Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 8 GB RAM / 1 TB) - Görsel 1

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 8 GB RAM / 1 TB)

0.0(0 oy)(0 yorum)
81
Çok İyi

Öne Çıkan Özellikler

Ekran Boyutu
13,3" (34 Ekran)
RAM
8 GB
Dahili Hafıza
1 TB
Batarya Kapasitesi
49,9 Wh
Ağırlık
1,29 kg
Paylaş

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 8 GB RAM / 1 TB) İncelemesi

Apple MacBook Air (2020) 13" modeli, Apple M1 çipi, 8 GB RAM ve 1 TB SSD depolama alanıyla günümüzde hâlâ kompakt ve sessiz bir taşınabilir bilgisayar arayanlar için dikkat çekici bir seçenek. Fansız soğutma yapısı sayesinde tamamen sessiz çalışırken, 13,3 inç IPS ekranı 2560 x 1600 piksel çözünürlük ve 400 nit parlaklık sunuyor. 49,9 Wh bataryası ve verimli M1 mimarisi, günlük kullanımda uzun pil ömrü vaat ediyor. Ancak 8 GB lehimli RAM, 60 Hz ekran ve sınırlı bağlantı noktaları (yalnızca 2 adet Thunderbolt 3/USB 4) günümüz standartlarında bazı kısıtlamalar yaratıyor. Wi-Fi 5 desteği ve 720p ön kamera da teknik olarak geride kalan detaylar arasında. Özetle bu cihaz, hafiflik, sessizlik ve macOS ekosistemi içinde temel üretkenlik görevlerini önceliklendiren kullanıcılar için idealdir.

Bu değerlendirme kayıtlı teknik özelliklerden yapay zeka ile hazırlanmıştır; fiziksel ürün testi değildir. Puan, kullanıcı oylarından ayrıdır.

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 8 GB RAM / 1 TB) Teknik Değerlendirmesi (Detaylı)

Apple MacBook Air (2020) 13" modeli, Apple'ın kendi tasarımı olan M1 çipiyle birlikte gelen ilk MacBook Air olarak dikkat çekiyor. Günümüzde bu cihaz, hâlâ kompakt ve sessiz bir taşınabilir bilgisayar arayanlar için değerlendirilebilir. Tasarım açısından 1,29 kg ağırlık ve 1,6 cm kalınlık, onu sırt çantasında taşımak için oldukça uygun kılıyor. Alüminyum gövdesi ve genel işçilik kalitesi, Apple'ın premium algısını yansıtıyor. Fansız soğutma sistemi sayesinde cihaz tamamen sessiz çalışıyor; bu da kütüphane, ofis veya sessiz ortamlarda önemli bir avantaj. Ancak fansız yapı, uzun süreli yüksek işlemci yüklerinde performansın kısılmasına yol açabilir. Ekran tarafında 13,3 inç boyutunda, 2560 x 1600 piksel çözünürlüklü, 400 nit parlaklıkta IPS panel bulunuyor. 227 ppi piksel yoğunluğu sayesinde metinler ve görseller oldukça keskin görünür. Renk doğruluğu ve görüş açıları IPS teknolojisiyle iyi seviyededir. Ancak 60 Hz yenileme hızı, günümüzde 90 Hz ve üzeri ekranlara alışan kullanıcılar için akıcılık açısından sınırlı kalabilir. Parlaklık 400 nit ile çoğu iç mekân kullanımı için yeterli olsa da doğrudan güneş ışığı altında zorlanabilir. Mat ekran özelliği bulunmadığı için yansımalar rahatsız edici olabilir. Performans açısından M1 çipi, 8 çekirdekli CPU ve 7 veya 8 çekirdekli GPU konfigürasyonuyla gelir (bu modelde tam çekirdek sayısı belirtilmemiş). 8 GB RAM ve 1 TB NVMe SSD, günlük ofis işleri, web tarayıcı, e-posta ve medya tüketimi için akıcı bir deneyim sunar. Ancak 8 GB RAM'in lehimli olması ve yükseltilememesi, çoklu görev yoğunluğu yüksek kullanıcılar için önemli bir kısıt. Ayrıca fansız soğutma nedeniyle sürekli yüksek performans gerektiren işlerde (örneğin uzun süreli video dışa aktarma) cihaz ısınabilir ve hız düşürebilir. 1 TB SSD, depolama ihtiyacı yüksek olanlar için geniş alan sağlar; fakat depolama birimi de lehimli olduğu için sonradan yükseltilemez. Batarya ve şarj tarafında 49,9 Wh kapasite ve 29 Watt maksimum güç tüketimi bulunuyor. Apple'ın belirttiği pil ömrü 11 saate kadardır. Günlük hafif kullanımda bu süreye yakın değerler elde edilebilir; ancak yoğun işlemci kullanımında pil ömrü kısalır. Şarj, USB-C / Thunderbolt 3 portu üzerinden yapılır; MagSafe bulunmaz. Bu da şarj sırasında bir portun meşgul olması anlamına gelir. Kamera ve video konferans için 720p ön kamera mevcut. Görüntülü görüşmeler için temel düzeyde yeterli olsa da günümüzde 1080p kameralar standart hale geldiği için düşük çözünürlük olarak değerlendirilebilir. Üç adet mikrofon ve Dolby Atmos destekli stereo hoparlörler, sesli görüşmeler ve medya tüketimi için iyi bir deneyim sunar. AirPlay ve Sesli Komut gibi yazılım özellikleri, macOS ekosistemiyle entegrasyonu güçlendirir. Yazılım ve destek açısından macOS işletim sistemi, stabilite ve kullanım kolaylığı ile bilinir. Apple, genellikle 5-7 yıl boyunca macOS güncellemeleri sağlar; bu model için günümüzde hâlâ güncelleme desteği devam etmektedir. Ancak kesin bir yıl taahhüdü yoktur. TrustZone güvenlik özelliği ve parmak izi okuyucu, veri güvenliği için önemli avantajlar sunar. Bağlantı noktaları oldukça sınırlıdır: yalnızca 2 adet Thunderbolt 3 / USB 4 (40 Gbps) portu bulunur. HDMI, SD kart okuyucu veya USB-A portu yoktur. Bu nedenle harici cihaz bağlamak isteyenlerin adaptör kullanması gerekir. Wi-Fi 5 (802.11ac) desteği, Wi-Fi 6/6E'nin gerisinde kalır; Bluetooth 5 ise güncel bir standarttır. Kablosuz bağlantı hızı ve verimliliği, günümüzün üst seviye cihazlarına göre daha düşük olabilir. Değer ve rekabet açısından, 2020 çıkışlı bu model günümüzde artık üst segment bir cihaz değil; ancak 1 TB SSD ve M1 çipiyle hâlâ belirli bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Aynı fiyat aralığında daha güncel Wi-Fi 6, daha yüksek RAM veya daha iyi ekran yenileme hızı sunan alternatifler bulunabilir. Yine de macOS ekosistemi, sessiz çalışma ve hafiflik öncelikliyse tercih edilebilir. Sonuç olarak, bu cihaz günümüzde ancak belirli ihtiyaçlara yönelik bir çözüm olarak değerlendirilmelidir.

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 8 GB RAM / 1 TB) Artıları

• Fansız soğutma sayesinde tamamen sessiz çalışma
• Yüksek çözünürlüklü (2560 x 1600) ve 400 nit parlaklıkta IPS ekran
• 1 TB NVMe SSD depolama alanı
• Hafif (1,29 kg) ve ince (1,6 cm) tasarım
• Parmak izi okuyucu ve Thunderbolt 3 / USB 4 desteği

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 8 GB RAM / 1 TB) Eksileri

• 8 GB lehimli RAM, yükseltme yapılamaz ve günümüzde sınırlı kalabilir
• Yalnızca 2 adet Thunderbolt 3 / USB 4 bağlantı noktası, HDMI veya SD kart okuyucu yok
• Wi-Fi 5 (802.11ac) desteği, Wi-Fi 6/6E'nin gerisinde
• 60 Hz ekran yenileme hızı, akıcılık açısından sınırlı
• 720p ön kamera çözünürlüğü düşük

Son Değerlendirme

MacBook Air M1, günümüzde hâlâ sessiz ve taşınabilir bir macOS deneyimi sunsa da 8 GB RAM ve sınırlı bağlantı noktaları nedeniyle yoğun profesyonel işler için değil, temel üretkenlik ve medya tüketimi için tercih edilmelidir.

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 8 GB RAM / 1 TB) Değerlendirmesi

  • Tasarım ve Malzeme88 / 100

    Tasarım: Alüminyum gövde, 1,29 kg ağırlık ve 1,6 cm kalınlık ile premium ve taşınabilir bir his sunar; ancak ekran gövde oranı günümüz standartlarında ortalama seviyededir.

    Kategori ortalaması: 80 / 100
  • Performans82 / 100

    Performans: M1 çipi günlük işler için akıcıdır, fakat 8 GB lehimli RAM ve fansız soğutma, sürekli yüksek performans gerektiren işlerde sınırlama yaratır.

    Kategori ortalaması: 69 / 100
  • Teknoloji ve Donanım76 / 100

    Teknoloji: 2560x1600 IPS ekran ve Thunderbolt 3 / USB 4 iyi olsa da Wi-Fi 5, 60 Hz yenileme hızı ve 720p kamera günümüz standartlarının gerisindedir.

    Kategori ortalaması: 72 / 100
  • Kullanıcı Deneyimi90 / 100

    Kullanıcı Deneyimi: macOS stabil ve kullanımı kolaydır; parmak izi okuyucu, sessiz çalışma ve iyi hoparlörler deneyimi güçlendirir.

    Kategori ortalaması: 75 / 100
  • Fiyat / Performans70 / 100

    Fiyat/Performans: 1 TB SSD ve M1 çipine rağmen 8 GB RAM, sınırlı bağlantı noktaları ve eski Wi-Fi standardı, günümüz alternatifleri karşısında değerini düşürür.

    Kategori ortalaması: 68 / 100

Sıralama ve Rekabet Analizi

Bu ürün, değerlendirilen 270 adet Laptop arasında 79. sırada yer alıyor.
Kategorinin genel Yapay Zeka puan ortalaması 73 iken, bu ürün 81 puan almıştır.

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 8 GB RAM / 1 TB) Alınır mı?

Kimler Almalı?
Hafiflik, sessizlik ve macOS ekosistemi içinde temel üretkenlik görevleri (web, ofis, medya) için taşınabilir bir dizüstü arayanlar; parmak izi okuyucu ve yüksek çözünürlüklü ekran isteyenler.
Kimler Uzak Durmalı?
Yüksek RAM gerektiren profesyonel işler (video düzenleme, sanal makine, büyük veri setleri) yapanlar; oyun odaklı kullanıcılar; birden fazla harici cihaz bağlamak isteyenler ve Wi-Fi 6/6E gibi güncel bağlantı standartlarını arayanlar.

Bilinen Sorunlar / Uyarılar

• 8 GB RAM lehimli olduğu için yükseltilemez; bu da uzun vadede çoklu görev performansını sınırlayabilir.
• Fansız soğutma nedeniyle uzun süreli yüksek işlemci yüklerinde performans düşüşü yaşanabilir.
• Yalnızca 2 adet Thunderbolt 3 / USB 4 portu bulunur; HDMI, USB-A veya SD kart okuyucu yoktur, adaptör gerekir.
• Wi-Fi 5 desteği, günümüz Wi-Fi 6/6E standartlarının gerisinde kalır.
• 720p ön kamera, günümüz görüntülü görüşme standartlarına göre düşük çözünürlüktedir.

Kullanım Senaryoları

Öğrenci / Ofisİyi

Hafifliği, sessiz çalışması ve uzun pil ömrü sayesinde ders çalışma ve ofis işleri için uygundur; ancak 8 GB RAM ağır uygulamalarda sınırlayıcı olabilir.

Yaratıcı / Video DüzenlemeYetersiz

Fansız soğutma ve 8 GB RAM, uzun süreli video düzenleme ve render işlerinde performans düşüşüne yol açabilir.

Sosyal Medya / Medya TüketimiMükemmel

Yüksek çözünürlüklü ekran, iyi hoparlörler ve akıcı macOS deneyimi ile medya tüketimi için idealdir.

OyunYetersiz

Entegre GPU ve fansız soğutma, güncel AAA oyunlar için uygun değildir; yalnızca hafif oyunlar oynanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

MacBook Air M1 bataryası ne kadar gidiyor?

Apple'ın belirttiği pil ömrü 11 saate kadardır. Gerçek kullanımda web'de gezinme ve video izleme gibi hafif işlerde bu süreye yakın değerler elde edilebilir; ancak yoğun işlemci kullanımında süre kısalabilir.

MacBook Air M1 8 GB RAM yeterli mi?

Günlük ofis işleri, web tarayıcı ve medya tüketimi için 8 GB RAM çoğu kullanıcıya yeterlidir. Ancak aynı anda çok sayıda uygulama çalıştıran, sanal makine kullanan veya profesyonel video düzenleme yapanlar için 8 GB sınırlayıcı olabilir. RAM lehimli olduğu için sonradan yükseltilemez.

MacBook Air M1 kaç inç ekran?

13,3 inç (34 cm) boyutunda, 2560 x 1600 piksel çözünürlüklü, 60 Hz yenileme hızlı IPS ekrana sahiptir.

MacBook Air M1 oyun oynatır mı?

Apple M1 çipi, hafif ve orta seviye oyunları oynatabilir. Ancak fansız soğutma nedeniyle uzun süreli oyunlarda performans düşebilir ve yüksek ayarlarda güncel AAA oyunlar için uygun değildir.

MacBook Air M1 Thunderbolt kaç tane?

Cihazda 2 adet Thunderbolt 3 (USB 4 uyumlu) bağlantı noktası bulunur. Bu portlar üzerinden harici ekran, depolama ve şarj yapılabilir.

MacBook Air M1 Wi-Fi 6 destekliyor mu?

Hayır, Wi-Fi 5 (802.11ac) ve Wi-Fi 4 (802.11n) desteği sunar. Wi-Fi 6 veya Wi-Fi 6E desteği yoktur.

MacBook Air M1 kamerası kaç megapiksel?

Ön kamera çözünürlüğü 720p'dir. Megapiksel değeri resmi olarak belirtilmemiştir; görüntülü görüşmeler için temel düzeyde yeterlidir.

MacBook Air M1 parmak izi okuyucu var mı?

Evet, klavyenin sağ üst köşesinde Touch ID parmak izi okuyucu bulunur.

MacBook Air M1 kaç yıl güncelleme alacak?

Apple, macOS güncellemelerini genellikle 5-7 yıl boyunca sağlar. 2020 çıkışlı bu model için günümüzde hâlâ güncelleme desteği devam etmektedir; ancak kesin bir yıl taahhüdü verilmemiştir.

MacBook Air M1 1 TB SSD yükseltilebilir mi?

Hayır, depolama birimi anakarta lehimlidir ve sonradan yükseltilemez. Satın alırken ihtiyacınıza uygun kapasiteyi seçmek önemlidir.

Teknik Özellikler Ne Anlama Geliyor?

Apple M1 Çip (Tekli yonga, 16.000 milyon transistör)

M1, CPU, GPU ve RAM'i tek bir yonga üzerinde birleştirir. Bu sayede veri yolları kısalır, enerji verimliliği artar ve günlük işlerde akıcı performans sunar. Ancak fansız soğutma nedeniyle uzun süreli yüksek yüklerde performans kısılabilir.

8 GB RAM (3.733 MHz, DDR4)

8 GB RAM, temel ofis ve medya tüketimi için yeterlidir. Fakat RAM lehimli olduğu için yükseltilemez; çoklu görev yoğunluğu yüksek kullanıcılar için sınırlayıcı olabilir. 3.733 MHz hız, M1'in bellek denetleyicisiyle uyumlu çalışır.

1 TB NVMe SSD

1 TB depolama, çok sayıda dosya, uygulama ve medya arşivi için geniş alan sağlar. NVMe teknolojisi sayesinde okuma/yazma hızları yüksektir. Ancak SSD lehimli olduğu için sonradan yükseltilemez.

13,3" 2560x1600 IPS Ekran (400 nit, 60 Hz)

Yüksek çözünürlük ve IPS panel, keskin ve renkli görüntü sunar. 400 nit parlaklık iç mekân için yeterlidir; 60 Hz yenileme hızı ise oyun ve hızlı kaydırmalarda akıcılığı sınırlar.

49,9 Wh Batarya ve 11 Saat Pil Ömrü

49,9 Wh kapasite, hafif kullanımda 11 saate kadar pil ömrü sağlar. Yoğun işlemci kullanımında bu süre kısalır. Şarj, USB-C / Thunderbolt 3 portu üzerinden yapılır.

2 adet Thunderbolt 3 / USB 4 (40 Gbps)

Yüksek hızlı veri transferi ve harici ekran bağlantısı için iki adet Thunderbolt 3 / USB 4 portu bulunur. Ancak HDMI, USB-A veya SD kart okuyucu olmadığı için adaptör gerekebilir.

Wi-Fi 5 (802.11ac) ve Bluetooth 5

Wi-Fi 5, günümüzde Wi-Fi 6/6E'nin gerisinde kalan bir standarttır; kablosuz hız ve verimlilik daha düşük olabilir. Bluetooth 5 ise güncel ve yeterlidir.

720p Ön Kamera ve 3 Mikrofon

720p kamera, görüntülü görüşmeler için temel düzeyde yeterlidir; günümüzde 1080p standart hale geldiği için düşük çözünürlük olarak değerlendirilir. Üç mikrofon, sesli görüşmelerde netlik sağlar.

Teknik Özellikler

DepolamaDepolama

Dahili Hafıza
1 TB
DDR Tipi
DDR4
Harici Bellek Yuvası
Yok
Maksimum Hafıza
16 GB
NVMe SSD
Var
RAM
8 GB
RAM Hızı
3.733 MHz
Flash Depolama
Var

EkranEkran

Dokunmatik Ekran
Yok
Ekran Boyutu
13,3" (34 Ekran)
Ekran Çözünürlüğü
2560 x 1600 px
Ekran Teknolojisi
LCD, LED-backlit, IPS
Ekran Yenileme Hızı
60 Hz
Mat Ekran Özelliği
Yok
Parlaklık
400 Nit
Piksel Yoğunluğu
227 ppi

Grafik / Ekran KartıGrafik / Ekran Kartı

DLSS
Yok
Işın İzleme Teknolojisi
Yok
XeSS (XMX)
Yok

DonanımDonanım

Optik Disk Sürücü
Yok
Parmak İzi Okuyucu
Var
PCI Express Versiyonu
4
Ön Kamera
Var
Klavye Aydınlatması
Var
Mikrofon Sayısı
3 adet
Fansız Soğutma
Var
L2 çekirdeği
1,5 MB/core
L3 çekirdeği
1 MB/core
Transistör
16.000 milyon

Giriş / Çıkış PortlarıGiriş / Çıkış Portları

3.5 mm Kulaklık Girişi
Var
DisplayPort
0
Ethernet (RJ45) Girişi
0 adet
HDMI Çıkışı
Yok
HDMI Girişi
0 adet
Mini DisplayPort
0
S/PDIF Çıkışı
Yok
Thunderbolt 3
2
Thunderbolt 4
0
Thunderbolt 5
0
USB (Type-C)
Var
USB 2.0
0
USB 3.2 Gen 1 (USB-A)
0
USB 3.2 Gen 1 (USB-C)
0
USB 3.2 Gen 2 (USB-A)
0
USB 3.2 Gen 2 (USB-C)
0
USB 4 (20 Gbps)
0
USB 4 (40 Gbps)
2
VGA Girişi
Yok

Kablosuz BağlantılarKablosuz Bağlantılar

Bluetooth Versiyonu
5
Dahili Wi-Fi
Var
AirPlay
Var

SensörlerSensörler

İvmeölçer
Yok
Jiroskop
Yok
Pusula
Yok
GPS
Yok

Pil ve ŞarjPil ve Şarj

Batarya Kapasitesi
49,9 Wh
MagSafe
Yok
Pil Ömrü
11 Saat

BoyutlarBoyutlar

Ağırlık
1,29 kg
Genişlik
30,4 cm
Hacim
1.031,17 cm³
Kalınlık
1,6 cm
Uzunluk
21,2 cm

Diğer ÖzelliklerDiğer Özellikler

3D Yüz Tanıma
Yok
Dolby Atmos
Var
HMP
Var
Lansman Tarihi
Kasım 2020
Maksimum güç tüketimi
29 Watt
Ön-uç genişiliği
8
Sesli Komut
Var
Stereo Hoparlör
Var
Suya Dayanıklılık
Yok
Temel güç tüketimi
10 Watt
TrustZone
Var
Yapay zeka hızlandırıcı performansı
11 TOPS

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 8 GB RAM / 1 TB) YouTube İnceleme Videosu

M4 çipli Macbook Air çıktığına göre M1 işlemcili Macbook Air alabiliriz 😂 — Taha Karaca

Videoyu YouTube'da aç ·

Varyant farkları

Aşağıda yalnız ürün kayıtlarında birbirinden farklı olan teknik değerler gösterilir.

Apple MacBook Air (2020) 13" (Apple M1 / 8 GB RAM / 1 TB) Rakip Laptop Modelleri

Yorumlar ve Değerlendirmeler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!

Benzer Ürünler