ekosistemle uyumludur. Ancak 8 GB RAM, gelecekteki macOS sürümlerinde daha da sınırlayıcı olabilir. Bağlantı seçenekleri arasında 2 adet Thunderbolt 3 (USB 4) portu, Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5 bulunur. HDMI, SD kart okuyucu veya USB-A portu yoktur; bu nedenle adaptör kullanmak gerekir. MagSafe bulunmaz, şarj için Thunderbolt portlarından biri kullanılır. Bu da bağlantı esnekliğini azaltır. Parmak izi okuyucu (Touch ID) ve klavye aydınlatması gibi özellikler, günlük kullanımı kolaylaştırır. Değer açısından, günümüzde 8 GB RAM ve 256 GB SSD'li bir cihaz için fiyat/performans oranı, rakiplerine göre daha düşük olabilir. Ancak macOS ekosistemi, sessiz çalışma ve uzun pil ömrü gibi faktörler, belirli bir kullanıcı kitlesi için hâlâ cazip kılar. Hafif işler için ikinci bir cihaz veya öğrenciler için uygun olabilir. Ağır iş yükleri için ise yetersiz kalır.

Apple MacBook Air (2020) 13.3" Apple M1 SSD (8 GB RAM / 256 GB) Artıları

• Fansız tasarım sayesinde tamamen sessiz çalışma
• 18 saate kadar pil ömrü ile üstün taşınabilirlik
• 2560x1600 IPS ekran, 400 nit parlaklık ve 227 ppi ile net görüntü
• Thunderbolt 3 / USB 4 desteği ve Wi-Fi 6 gibi güncel bağlantı seçenekleri
• 1,29 kg ağırlık ve 1,61 cm kalınlıkla kolay taşınabilirlik

Apple MacBook Air (2020) 13.3" Apple M1 SSD (8 GB RAM / 256 GB) Eksileri

• 8 GB RAM lehimli olduğu için yükseltilemez ve ağır iş yüklerinde yetersiz kalabilir
• 256 GB SSD, günümüz standartlarında sınırlı depolama alanı sunar
• Fansız soğutma, uzun süreli yüksek performans gerektiren işlerde termal kısıtlamaya yol açar
• Yalnızca 2 adet Thunderbolt 3 portu bulunur; çoklu çevre birim için adaptör gerekir
• 720p ön kamera, günümüz görüntülü görüşme kalite beklentilerinin altında kalır

Son Değerlendirme

MacBook Air M1, günümüzde hâlâ sessiz, hafif ve uzun pil ömrüyle günlük kullanım için güçlü bir tercih; ancak 8 GB RAM ve sınırlı depolama, ağır iş yükleri için düşündürücü.

Apple MacBook Air (2020) 13.3" Apple M1 SSD (8 GB RAM / 256 GB) Değerlendirmesi

  • Tasarım ve Malzeme88 / 100

    Tasarım: Alüminyum gövde, 1,29 kg ağırlık ve 1,61 cm kalınlıkla premium ve taşınabilir bir his sunar; ancak ekran gövde oranı günümüz standartlarına göre biraz düşüktür.

    Kategori ortalaması: 80 / 100
  • Performans78 / 100

    Performans: M1 çipi günlük işler için akıcıdır, fakat 8 GB RAM ve fansız soğutma, ağır iş yüklerinde ve uzun süreli kullanımda performansı sınırlar.

    Kategori ortalaması: 69 / 100
  • Teknoloji ve Donanım82 / 100

    Teknoloji: 2560x1600 IPS ekran, Wi-Fi 6, Bluetooth 5 ve Thunderbolt 3/USB 4 iyi bir temel sunar; ancak 720p kamera ve 60 Hz ekran günümüz beklentilerinin gerisinde kalır.

    Kategori ortalaması: 72 / 100
  • Kullanıcı Deneyimi90 / 100

    Kullanıcı Deneyimi: macOS ekosistemi, Touch ID, klavye aydınlatması ve sessiz çalışma ile genel kullanım oldukça rahattır; yazılım güncellemeleri düzenli olarak alınır.

    Kategori ortalaması: 75 / 100
  • Fiyat / Performans72 / 100

    Fiyat/Performans: Günümüzde 8 GB RAM ve 256 GB depolama ile rakiplerine kıyasla daha yüksek fiyatlı olabilir; ancak macOS ve Apple ekosistemi tercih edenler için değer sunar.

    Kategori ortalaması: 68 / 100

Sıralama ve Rekabet Analizi

Bu ürün, değerlendirilen 270 adet Laptop arasında 63. sırada yer alıyor.
Kategorinin genel Yapay Zeka puan ortalaması 73 iken, bu ürün 82 puan almıştır.

Apple MacBook Air (2020) 13.3" Apple M1 SSD (8 GB RAM / 256 GB) Alınır mı?

Kimler Almalı?
Hafiflik, sessizlik ve uzun pil ömrü önceliği olan; günlük işler, web, ofis ve medya tüketimi için taşınabilir bir macOS cihaz arayanlar.
Kimler Uzak Durmalı?
Ağır video düzenleme, 3D modelleme, yüksek RAM gerektiren çoklu görevler veya geleceğe dönük yükseltme esnekliği isteyenler.

Bilinen Sorunlar / Uyarılar

• 8 GB RAM lehimli olduğu için yükseltilemez; bu da cihazın ömrünü ve ağır iş yüklerindeki performansını sınırlar.
• Fansız soğutma nedeniyle uzun süreli yüksek işlemci kullanımında termal kısıtlama ve performans düşüşü yaşanabilir.
• Yalnızca 2 adet Thunderbolt 3 portu bulunur; çoklu çevre birim kullanmak için adaptör gerekir.
• 720p ön kamera, günümüz görüntülü görüşme kalite standartlarının altındadır.
• 256 GB SSD, günümüzde birçok kullanıcı için yetersiz kalabilir ve harici depolama ihtiyacı doğurabilir.

Kullanım Senaryoları

Öğrenci/TaşınabilirlikMükemmel

Hafifliği, uzun pil ömrü ve sessiz çalışması sayesinde ders notu alma, araştırma ve sunum hazırlama gibi işler için idealdir.

Ofis/Günlük İşİyi

Web tabanlı işler, e-posta, doküman düzenleme ve görüntülü toplantılar için yeterlidir; ancak çok sayıda uygulama aynı anda açıldığında 8 GB RAM sınırlayıcı olabilir.

Yaratıcı/Video DüzenlemeYetersiz

8 GB RAM ve fansız soğutma, 4K video düzenleme veya ağır render işleri için uygun değildir; performans düşüşü ve takılmalar yaşanabilir.

OyunYetersiz

Entegre GPU ve sınırlı RAM nedeniyle modern oyunlarda düşük FPS ve termal kısıtlama görülür; sadece hafif oyunlar oynanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

MacBook Air M1 bataryası ne kadar gidiyor?

Apple'ın belirttiğine göre 18 saate kadar pil ömrü sunar. Gerçek kullanımda bu süre kullanım senaryosuna göre değişebilir.

MacBook Air M1 RAM yükseltilir mi?

Hayır, RAM lehimli olduğu için sonradan yükseltilemez. Satın alırken 8 GB veya 16 GB seçeneklerinden biri tercih edilmelidir.

MacBook Air M1 kaç inç ekran?

13,3 inç (34 cm) ekrana sahiptir. Çözünürlük 2560 x 1600 pikseldir.

MacBook Air M1 oyun oynanır mı?

Hafif ve orta seviye oyunlar oynanabilir, ancak yüksek grafikli oyunlar için uygun değildir. Fansız tasarım uzun oyun seanslarında performans düşüşüne neden olabilir.

MacBook Air M1 Thunderbolt kaç tane?

2 adet Thunderbolt 3 (USB 4) portu bulunur. Harici ekran ve çevre birimler için adaptör gerekebilir.

MacBook Air M1 kamerası kaç megapiksel?

720p FaceTime HD kamera bulunur. Megapiksel değeri resmi olarak belirtilmemiştir.

MacBook Air M1 ısınır mı?

Fansız soğutma sayesinde normal kullanımda ısınma düşüktür. Ancak uzun süreli yüksek işlemci kullanımında ısınma ve performans kısıtlaması görülebilir.

MacBook Air M1 kaç yıl güncelleme alır?

Apple genellikle 5-7 yıl yazılım güncellemesi sağlar. Kesin süre Apple'ın politikalarına bağlıdır.

MacBook Air M1 ağırlığı ne kadar?

1,29 kg ağırlığındadır. Taşınabilirliği oldukça yüksektir.

MacBook Air M1 parmak izi okuyucu var mı?

Evet, Touch ID parmak izi okuyucu bulunur. Klavyenin sağ üst köşesindedir.

Teknik Özellikler Ne Anlama Geliyor?

8 GB RAM

8 GB RAM, temel günlük işler ve hafif çoklu görev için yeterlidir. Ancak RAM lehimli olduğu için yükseltilemez; ağır uygulamalar ve gelecekteki yazılımlar için sınırlayıcı olabilir. Çok sayıda sekme veya sanal makine kullananlar için önerilmez.

256 GB SSD

256 GB depolama, işletim sistemi ve temel uygulamalar için yeterlidir. Büyük medya dosyaları, oyunlar veya profesyonel projeler için hızla dolabilir. Harici depolama veya bulut çözümleri gerekebilir.

Fansız Soğutma

Fansız tasarım, tamamen sessiz çalışma sağlar ve toz birikimini azaltır. Ancak uzun süreli yüksek işlemci kullanımında ısınma ve performans kısıtlaması yaşanabilir. Bu nedenle ağır iş yükleri için uygun değildir.

18 Saat Pil Ömrü

18 saate kadar pil ömrü, gün boyu şarj etmeden kullanım imkanı sunar. Gerçek süre kullanım senaryosuna, parlaklığa ve uygulamalara göre değişir. Taşınabilirlik açısından büyük avantajdır.

2560 x 1600 IPS Ekran

Yüksek çözünürlük ve IPS panel, net ve canlı görüntü sağlar. 400 nit parlaklık kapalı ortamlarda iyidir, ancak doğrudan güneş ışığında yansıma yapabilir. 60 Hz yenileme hızı, oyun ve hızlı kaydırmada akıcılığı sınırlar.

Thunderbolt 3 (2 adet)

Thunderbolt 3 portları yüksek hızlı veri transferi, harici ekran ve şarj için kullanılır. Ancak yalnızca 2 port bulunması, aynı anda birden fazla çevre birim bağlamayı zorlaştırır; adaptör gerekebilir.

720p Ön Kamera

720p çözünürlük, görüntülü görüşmeler için temel düzeydedir. Günümüzde 1080p kameralar yaygınlaştığı için görüntü kalitesi beklentilerin altında kalabilir. Aydınlatma koşullarına duyarlıdır.

Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5

Wi-Fi 6, daha hızlı ve verimli kablosuz bağlantı sağlar; Bluetooth 5 ise daha geniş menzil ve düşük enerji tüketimi sunar. Güncel ağ standartlarıyla uyumludur.

Teknik Özellikler

DepolamaDepolama

Dahili Hafıza
256 GB
DDR Tipi
DDR4
Harici Bellek Yuvası
Yok
Maksimum Hafıza
16 GB
RAM
8 GB
Flash Depolama
Var

EkranEkran

Dokunmatik Ekran
Yok
Ekran Boyutu
13,3" (34 Ekran)
Ekran Çözünürlüğü
2560 x 1600 px
Ekran Teknolojisi
IPS, LCD, LED-backlit
Ekran Yenileme Hızı
60 Hz
Mat Ekran Özelliği
Yok
Parlaklık
400 Nit
Piksel Yoğunluğu
227 ppi

DonanımDonanım

Optik Disk Sürücü
Yok
Parmak İzi Okuyucu
Var
PCI Express Versiyonu
4
Ön Kamera
Var
Klavye Aydınlatması
Var
Mikrofon Sayısı
3 adet
Fansız Soğutma
Var
L2 çekirdeği
1,5 MB/core
L3 çekirdeği
1 MB/core
Transistör
16.000 milyon

Giriş / Çıkış PortlarıGiriş / Çıkış Portları

3.5 mm Kulaklık Girişi
Var
DisplayPort
0
Ethernet (RJ45) Girişi
0 adet
HDMI Çıkışı
Yok
HDMI Girişi
0 adet
Mini DisplayPort
0
S/PDIF Çıkışı
Yok
Thunderbolt 3
2
Thunderbolt 4
0
USB (Type-C)
Var
USB 2.0
0
USB 3.2 Gen 1 (USB-A)
0
USB 3.2 Gen 1 (USB-C)
0
USB 3.2 Gen 2 (USB-A)
0
USB 3.2 Gen 2 (USB-C)
0
USB 4 (20 Gbps)
0
USB 4 (40 Gbps)
2
VGA Girişi
Yok

Kablosuz BağlantılarKablosuz Bağlantılar

Bluetooth Versiyonu
5
Dahili Wi-Fi
Var
AirPlay
Var

SensörlerSensörler

İvmeölçer
Yok
Jiroskop
Yok
Pusula
Yok
GPS
Yok

Pil ve ŞarjPil ve Şarj

Batarya Kapasitesi
49,9 Wh
MagSafe
Yok
Pil Ömrü
18 Saat

BoyutlarBoyutlar

Ağırlık
1,29 kg
Genişlik
30,41 cm
Hacim
1.039,91 cm³
Kalınlık
1,61 cm
Uzunluk
21,24 cm

Diğer ÖzelliklerDiğer Özellikler

3D Yüz Tanıma
Yok
Dahili Kalem
Yok
Dolby Atmos
Var
Garanti Süresi
1 yıl
HMP
Var
Lansman Tarihi
Kasım 2020
Maksimum güç tüketimi
29 Watt
Ön-uç genişiliği
8
Sesli Komut
Var
Stereo Hoparlör
Var
Suya Dayanıklılık
Yok
Temel güç tüketimi
10 Watt
TrustZone
Var
Yapay zeka hızlandırıcı performansı
11 TOPS

Apple MacBook Air (2020) 13.3" Apple M1 SSD (8 GB RAM / 256 GB) YouTube İnceleme Videosu

Intel işlemcili MacBook Air hala alınır mı? - Uzun Kullanım Testi! — ShiftDelete.Net

Intel işlemcili MacBook Air 2020 hala alınır mı? Sizlerle günümüzde 2 yeni modeli çıkan bu cihazın uzun kullanım testini paylaşıyoruz. Apple bu yıl düzenlediği etkinlikte M2 işlemcisini kullanan MacBook Air ve MacBook Pro modellerini tanıttı. Fakat bu cihazların fiyatları dolar kuru ve enflasyon nedeniyle bir hayli üst skaladan açıklandı. Peki yenileri yerine Intel işlemci kullanan MacBook Air 2020 modeli de hala alınabilir mi? Intel işlemcili MacBook Air 2020 uzun kullanım testi!

Videoyu YouTube'da aç ·

Varyant farkları

Aşağıda yalnız ürün kayıtlarında birbirinden farklı olan teknik değerler gösterilir.

Apple MacBook Air (2020) 13.3" Apple M1 SSD (8 GB RAM / 256 GB) Rakip Laptop Modelleri

Yorumlar ve Değerlendirmeler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!

Benzer Ürünler